Racionalios gamtonaudos mokomės parodoje

Paskelbta 2013-11-11

2013 metų lapkričio 11-15 dienomis Vilniaus miesto savivaldybės 2 aukšto fojė veikia visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto „Racionali gamtonauda“ paroda, kurią įgyvendinant Projektą surengė VšĮ „Menas sau“ tautodailininkė Rasa Labinė. Parodos lankytojai turi galimybę susipažinti su dažiniais augalais ir jų savybėmis, pamatyti audinių marginimo augaliniais dažais rezultatus.


Įgyvendinant projektą vilniečiams periodiškai buvo organizuojami audinių marginimo, siūlų dažymo augaliniais dažais renginiai, kuriuose per praktinę veiklą padedama visuomenės nariams susipažinti su gamta, suprasti senąsias biotechnologijas ir įgyti įgūdžių praktikoje taikant šias technologijas mūsų amžiaus kontekste.

Švelnios, natūralios spalvos maloniai nuteikia parodos lankytojus. O aprašymai skatina juos patiems išmėginti augalinius dažus puošiant savo buitį, gaminant originalias dovanas bičiuliams ir artimiesiems.
Parodos atidaryme Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos ir energetikos departamento Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė dr. Ona Motiejūnaitė akcentavo, kad tokio pobūdžio visuomenės aplinkosauginio švietimo projektai yra realus indėlis siekiant visuomenės ir gamtos darnos, nes vykdomos veiklos susieja žinias, emocijas, jausmus, praktiką, padeda pažinti gamtą visais pojūčiais, skatina formuoti aplinkai palankias vertybines nuostatas. Nuoširdus ir kūrybiškas Rasos Labinės triūsas duoda puikius vaisius, tai rodo ir jos darbų pasekėjai, kurie atvyko į parodos atidarymą ir išreiškė nuoširdžią padėką. Projekto veiklas labai tinkamai apibūdina jo pavadinimas – Racionali gamtonauda. Būtent racionalios gamtonaudos reikia pasimokyti iš pačios gamtos, tada lengviau bus harmonizuoti žmogaus ir gamtos santykius. Tautodalinkė Rasa Labinė širdingai dėkojo visiems susirinkusiems, teigdama, kad šie darbai priartina žmogų prie gamtos ir skatina asmens kūrybiškumą.


Fotografo J. Danielevičiaus nuotraukose užfiksuotos Projekto akimirkos, kuriose akivaizdu, kad vykdomos veiklos žmones sudomina, stebina, skatina kūrybiškumą, žingeidumą, suburia bendram darbui skirtingų kartų atstovus.

Audinių dažymas – viena seniausių žmonijos atrastų ir naudotų biotechnologijų. Labai ilgą laiką audiniams dažyti buvo naudojamos mineralinės, augalinės ir gyvulinės kilmės dažomosios medžiagos. Lietuvoje jau III-IV amžiuje buvo naudojami natūralūs dažai. Jie ir dažymo būdai laikyti paslaptyje, kiekvienas stengėsi išgauti įdomesnę ir patvaresnę spalvą ar atspalvį. Dažams gaminti naudojamos įvairios augalų dalys: žiedai, stiebai, lapai, šaknys, žievė, uogos. Dažų kokybė labai priklauso nuo jų rinkimo laiko. Audinio spalva dar priklauso ir nuo naudojamų kandikų.

Kviečiame naujai atrasti spalvingą augalų pasaulį ir kūrybiškai šiomis nuostabiomis, natūraliomis spalvomis išmarginti audinius. Gilesnis gamtos ir jos turtų pažinimas prisidės prie jūsų gamtamokslinės kompetencijos tobulinimo, o įgyta patirtis pravers originaliai pagražinant buitį ir rūbus.
Nuoširdžiai kviečiame aplankyti parodą

Aplinkos apsaugos skyrius
Vyriausioji specialistė Ona Motiejūnaitė