Rekomendacijos dėl kietu kuru šildomų įrenginių saugaus eksploatavimo

Paskelbta 2024-12-02

Vilnius – moderni ir auganti sostinė, kurioje dalis miesto gyventojų naudoja kieto kuro įrenginius namų šildymui. Norint užtikrinti tokios šildymo įrangos efektyvumą bei apsaugoti sveikatą ir aplinką, būtina žinoti, kaip tinkamai eksploatuoti šiuos įrenginius. Todėl labai svarbu laikytis taisyklių ir pagrindinių rekomendacijų, kurios padės užtikrinti saugumą ir ilgaamžiškumą naudojant kietu kuru kūrenamas sistemas bei sumažins oro taršą bei apsaugos sveikatą.

1. Reguliarūs patikrinimai ir priežiūra

Vienas iš svarbiausių aspektų siekiant užtikrinti saugų kietu kuru šildomų įrenginių naudojimą – jų reguliarus techninis patikrinimas. Tai padės išvengti gedimų bei užtikrins efektyvų kuro naudojimą.

Rekomendacijos:

  • Bent kartą per metus atlikite visapusišką šildymo įrenginių – krosnių, katilų, židinių bei dūmtraukių patikrą. Specialistai gali įvertinti, ar įranga tinkamai veikia ir ar nėra gaisro pavojaus.
  • Reguliariai nuo suodžių ir pelenų valykite kuro degimo kameras ir kaminus. Tai padės pagerinti šildymo efektyvumą, sumažins kenksmingų teršalų išmetimą ir sumažins gaisro pavojų.
  • Pasirūpinkite, kad ventiliacijos sistemos būtų švarios ir neužsikimšusios. Tokiu būdu užtikrinsite pakankamą oro cirkuliaciją ir išvengsite smalkių kaupimosi.
  • Užtikrinkite, kad įrenginys būtų įrengtas tik tam skirtose patalpose, kur yra tinkama ventiliacija.
  • Nuolat stebėkite, ar įrenginyje nėra degimo nesandarumų, kurie galėtų leisti dūmams patekti į gyvenamąją erdvę.

2. Tinkamas kuro pasirinkimas ir jo saugojimas

Svarbu žinoti, kokį kurą pasirinkti, kad būtų užtikrintas efektyvus degimas bei minimalus taršos lygis. Neteisingas kuro pasirinkimas gali turėti žalingų pasekmių ne tik įrenginiui, bet ir sveikatai.

Rekomendacijos:

  • Naudokite tik sausą, tinkamai išdžiovintą medieną, kurios drėgmės lygis neviršija 20%.
  • Griežtai draudžiama kūrenti atliekas (plastiką, dažytas medžiagas ar bet kokius kitus toksiškus elementus), kurie skleidžia kenksmingas medžiagas į aplinką.
  • Rinkitės ekologiškesnes kuro alternatyvas, pavyzdžiui, biokurą, kurį lengviau kontroliuoti ir kuris mažiau teršia aplinką.
  • Laikykite kurą sausai ir apsaugotą nuo drėgmės, kad degimo procesas būtų efektyvus ir mažiau taršus.

2. Atsakingas kuro pasirinkimas ir jo saugojimas

Kietu kuru kūrenant susidaro įvairių atliekų, todėl svarbu jas tinkamai sutvarkyti, kad būtų išvengta taršos ir kitų pavojų.

Rekomendacijos:

  • Reguliariai šalinkite susidariusius pelenus, laikydami juos metaliniuose konteineriuose, kol jie atvės.
  • Kadangi pelenai priklauso tų atliekų tipui, kurių negalima perdirbti ar pakartotinai panaudoti, juos galima mesti į konteinerį tik šaltus ir į plastikinius maišus papildomai supakuotus ir užrištus.
  • Medžio pe­le­nai yra vertinga trąša, juose yra iš vi­so net 30 mak­ro ir mik­roe­le­men­tų. Tai pui­ki dir­vo­že­mio tręšimo ir rekultivavimo prie­mo­nė. Tačiau būtina atkreipkite dėmesį, kad durpių briketų pelenai dirvožemio tręšimui ir rekultivavimui NETINKA, augalams, tokie pelenai yra toksiški.

Kietu kuru kūrenami įrenginiai gali būti patogus ir ekonomiškas būdas šildyti patalpas, tačiau būtina šiuos įrenginius saugiai eksploatuoti. Atsakingas įrenginių naudojimas ir reguliari priežiūra padeda užtikrinti, kad šildymo sistema būtų efektyvi ir saugi tiek jūsų sveikatai, tiek aplinkai.