Rugsėjo 24 dieną Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje vyko pedagogų konferencija „Darni mokykla“. Konferencija organizuota VšĮ RV agentūra įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės Savivaldybei pavaldžių įstaigų aplinkosauginio švietimo programos projektą „Darni mokykla“. Konferencijoje pedagogai galėjo dalyvauti ir nuotoliniu būdu. Dalyvavo per 200 pedagogų.
Konferencijos dalyvius pasveikino Goda Krukauskienė (Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos narė, Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektų atrankos ir tikrinimo komisijų pirmininkė). Ji akcentavo visuomenės aplinkosauginio švietimo veiklų svarbą siekiant tvaraus gyvenimo būdo ir palinkėjo sklandaus prasmingo darbo.
Tvarumo idėjų sklaidos galimybes tarpdalykinės integracijos būdu, bendradarbiaujant pedagogams ir per patyriminį mokinių ugdymą(si) aplinkoje savo pranešimuose nagrinėjo ir gerąją darbų patirtį pristatė pedagogės Margarita Repečkienė (Goethe’s instituto pedagoginio bendradarbiavimo, vokiečių kalbos kursų ir egzaminų programų koordinatorė) ir Trakų Vokės gimnazijos biologijos mokytoja Agnė Avižienė, pradinių klasių mokytoja metodininkė Rita Bakšienė, vokiečių kalbos mokytoja metodininkė Irina Uždavinienė. Įdomi ir prasminga veikla vykdyta įgyvendinant vokiečių kalbos ir įvairių dalykų integraciją. Tuo tikslu buvo organizuoti seminarai, konferencijos mokytojams („Tiriame, mokomės vokiečių kalbos ir dalijamės“, „Tiesiame tiltus“ ir kt.). Ši veikla subūrė Lietuvos pedagogus bendrai veiklai ir džiugu tai, kad ji vis plečiasi. Goethe’s instituto specialistai parūpino vertingos metodinės medžiagos ir gamtos tyrimo priemonių. Mokykloje su vaikais atliekami oro, vandens kokybės tyrimai, kurie aptariami vokiečių kalba, iš antrinių žaliavų mokiniai gamina įvairias mokymo priemones ir dekoracijas. Pedagogės džiaugėsi galimybe bendradarbiauti, nes tokia veikla motyvuoja ir pedagogus ir mokinius bendradarbiauti, tyrinėti aplinką, ją saugoti, mokytis užsienio kalbų ir tobulėti.
Gintarė Klimienė (geografijos mokytoja ir tvaraus gyvenimo būdo puoselėtoja) nuoširdžiai ir įtaigiai papasakojo kaip pačiai pavyksta gyventi draugiškai su aplinka ir kaip mokytojos pavyzdys sudomina mokinius sveika gyvensena, dėstomo dalyko studijomis, aplinkosaugos problemomis (klimato kaita, tarša ir kt.). Organizuodama mokinių ugdymo procese mokytoja atsižvelgia į tai, kokių žinių ir gebėjimų reiks ateityje, kaip jie supras esamas situacijas. Pranešėja akcentavo, kad labai svarbu išvengti ekologinio nerimo ir padėti mokiniams suprasti, kad problemos priklauso nuo mūsų pačių pasirinkimų ir sprendimų. Savo teiginius pranešėja iliustravo amerikiečių psichologo, vieno iš humanistinės psichologijos pradininkų Abrahamo Maslow poreikių piramide. Ji yra suskirstyta į penkis lygmenis ir parodo žmonijos poreikių hierarchiją. Ir nors piramidė pristatyta 1943 m., ja, su patobulinimais, naudojamasi ir dabar. Nes laikai keičiasi, bet esminiai žmogaus poreikiai – ne. Gali keistis tik jų išraiškos. Todėl reikia pradėti nuo savęs. Juk kiekvienai problemai yra sprendimas. Būtina į savo gyvenimą integruoti tvarumą.
Vaida Griškevičienė (ekologė, VšĮ „RV Agentūra“ direktorė) savo pranešime aptarė tvaraus gyvenimo būdo pritaikymo pamokose ir projektinėse veiklose galimybes. Pristatė įvairių dizainerių, menininkų aplinkai draugiškos kūrybos pavyzdžius.
Savo patirtimi atrandant poreikį iš džinsų gaminti naujus daiktus dalijosi Milda Paukštė („Denim diaries“ džinso studijos įkūrėja). Pateikė konkrečių pavyzdžių, kuriuos galima įgyvendinti mokyklose.
Konferencijoje buvo aptarta rūšiavimo sistema ugdymo įstaigose, pranešėja – Raminta Časonė (VšĮ „Žaliasis taškas“. Nagrinėtas atliekų kelias, pranešėja Jurgita Nacevičienė (atliekų rūšiavimo ir perdirbimo verslo direktorė UAB „Ecoservice“).
Vaida Griškevičienė, Asta Burbaitė (marketingo ir komunikacijos specialistė, VšĮ „Žaliasis taškas“), Diana Rakauskaitė (viešųjų ryšių specialistė „Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba“) pristatė organizuojamą Gamtos herojų apdovanojimo eigą. Renkant kandidatus svarbu: iniciatyvumas, partnerystė, atsakingumas. Šią veiklą finansiškai remia ir Vilniaus miesto savivaldybė, kuruoja dr. ekologė Ona Motiejūnaitė.
Džiugu, kad mokinių ekologinės savimonės ugdymas ir aplinkosauginė komunikacija plėtojama ugdymo įstaigose ir tai skatina bendruomenių narius pasirinkti tvaraus gyvenimo kelią.
Vykusios mokytojų konferencijos „Darni mokykla” akimirkas bei vaizdo įrašą galima peržiūrėti: https://youtu.be/v4wA5WRu194 .
Visiems linkime prasmingos partnerystės!
Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris