Kviečiame į parodą ir kūrybines Kalėdines dirbtuves „Kita forma“

Paskelbta 2014-11-24

Lapkričio 24-28 dienomis paroda „Kita forma vyksta Vilniaus miesto savivaldybės II a. fojė.
Lapkričio 28 dieną 13 val. kviečiame į kūrybines Kalėdines dirbtuves, kuriose specialistai pamokys kaip pasigaminti kalėdinių papuošalų ir kitų įdomių, aplinkai draugiškų daiktų.

Kiekvieno arba bent kas antro iš mūsų pasąmonėje yra užfiksuotas žodžių junginys „globalinis atšilimas“. Apie jį kalbama, rašoma, tačiau, atrodo, niekas nėra jo matęs, užuodęs ar kitaip susidūręs savo aplinkoje, vadinasi, su juo nereikia ir kovoti – jis tiesiog yra ir niekur nedings. Šiuo aspektu jis panašus į Kalėdų senelį, o ir dovanų atneša, pavyzdžiui, šiltas žiemas, kuriomis lengvus, stilingus batus galima nešioti daug ilgiau.
Tačiau nėra aišku, ar ši optimizmo kaukė mums duoda nors kiek naudos – žiūrėdami pro pirštus praleidžiame daug laiko veltui, vietoj to, kad imtumėmės priemonių gresiančiai situacijai sustabdyti ar bent šiek tiek nutolinti. Juk kintant mūsų vartojimo poreikiams, natūralu, turi kisti ir susidarančių atliekų šalinimo įpročiai, tačiau kol kas į tai kreipiančių dėmesį žmonių mastai yra itin maži. Populiariausiu atliekų atsikratymo būdu išlieka šalinimas sąvartynuose, nors didžiausią naudą teikia antrinis žaliavų panaudojimas, kurio galima pasiekti tik rūšiuojant atliekas, atliekų susidarymo mažinimas arba kardinalus jų išskyrimo vengimas.
Atliekų turėtojai privalo rūšiuoti atliekas jų susidarymo vietoje (Atliekų tvarkymo įstatymas, 2011 m. aktuali redakcija).

Rūšiuojant atliekas pastebime, kad daug jų galima panaudoti dar kartą, o atliekas įvertinus kūrybišku žvilgsniu – suvokiama, kad iš atliekų galima sukurti daug originalių gaminių. Tuo tikslu ir buvo organizuotos kūrybinės dirbtuvės, kuriose vilniečiai galėjo iš atliekų kurti gaminius ir suteikti daiktams antrą gyvenimą.
Renginiai buvo organizuoti įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Kita forma“. Projektą įgyvendina VšĮ „RV Agentūra“, projekto vadovė Vaida Šilinskaitė.
VšĮ „RV Agentūra“ yra viena iš ne pelno organizacijų, kuri siekia keisti visuomenės požiūrį į mus supančią aplinką, gyvenimą joje ir pėdsaką, kurį paliekame po savęs. Rengdama seminarus, paskaitas švietimo įstaigose, bei konkursą „Kita forma“ ji informuoja Lietuvos žmones apie aplinkai ir mums patiems iškylančias grėsmes, pasiūlo alternatyvius būdus, kaip galima kovoti su susidarančiomis atliekomis, keičia požiūrį į jas ir skatina žvelgti kūrybiškai – sukurti naujus, išskirtinius daiktus iš kitiems šiukšle tapusios, tačiau vis dar naudingos žaliavos. Ši idėja atsispindi ir antrus metus rengiamo konkurso pavadinime, kadangi visi daiktai yra pagaminti iš tų pačių medžiagų, skiriasi tik forma, kurią joms suteikiame.
Gaminių iš atliekų autoriai dalyvavo konkurse „Kita forma“. Konkursas vyko gegužės 15 – spalio 15 dienomis, jis sulaukė didelio susidomėjimo – gauta per 300 anketų. Atrinkti geriausi darbai, kurie pristatyti parodose.
Konkurso „Kita forma“ kūrinių paroda lapkričio 17–21 dienomis vyko Energetikos ir technikos muziejuje. Projekto vadovė Vaida Šilinskaitė pasidžiaugė dalyvių gausa ir kūrybingumu. Parodos atidaryme dalyvius pasveikino ir įteikė apdovanojimus geriausių darbų autoriams Aplinkos ministerijos viceministras Algirdas Genevičius, VŠĮ ,,Žaliasis taškas” marketingo vadovė Elzė Rudienė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Aplinkos ir energetikos departamento Aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė dr. Ona Motiejūnaitė.


Didžiausioje mokinių grupėje daugiausia simpatijų sulaukė Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos, Rūtos Česnuliavičienės vadovaujami, dvyliktokai: Edvar Narvoiš sukurta gitara laimėjo pirmąją, o Vitalijaus Zakio „Lagaminas“ – trečiąją vietas. Antroji šios grupės vieta atiteko Vilniaus Juventos gimnazijos mokinei Karolinai Markevičiūtei (mokytoja – Laimutė Venckuvienė) ir jos sukurtam kavos staliukui.


Studentų grupėje pirmąją vietą laimėjo muzikos instrumentą „Erdvinis metalofonas“ sukūręs Utenos kolegijos, aplinkos apsaugos inžinerijos studentas Tomas Karklinis. Antrąją – Vilniaus universiteto studentė Ieva Mykolaitytė ir jos pieštos sagos, trečiąją vietą užėmė Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos siuvėjo specialybės studentės, kurios amatų būrelio metu sukūrė įdomias ir nepaprastai spalvingas „skiautinių tašes“.Neprofesionalų grupėje nominuotas ne vienas darbas, o visa Živilės Žukaitės – Elbarbari ir jos dukrelės Mariam kūrybinė iniciatyva “Paskui vaivorykštę”.

Profesionalų grupėje vienareikšmiškai nugalėjo Giedrė Anuškevičiūtė, iš nebereikalingų šakučių sukūrusi plaukų seges – šukas. Ši mergina taip pat laimėjo ir Europos šalių kino forumo Scanorama įsteigtą prizą.

Daugeliui patiko praktinis įrankis, dažnai reikalingas rūsiuose ir namuose – vorų gaudyklė:

Geriausių darbų autoriai apdovanoti lapkričio 19 dieną 15 val. Energetikos ir technikos muziejuje.

Lapkričio 24-28 dienomis paroda vyksta Vilniaus miesto savivaldybės II a. fojė.

Lapkričio 28 dieną 13-16 val. kviečiame į kūrybines Kalėdines dirbtuves, kuriose specialistai pamokys kaip pasigaminti kalėdinių papuošalų ir kitų įdomių, aplinkai draugiškų daiktų. Ekodirbtuvės skirtos „nekomercinėms kalėdoms“ arba kitaip – „nieko nepirkimo dienai“.

Kviečiame atvykti ir susipažinti su atliekų kūrybiško naudojimo gerąja patirtimi. Čia rasite puikių idėjų atliekų naudojimo naujoms iniciatyvoms.

Aplinkos apsaugos skyrius
Vyriausioji specialistė Ona Motiejūnaitė