2021 metų programa Savivaldybei pavaldžių įstaigų aplinkosauginis švietimas
Programa patvirtinta Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. birželio 2 d. įsakymu Nr. 30-1487/21
Įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės 2021 metų Savivaldybei pavaldžių įstaigų aplinkosauginio švietimo programą įvykdyta 17 aplinkosauginio švietimo projektų. Projektus vykdė 17 įstaigų, Vilniaus lopšeliai-darželiai: „Jovarėlis“, „Justinukas“, „Pušynėlis“, „Žibutė“, „Žilvinėlis“, „Viltenė“, „Pilaitukas“, „Puriena“, „Mažylis“, „Vieversys“, „Pagrandukas“ ir „Žvangutis“, Vilniaus Žirmūnų gimnazija, Vilniaus Šilo mokykla, Vilniaus Lazdynų mokykla, Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla, Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras. Projektai finansuojami Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšomis.
Įgyvendinant projektus visuomenei pravesta per 400 mokymų (seminarų, paskaitų, pamokėlių, praktikumų), organizuota 11 konferencijų, 66 ekskursijos (išvykos) į gamtą, 15 konkursų, 26 parodos, 12 talkų. Sparčiai kuriamos ir kūrybingai edukacijai naudojamos žaliosios edukacinės erdvės. Jose pasodinta obelų, vaiskrūmių, magnolijų, ginkmedžių, budlėjų, dekoratyvinių ir aromatinių, prieskoninių žolinių augalų. Įrengti daržai, kuriuose derlių augina mažieji vilniečiai ir ugdosi aplinkos priežiūros, saugojimo įgūdžius. Aplinkosauginio švietimo projektų skatinamos bendruomenės kuria naujas erdves, tobulina ir atnaujina senas, kūrybingai jas naudoja. Įgyvendinant projektus 2021 metais sukurta naujų edukacinių erdvių – 40. 33 edukacinės erdvės atnaujintos, praturtintos augalų įvairove, naujomis aplinkos tyrimo priemonėmis, patobulinta informacinė sistema. Sukurtos edukacinės erdvės atviros kitų įstaigų ugdytiniams. Džiugu, kad pradedama mentorystės veikla, kai įstaigos bendruomenė, turinti patirties edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo srityje, padeda kitai įstaigai įrengti edukacines erdves ir jas naudoti. Stiprėja bendradarbiavimas vykdant projektus – projektą vykdanti įstaiga į savo veiklas įjungia kitų įstaigų bendruomenes. Dalis renginių vyko ne tik Vilniaus miesto, bet ir šalies mastu. Parengta mokomoji, metodinė medžiaga prisideda prie aplinkos pažinimo, tyrimo, saugojimo veiklų tobulinimo ir plėtotės. Įgyvendinant aplinkosauginio švietimo projektus buvo tobulinamas vilniečių aplinkosauginis raštingumas, plėtojama aplinkosauginė komunikacija.
Pateikiama informacija apie vykdytas veiklas. Veiklos data, veikla, projekto pavadinimas, vykdytojas.
Mokymai (seminarai, kūrybiniai praktikumai, paskaitos ir kita švietėjiška, ugdomoji veikla)
2021-06-14–2021-10-29. Augalų tyrimai, mikroskopavimas. Vaikai pro padidinamąjį stiklą ar mikroskopą stebi augalus, tiria jų augimą, dydį, spalvas, sandarą. Dalyvavo 200 vaikų. Vaikai su mokytojomis keliavo stebėti augalų į Žydinčią pievelę, „Jovarėlio sodelio“ lysves, darželio teritoriją. Vaikai stebėjo, uostė, čiupinėja, matavo liniuotėmis, centimetro juostelėmis, stebėjo per padidinimo stiklą, mikroskopą. Tyrinėjimus ir veiklas su augalais tęsė ir grupėse svėrė, lygino, piešė, darė antspaudus, rašė augalų pavadinimus, dalinosi savo pastebėjimais su draugais. Diskutavo su mokytojomis apie augalų naudą žmogui, gamtai, kaip elgtis gamtoje. Vaikai išmoko stebėti augalus, atpažinti juos, pamatuoti, palyginti. Sužinojo, kokie augalai, kokius negalavimus gydo, malšina. Suprato, kad augalai yra gyvūnų maistas, vaistas ir namai, todėl negalime nuėję į pievą nuskinti visų žiedelių, turime pasiimti tik mažąją dalį, o visa kita palikti gamtai. Sužinojo, kad iš dilgelių galima padaryti vitaminų kokteilį daržo augalams, jos naudojamos kosmetikoje: šampūnų gamyboje, iš dilgelių lapų galima ruošti sriubas, salotas, arbatas. Išsiaiškino, kad nors dilgėlė vadinama piktžole, ji naudinga žmogui, kaip trąšos daržo augalams ir vabaliukams, vaistinis augalas. Vaikai išmoko išvardinti augalo dalis. Suprato, kad kiekviena gėlė turi skirtingos formos, dydžio žiedelius. Sužinojo, kad augdamos gėlės konkuruoja viena su kita – kad gautų kuo daugiau saulės šviesos. Vaikai išmoko stebėti augalus, atpažinti juos, pamatuoti, palyginti. Išsiaiškino, kad gėlės ne tik puošia aplinką, bet jos reikalingos bitutėms, drugeliams, skruzdėlėms ir kitiems vabaliukams. Iš kai kurių gėlių, augančių pievelėje, patys galime pasidaryti arbatėlių. Prisirinkti ir sudžiovinti rugiagėlių, medetkų, vaistinių ramunėlių žiedelius. Vaikai sužinojo, kad kiekvienoje pasaulio dalyje auga savita augalija. Augalų yra visur – upėse, jūrose, miškuose, dykumose, pievose. Prisiminė, kad medžiai taip pat yra augalai, kuriuos irgi reikia kartais prižiūrėti. Vaikai išmoko naudotis mikroskopu, naudoti įrankiais (pincetu, pipete, augalo atpjovimo aparatu), pasigaminti tyrinėjimų mėginį. Išmoko žiūrėti pro mikroskopą. Suprato, kad mėginiui reikia labai nedidelės dalies augalo. Vaikų atradimai tyrinėjant gamtą sudėti į PDF formato knygą „Atradimų dienoraštį“. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-06-10; 2021-09-29; 2021-11-23. Trys pažintiniai žygiai „Karoliniškių kraštovaizdžio draustinio spalvos – Žvėryno medžiai skirtingais metų laikais“. Dalyvavo 26 vaikai, 3 mokytojos. Vaikai realioje aplinkoje per patirtines veiklas susipažino ir pagilino žinias apie artimiausioje aplinkoje augančius medžius, kitus gamtos objektus. Mokėsi stebėti, tyrinėti gamtą, analizuoti jos požymius, ženklus skirtingais metų laikais. Įtvirtino žinias apie elgesio taisykles gamtoje. Ugdėsi vertybines nuostatas saugoti ir puoselėti gamtą ir jos objektus. Pažintiniai žygiai Karoliniškių kraštovaizdžio draustinio Žvėryno taku ir Vingio parke | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt); Rudeninis žygis Karoliniškių kraštovaizdžio draustinio Žvėryno taku | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-06-09; 2021-09-27; 2021-11-23. Trys pažintiniai žygiai „Vingio parko takais“. Dalyvavo 32 vaikai; 3 mokytojos. Dalyviai susipažino su Vingio parko istorija, biologine įvairove, mokėsi tyrinėti gamtą, ugdėsi gamtai draugiško elgesio įgūdžius. Žygis gamtoje – puiki galimybė vaikams išbandyti įvairias įdomias, nepatirtas veiklas. Būdami gryname ore ir judėdami, vaikai tyrinėjo gamtos objektus, lavino gebėjimus pastebėti, atskirti, suskaičiuoti, išmokti, džiaugtis, nustebti, įgijo socialinių įgūdžių bendraudami su bendraamžiais. Aktyviose patirtinėse veiklose vaikai tobulino savo pažintinius gebėjimus, ugdėsi aplinkosaugines vertybines nuostatas, galėjo mokytis ir pažinti jiems priimtinu ir įdomiu būdu. Vaikams tikrai nepritrūko geros nuotaikos bei džiugių emocijų. PAŽINTINIS ŽYGIS Į VINGIO PARKĄ „MEDŽIŲ PASAULIS IŠ ARTI“ | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt); Rudeninis pažintinis žygis į Vingio parką | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021 m. birželio mėn. I-II savaitė. Projekto „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“ pristatymas įstaigos bendruomenei ir partneriams. Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021 m. birželis-rugpjūtis. Organizuota Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų iniciatyva „Žaliosios gamtos taisyklės“. 230 dalyvių. Bendradarbiauta su projekto partneriais Vilniaus lopšeliu-darželiu „Sadutė“, Vilniaus lopšeliu-darželiu „Pagrandukas“, Vilniaus Vilkpėdės lopšeliu-darželiu, Vilniaus karaliaus Mindaugo mokykla. Parengti 1 (vienos) iniciatyvos nuostatai. Apibendrinti iniciatyvos rezultatai paskelbti įstaigos internetinėje svetainėje. Vaikai rengė taisykles kaip reikėtų rūpintis augalais, kaip puoselėti artimiausią juos supančią aplinką ir pan. Skatinama vaikų meilė gamtai, draugiškumo ir jautrumo juos supančiai aplinkai, atsakomybės jausmas. Darželio ir partnerių bendruomenių aplinkosauginių vertybinių nuostatų formavimas. Projektas „Žalioji Mažylio kelionė“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Mažylis“.
2021 m. birželis-rugpjūtis. Organizuota respublikinė ikimokyklinio ugdymo įstaigų akcija „Žalioji kelionė po gamtą“. Sukurti akcijos nuostatai, akcijos nuotraukos eksponuotos įstaigos internetinėje svetainėje. Metodinių priemonių sklaida apie ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų veiklas žaliosiose erdvėse nacionaliniu lygiu. Lietuvos ugdymo įstaigų bendruomenių aplinkosauginių nuostatų formavimas. Efektyvus žaliųjų lauko erdvių panaudojimas kuriant metodinius aprašus vaikų veiklai jose. Dalyvavoapie 230 žmonių. Projektas „Žalioji Mažylio kelionė“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Mažylis“.
2021.06.11-2021.11.05 Ugdomoji veikla edukacinėse erdvėse, gamtos tyrimai. Dalyvavo 124 darželio ugdytinių ir 18 socialinio partnerio ugdytiniai 5 dienas per savaitę po 20-45 min. 20 veiklų. Projektas „Žvangučio sodas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žvangutis“.
2021 metų birželis-lapkritis. Edukacinių veiklų su vaikais tęstinumas darželio žaliosiose erdvėse. Dalyvavo visi darželio vaikai (200 vaikų). Viso projekto metu vyko veiklos anksčiau įkurtose žaliosiose erdvėse: „Jovarėlio pažintiniame medžių take“, „Gamtinėje tyrinėjimų stotelėje“. Vaikai naudojasi įvairiomis tyrinėjimų priemonėmis: padidinimo stiklais, mikroskopais, eksperimentavimo rinkiniais. Viso darželio bendruomenė žaliosiomis erdvėmis naudojasi pastoviai. Visų grupių vaikučiai kiekvieną dieną džiaugėsi įkurtu „Pažintiniu medžių taku“, vaikai čia tyrinėjo medžius, aplinkui augančius augalus, stebėjo jų pokyčius, žaidė žaidimus „Augalų seklys“, „Spalvų seklys“. Kalbėjo apie augalų ir medžių naudą, žmogui, gamtai. Gamtinėje stotelėje vaikai piešė, lipdė, rūšiavo, svėrė, tyrinėjo, lygino kankorėžius, suko iš šieno paukščius, papuošimus, žaidė su vandeniu, statė tiltus, tiesė kelius. Vaikai suprato, kad gamtoje linksma, gera, įdomu, gamtą reikia saugoti, tausoti, nes jei nebus gamtos, nebus grožio, gero oro, nebus mums kur sveikai gyventi. Vaikų išvada: „Parkai, sodai kuriami, tam, kad žmonės galėtų pailsėti, pakvėpuoti, o gyvūnai gyventi. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. birželis-spalis. Gamtos stebėjimo veiklos edukacinėje erdvėje „Žydinti pievelė“. Kiekvieną dieną vaikai bėgo į kiemą pažiūrėti ar jau išdygo pievelė. Vieną dieną atėję rado pievelėje įspaustą pėdsaką. Vaikai tyrinėjo, apžiūrėjo pėdsaką. Ir pasitarę nusprendė aptverti augančią pievelę. Vaikai kiekvieną dieną stebėjo dygstančią pievelę, ją prižiūrėjo, kalbėjo su ja, tyrinėjo skirtingų lapų ir žiedų formas, augalų aukštį, spalvas, skirtingus kvapus. Vaikai išmoko pastebėti pasikeitimus, paaugusius ir pasikeitusius augalus, juos saugojo (neleido skinti), nes augalai švarina orą ir suteikia grožio. Suprato, kad gėlės ne tik puošia aplinką, bet jos reikalingos bitutėms, drugeliams, skruzdėlėms ir kitiems vabaliukams. Sužinojo, kad iš kai kurių gėlių, augančių pievelėje, galime pasidaryti arbatėlių, prisirinkus ir sudžiovinus rugiagėlių, medetkų, vaistinių ramunėlių žiedelius. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-07-02. Kūrybinės dirbtuvės „Pasigamink maišelį“, skirtos Tarptautinei dienai be plastikinių maišelių. Dalyvavo 26 vaikai, 6 darbuotojai. Šios veiklos metu vaikai patobulino aplinkosaugines kompetencijas, mokydamiesi pasigaminti maišelį iš antrinių žaliavų. Kūrybinių dirbtuvių metu vaikai su mokytojomis per diskusijas ir pokalbius įgijo žinių ir patirties apie aplinkos saugojimo būdus kūrybiškai panaudojant antrines žaliavas savo reikmėms. Šia veikla vaikai ir kiti bendruomenės nariai paskatinti sąmoningai ir atsakingai veikti mažinant aplinkos taršą. Kūrybinės dirbtuvės, skirtos Tarptautinei dienai be plastikinių maišelių paminėti | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021 m. liepa-spalis. Darže ir sode vaiskrūmių, žolelių ir daržovių auginimas, priežiūra. Stebėjimas kaip bręsta derlius, kokie pokyčiai vyksta augaluose keičiantis sezonams. Vaikai džiaugėsi per vasarą ir rudenį nuveiktais darbais, ragavo savo užaugintą derlių. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021 m. liepa-rugsėjis. Tiriamoji veikla edukacinėje erdvėje „Kneipo takas“.Vaikai džiaugėsi Kneipo taku visą vasarą ir rudenį, vaikštinėjo juo, patyrė įvairių pojūčių, mokėsi įvardinti ir atskirti vyraujančias emocijas, domėjosi augalais ir mokėsi juos pažinti, tyrinėjo visais pojūčiais, uostė, glostė lapelius, prižiūrėjo augalus, kūrė skanduotes apie prieskoninius augalus ir t.t. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-08-02/06. STEAM ugdymas tiriant gamtą. Saulė. Dalyvavo 28 vaikai. Truko 5 val. Su vaikais diskutuota, ar reikalinga augalams šviesa ir šiluma? Kaip augalai jaustųsi, negaudami saulės šviesos? Lauke ieškota šešėliuotų vietų, kur saulė neužklysta, apžiūrėtos vietas po kelmais, akmenimis. Stebėta kaip saulė keičia savo buvimo vietą danguje. Pagaminus saulės laikrodžius stebėta šešėlio ilgis, jo kitimas ir kryptįs. Vaikai, pastebėjo, kad augalai pavėsyje, po akmenimis, kelmais yra „išbalę”, ištįsę. O saulėtoje šviesioje vietoje – bujoja, žaliuoja. Suprato, kad saulės šviesa ir šiluma būtina augalams. Pastebėjo, kad per pietus Saulės laikrodžio rodyklės šešėlis jau būna kitoje vietoje ir trumpesnis. Vakare šešėlio kryptis ir šešėlio ilgis vėl pasikeisdavo. Vaikai pastebėjo, kad Saulės laikrodis valandas „skaičiuoja“ kitaip. Suprato, kad Saulė juda ne pagal paprastą laikrodį – nors ryte „nustatėme“ 8 val. rodyklę, vidurdienį šešėlis krito tik ant 10 val., o popietę rodė 14 val. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-08-13. Žolinių šventė. Dalyvavo 82 vaikai. Truko 2 val. Šią dieną į darželį vaikučiai atėjo pasipuošę, mergaičių galvas puošė gėlės ir gėlių vainikai. Kiti vaikučiai atėjo su žolynų puokštėmis. Į šventę sugūžėjusius vaikus pasitiko Žolinių tetulės. Jos vaikams papasakojo, kuo ši diena ypatinga. Šventėje skambėjo lietuvių tradicinės dainos, vaikai šoko ir žaidė senovinius lietuvių žaidimus, klausėsi istorijos apie paukščiukus. Vaikams besidžiaugiant gėlėmis ir žolynais, mergaičių duetas atliko dainą „Rugiagėlė“ (eil. K. Ivinsko, muz. E. Povilaitienės). Iš atsineštų gėlyčių ir puokščių vaikai sudėjo didžiulę Žolinių puokštę, Tyrinėjo atsineštus augalus, jų spalvas, kvapus, kūrė Žolinių paveikslą ir vaišinosi duonele su medumi. Vaikai sužinojo, kad Žolinės tai yra vasaros ir rudens susitikimas ir nuo šios dienos trumpėja diena. Ši diena tinkama rinkti vaistažoles, tik reikia pasiimti jų mažąją dalį, o kitą palikti gamtai. Pastebėjo augalų įvairovę, spalvas, patyrė kūrybinį džiaugsmą kuriant Žolinių paveikslą ir puokštę. Vaikų patirtys pasipildė ne tik pažintiniais gebėjimais, bet taip pat praturtino save, išgyvendami bendrystės jausmą dainuodami, šokdami bei žaisdami pagal lietuvių tradicinius papročius.
2021-08-16/20. STEAM ugdymas. Vanduo. Dalyvavo 97 vaikai. Truko 5 val. Vaikai žiūrėjo edukacini filmuką „Kaip atsiranda vanduo?”. Aptarė vandens naudą augalams, žmogui. Svarstė, kur dingsta visos balos po stipraus lietaus. Aiškinosi, kodėl vieniems augalams reikia daug vandens, kitiems mažiau. Klausėsi lietaus lašų. Stebėjo, kas atsitinka su popieriaus lapu, kai ant jo užlyja lietus. Tyrinėjo sudžiūvusį augalą – kukurūzą. Atliko eksperimentą „Vanduo geras tirpiklis“, stebėjo, kaip pekino kopūsto lapas „geria“ nudažytą vandenį ir ko pasėkoje jo gyslelės taip pat nusidažo. Išėję į kiemą vaikai laistė „Jovarėlio sodelyje“ augančius vaismedžius ir kitus augalus, tuo pačiu stebėjo ir svarstė, kodėl taip greitai vanduo susigeria į žemę. Vaikai sužinojo, kad vanduo garuoja, garai kyla į viršų taip susidaro debesėliai iš kurių palijus vanduo vėl grįžta į žemę. Prisiminė, kad dauguma augalų vandenį pasisavina per šaknis. Pastebėjo, jog nuskinti ir pamerkti augalai ir be šaknų gali siurbti vandenį. Sužinojo, kad kai kurie augalai vandenį kaupia lapuose, stiebuose, šaknyse, kamienuose. Suprato, kad skirtingos pasaulio vietos gauna skirtingą lietaus kiekį, o ten augantys augalai turi prisitaikyti. Todėl svarbu taupyti vandenį, nes kai kuriose pasaulio šalyse jo trūksta. Prisiminė, kad ir Lietuvoje ilgai užsitęsusiomis itin karštomis dienomis, sumažėja vandens upėse, ežeruose ir šuliniuose. Suprato, kad vanduo būtinas žmonėms, augalams ir vandens augalijai, gyvūnams. Išsiaiškino, kad dirvožemis sugeria lietaus vandenį. Jei žemė nesugeba sugerti didelio vandens kiekio – toje vietoje ilgiau būna bala, ar „pliurza”. Klausydamiesi lietaus atrado, kad atsitrenkdami lašeliai į įvairius paviršius ir skamba skirtingai. Padėję popieriaus lapą lietuje, pastebėjo, kad popierius sugeria lašus. Tačiau daugiau palijus ir ant popieriaus atsiranda balutė. Atrado, kad sušlapęs popierius tapo minkštesnis. Tyrinėdami sudžiūvusi kukurūzą, vaikai stebėjosi, kokie trapūs tapo lapai, pastebėjo, kad žiedeliai palietus trupa. Svarstė, ar palaisčius pavyktų augalą atgaivinti. Vaikai sužinojo, jog ir pamerkti be šaknų augalai siurbia vandenį.
2021-08-20. Kompostavimo pamokėlės. Vaikai mokėsi rūšiuoti daržo, sodo atliekas. Išsiaiškino kodėl reikia kompostuoti, kokia nauda gamtai ir žmogui. Nutarta nemesti gamtinių atliekų į bendrą konteinerį. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021-08-23/27. STEAM ugdymas tiriant gamtą. Dirvožemis. Dalyvavo 90 vaikų. Truko 5 val. Vaikai tyrinėjo, stebėjo dirvožemį, ieškojo panašumų ir skirtumų, atkreipdami dėmesį į jų spalvą, lengvumą, struktūrą, stebėjo dirvožemio pralaidumą. Atliko PH dirvožemio rūgštingumo tyrimą su PH lakmuso popieriukais ir panaudojant „Ecolabbox“ rinkinį (dirvožemio tirpalą ir PH reagentą). Grupėje sodino valgomųjų lapinių burokėlių į skirtingus dirvožemius ir stebėjo, kuriame vazonėlyje geriau ir greičiau užaugs daigeliai. Sodino nupjautas morkų viršūnėles ir laukė naujų „plaukučių“. Gamino „sliekų namelį“ ir stebėjo, ar per savaitę pasikeis dirvožemis. Tyrinėjo ir stebėjo mikroorganizmus su Berlese aparatu ir mikroskopu. Vaikai sužinojo, kad dirvožemių būna įvairių rūšių. Skirtingi dirvožemiai, sugeria vandenį skirtingai, skiriasi ir esamas maistinių medžiagų kiekis, kuris reikalingas augalams. Suprato, kad pats geriausias dirvožemis – turintis didelę humuso dalį. Jame geriau auga augalai ir jų derlius būna gausesnis. Jei dirvožemyje yra daug sliekų, tai reiškia, kad dirvožemis labai geras. Sužinojo, kad humuso gamintojai – mikroorganizmai, o geriausiai pažįstamas – sliekas. Sužinojo ir išmoko, kaip nustatyti dirvožemio rūgštingumą. Vaikai prisiminė, kad augti augalams reikalinga saulė, šiluma. Vaikai suprato, kad sliekų darbui, reikia duoti daugiau laiko. Humuso gamyba užtrunka ilgiau nei savaitė. Sužinojo, kad mikroskopas skirtas tyrinėjimams. Jis daug kartų padidina objektą. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. rugpjūtis-spalis. Praktinė pažintinė veikla ,,Augalų įvairovė pelkėje. Paprastoji spanguolė, kiminai“. Metodinės medžiagos parengimas ir jos sklaida. 10 pamokėlių vaikams po 3.5 val. 200 vaikų. Pamokėlių metu vaikai ieškojo spanguolių, o suradę šiuos augalus tyrė jų sandarą, mokytoja papasakojo apie jų sandarą, reikšmę. Vaikai sužinojo, kad pelkių gražuolė ne veltui vadinama gyvybės uoga. Spanguolė turi daug vitaminų ir net 25-ių rūšių mineralinių medžiagų. Vaikams buvo paaiškinta, kad spanguolė dar vadinama ir šiaurės citrina, nes ji turi labai daug vitamino C. Iš viso pasaulyje yra žinomos 4 spanguolių rūšys. Tai paprastoji spanguolė, smulkiauogė, stambiauogė ir miškinė spanguolė. Spanguolės, pažirusios kiminuose. Sunku jas rinkti, klimpsti, ieškai. Ir net radus – rūgštu. Mokytoja pasiūlė paragauti rudens uogų spanguolių, kurios auga rūgščiame dirvožemyje. Vaikai nesiraukydami ragavo spanguoles, aptarę jų formą, dydį, kvapą, skonį. Patiko ne tik paragauti spanguolių, bet ir gerti spanguolių sultis, ypač buvo skanu su medumi. Vaikai išgyveno pažinimo ir atradimo džiaugsmą, dalyvaudami, stebėdami, patys veikdami ir atrasdami. Įdomiausia mokytis apie tai, kas mus supa kiekvieną dieną – gamta.
