Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos minėjimas

Paskelbta 2021-05-31

Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 1972 m. Stokholme vykusios tarptautinės konferencijos, skirtos globalinėms aplinkos problemoms spręsti, atidarymo metu. Konferencijos dalyviai – 115 šalių ir tarptautinių organizacijų atstovai – pareiškė, kad gamtos ištekliai, įvairios ekosistemos turi būti išsaugotos ateities kartoms. Ši diena yra svarbi kiekvienam žmogui. Jungtinės Tautos siekia informuoti pasaulio visuomenę įvairiais aplinkosaugos klausimais bei ragina politikus imtis konkrečių veiksmų.

Sveikinimai visiems Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga. Gyvenkime darnoje su gamta.

Birželio 5-ąją VU botanikos sodo Vingio skyriaus lankymas minėjimo dalyviams nemokamas. Botanikos sodo lankytojų prašoma laikytis visų reikiamų saugumo priemonių. Vyresnių nei 6 metų sodo lankytojų prašoma dėvėti kaukes. Kaukių galima nedėvėti atvirose erdvėse, kai šalia nėra kitų asmenų, išskyrus šeimos narius.

2021-06-05. VU botanikos sodo Vingio skyrius (Čiurlionio g. 110)

PROGRAMA

11.00 Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos minėjimo atidarymas. Konkursų laimėtojų, aplinkosauginio švietimo projektų vykdytojų apdovanojimai.

12.00 Spektaklis. Klaipėdos jaunimo teatras.

13.00–14.00 Ekskursijos. Norintys dalyvauti ekskursijoje registruojasi (registracija vyks prie scenos, vienoje ekskursijoje gali dalyvauti 25 žmonės).

13.00 Ekskursija „Botaninės įdomybės“. Lektorė botanikė Kristina Balnytė (VU botanikos sodas).

13.00 Ekskursija daugiamečiai dekoratyviniai augalai. Lektorė botanikė Zita Braškienė (VU botanikos sodas).

13.00–16.00 Kūrybinės dirbtuvės.

Kūrybinės dirbtuvės su RV agentūra. Aplinkosauginė iniciatyva “Kita forma” pasitelkdama įvairius būdus informuoja visuomenę apie atliekų tvarkymo situaciją Lietuvoje, moko teisingai tai daryti savo aplinkoje, siekia užmegzti partnerystės ryšius ir sudominti skirtingo amžiaus žmones aplinkos apsauga, visapusiškai supažindinant juos su žiedinės ekonomikos, tvarios aplinkos principais bei kuo paprastesniu jų integravimu į kiekvieno iš mūsų gyvenimą. Kūrybinėse dirbtuvėse tekstilės atliekos naudojamos kaip žaliava plastikinės pakuotės alternatyvai gaminti. Iš tekstilės atliekų gaminsime įvairios paskirties bei dydžio maišelius. Nuo maišelių gaminimo likusias tekstilės atliekas panaudosime draugystės apyrankėms pinti!

Eko žaidimai. Perdirbamų pakuočių ekspozicija. VšĮ Žaliasis taškas” – pakuočių atliekų tvarkymo organizacija, ne tik koordinuojanti pakuočių atliekų tvarkymą savo klientams bet ir prisidedanti prie visuomenės švietimo atliekų prevencijos ir rūšiavimo skatinimo temomis. Renginio metu VšĮ „Žaliasis taškas“ kvies susipažinti su perdirbimo galimybėmis bei iš arti pamatyti perdirbamų pakuočių ekspoziciją. Na o kadangi pasaulyje turbūt nėra nei vieno žmogaus, kuris nemėgtų žaisti – supažindinsime su aplinkai draugiškais eko žaidimais, pagamintais iš antrinių žaliavų, kuriuos bus galima ne tik praktiškai išbandyti žaidžiant, bet ir pasisemti idėjų žaidimų gamybai namuose!

Kūrybinės dirbtuvės. Audinių marginimas, piešimas augalais. Augalai savo sudėtyje turi įvairių pigmentų todėl nuo seno naudojami siūlams, audiniams dažyti. Tačiau augalus galima naudoti ir audiniams marginti, augaliniams raštams gauti, dekoruoti gaminius (krepšelius, rūbus, prijuostes, skareles ir kt.). Įdomu piešti augalais (lapais, žiedais, vaisiais, šaknimis) ant popieriaus. Tokių veiklų galimybės bus kūrybinėse dirbtuvėse. Išbandysime ir kai kuriuos kandikus, kurie yra svarbūs pagalbininkai dažant augaliniais dažais.  Senovėje kandikų pakaitalu buvo kai kurie augalai, kuriuose yra alūno (pataisai), taninų (alksnio, juodalksnio žievė), natūralių rūgščių (rabarbarų, rūgštynių, miltų raugo, obuolių acto). Žinomi neorganiniai kandikai – vario sulfatas, geležies sulfatas ir kalio alūnas. Kandijimas nesusilpnina audinio, bet kaip tik su augaliniais dažais sudaro chemines jungtis ir dažus stipriai susieja su audiniu. Panaudojus kandikus dažyti audiniai nebijo skalbimo, saulės, šarmų poveikio. Tačiau kandikai kiek pakeičia dažyto audinio spalvą (priklauso nuo kandiko rūšies, koncentracijos, dažų ir audinio sąveikos). Lektorės doc.dr. Ona Motiejūnaitė (Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus kolegija), dr. Regina Juodkaitė (VU botanikos sodas).

Programa parsisiųsti:

Organizatoriai: Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyrius, VU botanikos sodo Vingio skyrius. Telefonai pasiteirauti: 861863048, 867317430.

Rėmėjai: VšĮ „Žaliasis taškas“, draugija „Žaliuojanti Vilnija“, RV agentūra.

Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris