Vilniaus miesto savivaldybė skelbia, kad per paskutinį dešimtmetį sostinės oro kokybės rodikliai gerėjo ir pastebimi teigiami aplinkos pokyčiai. Vilniaus oro kokybės kontrolės (OKT) duomenų analizėje nagrinėtas 2010-2020 m. laikotarpis įvertinant OKT stočių duomenis.
Pasak SĮ „Vilniaus planas“ aplinkos duomenų analitikų, teigiamą ilgalaikį poveikį oro kokybei neabejotinai turėjo Vilniaus miesto bei jo gyventojų autoparko amžiaus atjaunėjimas, kai įsigyjant viešojo ir asmeninio transporto priemones prioritetu tapo elektriniai įrenginiai. Pastaraisiais metais didžiausią įtaką oro taršos sumažėjimui turėjo ne tik pandemija ir priverstinis gyvenimo sulėtėjimas, tačiau ir savivaldybės įgyvendinta senamiesčio kilpinio eismo organizavimo schema, ženkliai sumažinusi automobilių kiekį senamiestyje ir padidinusi pėsčiųjų skaičių. Prie oro kokybės pokyčių ilgalaikėje perspektyvoje prisideda ir miesto gyventojų sąmoningumas – vis daugiau vilniečių juda darniai ir propaguoja aplinkai draugiškesnį gyvenimo būdą.
Sostinėje oro kokybės stebėjimui buvo įdiegtos net keturios OKT stotys – Lazdynų, Žirmūnų, Savanorių pr. ir Senamiesčio. Jos visos įrengtos skirtingose miesto vietovėse atsižvelgiant į esančius taršos šaltinius. Vienose jų, geriausiai atsispindi transporto ar pramonės įtaka aplinkos oro kokybei, kitose – gyventojų antropogeninės veiklos ir foninės taršos įtaka. Teršalų koncentracijų mažėjimai visu nagrinėjamu laikotarpiu buvo stebimi Savanorių pr., Lazdynų bei Senamiesčio stotyse.
Nepaisant stabilių rezultatų, Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, kelis kartus per metus fiksuojami kietųjų dalelių paros koncentracijų viršijimai. Tai sąlygoja ne tik vietiniai taršos šaltiniai, bet dažnu atveju jie kyla dėl nepalankių oro sąlygų ir iš kitų šalių atkeliaujančių teršalų. Vyraujant silpniems vėjams ir nesant kritulių susidaro palankios sąlygos teršalams kauptis oro sluoksnyje, kuriuo kvėpuoja žmonės. Tokiu atveju miestuose galime stebėti smogą ir jausti nemalonų kvapą, tačiau keičiantis meteorologinėms sąlygoms, vėjo kryčiai ir greičiui, tarša sumažėja. Šie oro kokybės pokyčiai yra įprasti kiekvienoje valstybėje ir dažnu atveju priklauso nuo visuomenių sąmoningumo bei miestų taikomų praktikų.
Vilniaus miesto savivaldybė primena, kad visi gyventojai turi teisę į sveiką ir švarią aplinką, todėl siekia užtikrinti taršos prevenciją ir edukuoti gyventojus, jog kiekvienas turime pareigas saugoti aplinkos orą nuo taršos, kuri tiesiogiai susijusi su daroma žala žmonių sveikatai bei aplinkai. Kone kiekvienas galime tausoti aplinką pasirinkdami kelionę į darbą pėsčiomis ar viešuoju transportu, o namų šildymui rinktis aplinkai draugišką kurą ar net įrenginį, kuris nenaudoja kuro.
Nagrinėjant taršos kitimo tendencijas buvo remtasi Aplinkos apsaugos agentūros internetiniame puslapyje pateiktais Vilniaus OKT stočių duomenimis. Čia galite susipažinti su išsamia Vilniaus miesto 2010-2020 m. oro kokybės stebėsenos rezultatų apžvalga