Pamokose apie kiminus mokytoja vaikams pravedė pokalbį apie kiminą augantį pelkėje, parodė kaip jis atrodo. Vaikai tyrinėjo kimino sandarą. Kiminas dar vadinamas baltosios samanos vardu, nes jis išdžiūvęs yra baltas. Kiminai neturi nei šaknų, nei rizoidų jie auga kupstais, remdamiesi vieni į kitus. Kiminai neturi žiedų ir sėklų jie dauginasi sporomis. Stiebas ir šakelės apaugusios smulkiais lapeliais, kurie siurbia vandenį visu paviršiumi. Lietuvoje yra ir nykstančių kiminų rūšių. Vienas pelkėtyrininkas palygino, kad pelkė yra žalias vulkanas, kaupia drėgmę ir aukštapelkės gyvuoja kaupdamos didžiulį vandens kiekį, jos lyg žemės inkstai-išvalo didžiulį kiekį vandens. Kiminai gali būti naudojami medicinoje, kaip tvarsliava žaizdoms gydyti arba kaip indikatorius, padedantis tyrėjams objektyviai įvertinti aplinkos ekologinę situaciją. Vaikams buvo smagu atlikti įvairias praktines užduotis: suspausti kiminą rankose ir pastebėti, kad jis nuolat šlapias, įsitikinti, kad jis neturi nei žiedų, nei šaknų, stebėti kaip kiminai siurbia vandenį. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021 m. rugpjūtis-spalis. Naudodamiesi tiriamosioms veikloms skirtomis priemonėmis mobilioje lauko laboratorijoje kiekviena ugdytinių grupė (12 grupių po 15 – 20 vaikų) tyrinėjo gyvosios (augalų žiedus lapus, stiebus ir pan. ) ir negyvosios gamtos (smėlio smilteles, akmenukus) objektus. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021 m. rugpjūtis-spalis. Vaikų ugdomosios veiklos „Gaudome vėją“. Organizuotos ugdomosios tiriamosios veiklos 12 vaikų grupių (virš 200 vaikų). Grupėse buvo įrengtos mobilios kūrybinės vėjarodžių dirbtuvės, kuriose dalyvavo ir ugdytinių tėvai. ugdytiniai ieškojo informacijos internete, enciklopedijose, aiškinosi, kaip atsiranda toks gamtos reiškinys kaip vėjas, kokio stiprumo gali būti vėjas, kaip nustatyti vėjo kryptį. Atidarę kūrybines dirbtuves gamino vėjarodžius, statė vėjo jėgaines. Lauko erdvėse naudodamiesi pagamintomis priemonėmis praktiškai išbandė iškeltas hipotezes, darė išvadas. Projekto įgyvendintų veiklų metu sukurti inovatyvūs, įtraukiantys patirtinių veiklų kontekstai skatino ugdytinius aktyviai kūrybiškai veikti, rodyti iniciatyvą, pažinti ir natūraliai perprasti gamtamokslinius dalykus. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021m. rugsėjis. Pačių sukurtofilmuko „Levanda“ peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. rugsėjo mėn. 6, 7, 8, 9, 10 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų, Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių 140 vaikų. 17 peržiūrų, filmuko turinio aptarimų. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021m. rugsėjis. Sukurto filmuko ,,Margas prieskonių pasaulis. Arba gardi močiutės sriuba“ peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. rugsėjo mėn. 20, 21, 22, 23, 24 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų; Vilniaus lopšelio-darželio, Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių apie 140 vaikų. 17 peržiūrų, filmuko turinio aptarimų. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-09-04. Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelio-darželio priešmokyklinio ugdymo pedagogė Daina Grinčukienė savo ugdytiniams pravedė praktinę-pažintinę veiklą „Ankštinės daržovės“. Ankštinės daržovės pupos – ypatingas iššūkis. Darželio ugdytiniai sėjo, sodino, prižiūrėjo ankštines daržoves – pupas. Vaikams – tai pirmasis bandymas ir kartu didžiausias džiaugsmas išrauti pupų stiebus iš žemės. Vaikai padėjo išrautus pupų stiebus atnešti į grupę. Ugdytiniai pasidalino į dvi darbo grupes: pirmoji darbo grupė tyrinėjo žaliąsias šparagines pupas, o antroji darbo grupė tyrinėjo geltonąsias šparagines pupas. Ugdytiniai sužinojo, kad pupų esti įvairių rūšių, dydžių, sužinojo naują žodį –,,Ankštis“. Vaikai tyrinėjo pupų spalvą, formą, kvapą bei skonį. Tarp grupių vyko konkursas – kas greičiau ir daugiau išaižys pupų. Vaikai aižė pupas, skaičiavo, kiek pupų telpa vienoje ankštyje, matavo bei lygino pupas sudėję jas į vieną eilutę. Sužinojo, kad aižyti pupas ne lengva. Vaikai išmoko surišti pupų stiebus ir paruošti juos džiovinimui. Šioje veikloje vaikai patyrė ne vieno atradimo džiaugsmą. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021-09-08. 