Vilniuje auga nuostabios gebenės lipikės

Paskelbta 2014-05-14

Retai kas matė Lietuvoje žydinčią ir derančią, daugiametę, visžalę, sumedėjusią stambią lianą – gebenę lipikę (Hedera helix). Liana lipa prisitvirtindama prie atramų šaknelėmis. Nuo seno jos lapų forma buvo naudojama architektūros statinių puošybai. Gebenė lipikė savaime auga Europoje ir Azijoje. Augalo arealas pasiekia ir Lietuvą, tačiau čia ir baigiasi. Taigi gebenė Lietuvoje auga ant savo arealo ribos. Todėl ji retai žydi, jai kenksmingi žiemos šalčiai. Vilniuje pastebėtas retas atvejis – keli seni ypatingi žydintys ir derantys gebenės individai. Jų sumedėjęs kamienas tvirtas ir gana storas. Šiuos unikalius augalus mieste būtina išsaugoti, gerai būtų paskelbti gamtos paminklais, įrašyti į nacionalinius genetinius išteklius.
Gebenės lapai odiški, tamsiai žali, dvejopi. Vegetatyvinių šakelių lapai turi 3-5 skiautes, o generatyvinių (žydinčių, derančių) šakelių lapai yra sveiki, be skiaučių. Žiedai smulkūs, gelsvi, susitelkę į rutulio pavidalo žiedynus. Vaisiai juodi.
Nuotraukose – gebenės lipikės vegetatyvinių ir generatyvinių šakelių lapai:


Gebenė lipikė Vilniuje:

Dėkojame Eglei Letukaitei, suradusiai Vilniuje nuostabias gebenes ir atsiuntusiai jų nuotraukas. Tikimės sulaukti ir kitų vilniečių patirtų „žaliųjų atradimų“ nuotraukų mūsų mieste.

Gebenė lipikė yra dekoratyvinis, vaistinis, nuodingas, saugomas, nykstantis, įrašytas į Lietuvos raudonosios knygos sąrašus (IE kategorija) augalas.

Gebenių medienoje yra saponinų, kurie slopina spazmus, lengvina atsikosėjimą. Lapuose yra tokių pačių saponinų, taip pat sterolių, fenolių ir flavonoidų. Juose randama gleivių, kurios lengvina atsikosėjimą, taninų ir antocianinų, alkaloido emetino. Iš gebenių gaminami vaistai kvėpavimo takų ligoms gydyti. Nustatyta, kad lapuose esantys junginiai veiksmingai gydo grybų sukeltas ligas, naikina bakterijas ir gali slopinti auglių augimą. Tepalais su gebenių ekstraktu gydomos odos ligos. Yra duomenų, kad gebenės valo orą.

Puoselėkime ir tirkime savo miesto žaliąjį rūbą, kuris yra nepaprastai turtingas ir spalvingas. Užtikriname, kad jį tyrinėdami patirsite atradimų džiaugsmą, gilinsite žinias ir tobulinsite gamtamokslinę kompetenciją.

Aplinkos apsaugos skyrius
Vyriausioji specialistė dr. Ona Motiejūnaitė