Vilniuje išrinkta gražiausia 2015 metų tulpė

Paskelbta 2015-05-11

Tulpės – pavasario gėlynų karalienės. Vardas „tulpė“ kilęs iš persų kalbos žodžio „dullband“, turkiškai „tülbent“ – turbanas, lotyniškas vardas – Tulipa. Tulpių tėvynė – Vidurinė Azija, kur auga įvairių rūšių tulpės. Europoje tulpės pradėtos auginti XVI a. viduryje. Pirmosios tulpės į Europą pateko iš Konstantinopolio (dabar Stambulas). Tulpės buvo atvežtos į Vieną. Europoje auginamas tulpes (augo Bavarijos sode) 1559-aisiais metais aprašė žymus Šveicarijos gamtininkas Conrad‘as Gessner‘is. Nyderlanduose pirmosios tulpės pražydo 1594 metais. Botanikas Carolus Clusius (Čarlesas de L’Ekliūzas ) XVII a. išpopuliarino tulpes taip, kad Nyderlanduose kilo „tulpių manija“ (tulpomanija, 1620-1637 metai) – laikotarpis, kai už tulpės svogūną buvo galima įsigyti namą ar net dvarą. ‘Semper Augustus‘ buvo brangiausia šio laikotarpio tulpė. Clusius siekė išvesti kuo daugiau skirtingų tulpių spalvų, tyrinėjo virusų sukeliamas tulpių ligas. Amsterdame yra Tulpių muziejus.Manoma, jog Lietuvoje tulpės 17-18 a. pradėtos auginti dvarų parkuose, vienuolynų ir klebonijų darželiuose.
Nuo tulpių introdukavimo į Europą pradžios yra išvesta per 10-12 tūkstančių tulpių veislių. Šiuo metu dažniausiai auginama per 3000-3500 tulpių veislių, kurios skirstomos į grupes. Plačiau apie tulpes skaityti: http://www.agb.lt/leidiniai/tulpiu%20apibudinimo%20aprasas/tulpiu%20apibudinimo%20aprasas.pdf .
Vilniuje tulpės žydi miesto gėlynuose, parkuose, individualiuose sklypuose. Tačiau didžiausia tulpių veislių kolekcija Vilniuje yra sukaupta Vilniaus universiteto botanikos sodo Vingio skyriuje. Čia dirba ir tulpių specialistė daktarė Regina Juodkaitė, kuri disertacijoje apibendrino tulpių auginimo pasaulyje ir Lietuvoje bei savo pačios tyrimų patirtį, sukaupė gausią tulpių kolekciją. Lietuvoje yra ir tulpių selekcininkų, išvedusių lietuviškas tulpių veisles, kurių populiarinimui ir auginimui reikėtų skirti daugiau dėmesio.

Gegužės 9 dieną Vilniaus universiteto botanikos sodo Vingio skyriuje vyko tradicinė tulpių šventė, kurią vilniečiai jau yra pamėgę ir kas metai šventės dalyvių sulaukiama vis daugiau. Buvo renkama ir gražiausia tulpė. Tai sunki užduotis, nes kiekviena tulpė stiebėsi į saulę ir skleidė nepaprastą grožį, o kai kurios ir kvapą. Tokioje saulėtoje, spalvingoje ir dvasingoje atmosferoje vyko tulpių šventė.


2015 metų gražiausios Vilniuje tulpės: ‘Monte Carlo’, ‘Qeensland’, ‘Foxtrot’ ir ‘Ronaldo’:

2015 metų tulpe vėl (kaip ir 2014 metais) buvo išrinkta pilnavidurė ankstyva geltonais žiedais tulpė ‘Monte Carlo’ (2 grupė). Šios grupės tulpės buvo vadinamos Duc van Tol double vardu, nes dauguma atsirado mutuojant Duc van Tol grupės veislėms. Pilnavidurės ankstyvosios tulpės skleidžiasi kartu su paprastomis ankstyvosiomis tulpėmis, žydi labai ilgai (daugiau nei 15 dienų).

Nedaug nuo šios tulpės atsiliko veislės ‘Qeensland’ tulpės, kurioms atiteko antroji vieta. Tai šerkšnotosios pilnavidurės tulpės švelniai rožiniais žiedais (7 grupė). Šerkšnotųjų tulpių pirmtakas buvo ‘Sundew’ veislė, Darvino grupės Orion spontaninis mutantas, užregistruota 1930 m. Vėliau, paplitus triploidinėms veislėms, kurioms ypač būdingos įvairios spontaninės mutacijos, Šerkšnotųjų tulpių ėmė gausėti. 1981 m. Šerkšnotosios tulpės išskirtos į atskirą savarankišką 7 klasifikacinę grupę. Šios grupės tulpių vainiklapių apvadai dantyti, atrodo lyg šerkšnu padengti:

Į prizininkes pateko ‘Foxtrot’ ir ‘Ronaldo’ veislių tulpės. ‘Foxtrot’ veislės tulpės pilnavidurės ankstyvos (2 grupė).

‘Ronaldo’ – Triumfo grupės (3) tulpių veislė. Triumfo tulpių grupė suformuota kryžminant Paprastas ankstyvąsias tulpes su Darvino, Kotedžo ir Olandiškųjų Briderių grupių veislių tulpėmis. Pirmą kartą parodoje jos buvo eksponuotos 1921 m. V. Zandeburgeno. 1981 m. Triumfo grupei priskirtos ir kai kurios Mendelio grupės veislių tulpės. Tai viena iš svarbiausių, labiausiai paplitusių tulpių grupių.Triumfo tulpių išskirtinumą lemia ilga žydėjimo trukmė, stabili žiedų forma. Šios grupės tulpės aukštokos (50–60 cm), tvirtais bei stangriais žiedynstiebiais, kurie net po vėjuotų darganotų dienų neišlinkta.

Nuoširdi padėka Tulpių šventės organizatoriams – stiprybės ir sveikatos auginant ir puoselėjant tulpes, populiarint šias gėles Lietuvoje.

Aplinkos apsaugos skyriaus
Vyriausioji specialistė Ona Motiejūnaitė