6 pamokos-paskaitos „Mes – gamtos dalis“. Lazdynų miško, mokyklos teritorijos aplinkos tyrinėjimas, pažinimas, puoselėjimas, rezultatų pritaikymas edukacinei veiklai (metodinės medžiagos rengimas, pamokų planų gamtoje parengimas ir pravedimas, tiriamoji veikla, fotografavimas). Dalyvavo 43 mokiniai, 6pamokos po 2 val. (viso 12 val.) Miške, mokyklos ir bažnyčios teritorijoje vyko integruotos pamokos; mokiniai susipažino su medžių ir krūmų įvairove, sodinimu, priežiūra, ekologine daržininkyste mieste. „Mini daržo“ sodinimas mokyklos teritorijoje. Parengtos prezentacijos, naudojant multimediją. Paruošta ir pristatyta įdomi pateiktis „Žaliasis miestas, žaliasis – aš“. Mokiniai sužinojo, kad gera ekonominė situacija leidžia miestams vystytis – plečiasi nekilnojamo turto rinka, tiesiami nauji keliai ir kita infrastruktūra. Tiesa, ne visi dėl to džiūgauja. Nustatyta, kad Vilniuje vis labiau plečiasi asfaltu padengtas plotas, todėl per vasaros kaitras miestas ilgiau vėsta. Per kaitrą kai kurios gatvės būna sunkiai naudojamos dėl medžių ir jų kuriamo pavėsio stokos. Mokiniai suprato kodėl svarbu, kad miesto plėtra vyktų tvariai ir būtų išsaugomi žalieji koridoriai, kodėl Vilniaus miesto savivaldybė vykdo Žaliojo Vilniaus projektą. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021-09-09. Pamoka „Žalią pupą sodinau“. „Saulutės“ grupėje vyko „Muzikinių instrumentų dirbtuvės“ užsiėmimai. Veiklą vedė vyresnioji meninio ugdymo mokytoja Jelena Aleknavičienė. Vaikai sužinojo, kad ankštines daržoves ir įvairias kruopas galima panaudoti ne tik maistui, bet ir muzikinių instrumentų gamybai. Vaikai turėjo atsinešti iš namų vienkartinius plastikinius indelius, kibirėlius nuo jogurto, grietinės ir pan., taip pat tuščius Kinder kiaušinius ir vienkartinius šaukštus (tai, kas galėjo tapti šiukšle).
Įžanginėje dalyje kartu su mokytoja vaikai atliko lietuvių liaudies dainą „Žalią pupą sodinau“, inscenizuodami ją judesiais ir vaidybos elementais. Paskui vyko pokalbis apie ankštinių daržovių panaudojimą, maistui ir ne tik. Vaikai buvo maloniai nustebinti, kad džiovintas pupas, pupeles, žirnius ir kruopas galima panaudoti muzikinių ritminių instrumentų gamybai, o konkrečiai, barškučių užpildui, kad instrumentas „įgautų“ skambesį. Vaikai su malonumu atliko užduotis. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021-09-11. Praktinė pažintinė veikla „Saugau ir tyrinėju medžius“. Vaikai su pedagogais atliko medžių, augančių darželio kieme ir šalia darželio (gatvėje), priežiūros darbus (žemės šaknų zonoje gerinimas, laistymas sausros metu, išvengimas šaknų mindžiojimo pavojų ir kt.). Rudenėjančiomis spalvomis nusidažę medžiai pakvietė „Paukštelių“ grupės vaikus į pažintinę-tiriamąją veiklą. Pirmiausia su vaikais tyrinėti medžiai, augantys darželio teritorijoje (beržas, ąžuolas, klevas, eglė, pušis. Vaikai aptarė jų kamienų spalvą, medžių dydį, lajos formą. Prisiminė, kaip medis keičia savo išvaizdą skirtingais metų laikais. Paskui vaikai pasinėrė į rudeninę medžioklę. Vaikų kibirėliai pilnėjo nuo kaštonų, lapų, gilių, šakų. Vaikai skaičiavo, kiek auga kaštonų, ąžuolų, beržų, eglių, pušų. Vaikai nusprendė, kad jų daug.Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021m. rugsėjis. Gamtos pažinimo ugdomoji veikla ,,Lietaus lašeli, kuo tu vardu?“. Vaikai su pedagoge aiškinosi kaip jie supranta žodį lietus. Atliko bandymus, kurių metu įvertino, kad yra audiniai, kurie sulaiko vandenį. Tiriama kokie objektai skęsta, o kurie ne. Tiriamas popierius, kuris sudrėksta ir skęsta. Gaminami laiveliai, aiškinamasi kokie jie turi būti, kad neskęstų. Žaidžiamas judrus žaidimas šokinėjant per „balas“. Atlikę bandymus vaikai suprato, kokius drabužius ir avalynę pasirinkti kai lietingas oras. Ikimokyklinukai išmoko nemažai naujų žodžių, išsiaiškinome jų reikšmę. Sužinojo įdomių faktų apie kritulius. Veikla apie vandenį vaikams buvo įdomi ir labai naudinga. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021-09-13/17. Patirtinė ugdomoji vaikų veikla „Gurkšnis iš gamtos“. Vaikai ragauja arbatas iš įvairių žolelių, kuria daržovių kokteilius, aiškinasi jų naudą žmogaus sveikatai. Dalyvavo 119 vaikų. Truko 5 val. Vaikai ragavo, tyrinėjo, lygino sudžiovintas vaistažoles ir žalias, vaistažolių skonį, kvapą, spalvą. Ruošė vaisius, žoleles ir daržoves sulčių spaudimui, maišė sultis gamino kokteilius ir ragavo. Pagamintų kokteilių receptus užrašė, nupiešė, iškirpo – gamino kokteilių ir sulčių receptų knygelę. Tyrinėdami ir ragaudami vaistažoles, vaikai prisiminė, kad yra naudinga gerti vaistažolių arbatą, esant įvairiems negalavimams. Sužinojo, kur, kada renkamos vaistažolės, kad jos turi augti švarioje aplinkoje, kokios augalo dalys renkamos ir kiek galime jų nusiskinti, nes reikia saugoti gamtą. Sužinojo, vaistažolių laikymo sąlygas, išmoko pasidaryti vaistažolių arbatos. Ruošiant, maišant ir ragaujant sultis vaikai sužinojo, apie daržovių, vaisių, žolelių naudą augančiam organizmui, ugdėsi gamtonaudos įgūdžius. Išmoko dirbti komandoje, dalintis įspūdžiais. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-09-14/15. Organizuota Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų edukacinė veikla „Žaliasis vazonėlis“. Įvyko 2 edukacinės veiklos po 1 val. Dėl šalyje susidariusios COVID-19 situacijos edukacija vyko nuotoliniu būdu. Dalyvių skaičius: 129 vaikai, 14 mokytojų iš 6 Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų: Vilniaus lopšelių-darželių „Aušrelė“, „Giraitė“, „Justinukas“, „Žiedas“, Vilniaus Salininkų lopšelio-darželio, Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos. Edukacijos metu vaikai praplėtė gamtamokslines ir aplinkosaugines kompetencijas, susipažino su pagrindiniais augalų sodinimo ir auginimo principais. Dalyviai, pasitelkę pojūčius: regėjimą, lytėjimą, uoslę, skonį tyrinėjo augalus. Jie matavo, skaičiavo, lygino su šalia augančiais, pajuto augalo dalių švelnumą ar šiurkštumą, užuodė skleidžiamą kvapą. Pastebėjo aiškiai matomus jų skirtumus ir panašumus. Tai skatino vaikų smalsumą, norą pažinti, aiškintis ir samprotauti apie tai, ką jie pastebėjo. Bendraudami tarpusavyje keitėsi patirtimi ir informacija. Stebėdami, analizuodami, tyrinėdami augančius augalus, vertindami, aptardami, sistemindami informaciją, plėtė gamtos pažinimo, aplinkosaugines žinias. Praktinėje dalyje, skatindamiesi kūrybiškumą, saviraišką vaikai atliko kūrybinę praktinę užduotį – dekoravo vazonėlį augalų motyvais. Sėdami į molinius vazonėlius sėklas, ruošdami žemę, laistydami ir prižiūrėdami daigus vaikai įgijo augalų dauginimo ir priežiūros įgūdžių. Kad geriau įsimintų augalų pavadinimus, juos įrašė ant įsmeigiamų augalų etikečių. Po edukacijos vaikai tęsė augalų priežiūrą, stebėjo augimo procesą, rezultatus fiksavo lentelėse jų įvairiais vegetacijos periodais. Dalyviai apdovanoti Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ parengtu sėkmingos patirties pavyzdžių praktiniu leidiniu „Gamtos eksperimentai“. Parengta edukacinės veiklos metodinė medžiaga/planas. Skatinant plėtoti partnerystę bei bendradarbiavimą dalinantis gerąja, inovatyvių patirčių grįsta patirtimi organizuojant edukacines ugdomąsias veiklas juo pasidalinta su kitais mokytojais. Kvietimas dalyvauti edukacinėje veikloje „Žaliasis vazonėlis“ – Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“ (lm.lt). Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021-09-15. Du seminarai „Žaliojo Vilniaus pažinimas ir puoselėjimas“ (paskaita, praktinė veikla – augalų prie mokyklos sodinimas). Organizuoti 2 seminarai. 8 akad. val.. Mokytojai, tėvai, mokiniai, mikrorajono gyventojai buvo supažindinti su Vilniaus žaliuoju žemėlapiu, kuriame nesunku atrasti žaliuosius miesto taškus – pradedant, parkais ir skverais, inovatyviais ekologiniais projektais ir baigiant žaliuoju viešuoju transportu. Praktinė veikla mokantis gamtoje ir iš gamtos Pasodintas 1 lazdynas į „Lazdynų giraitę“, 1 ginkmedis, magnolija. Lektoriai: Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija, Aplinkos ir žmonių saugos lektorė J. Pileckienė seminare pristatė medžiagą tema „Žaliojo Vilniaus pažinimas ir puoselėjimas“. Fotografijų būrelio vadovė, psichologė Agnessa Asajevičienė seminare pranešimą tema „Žaliasis Vilnius“, organizavo žaidimus. Paskaitos metu mokiniams buvo organizuota praktinė-edukacinė veikla – surinkti dėliones, kuriose turėjo atpažinti įvairius Vilniaus miesto kraštovaizdžius, taip pat buvo analizuojami „žalieji koridoriai“, esantys aplink mūsų mokyklą. Lektorė skaitė pranešimą apie žalias zonas, žaliuosius maršrutus Vilniaus mieste. Buvo paminėta, kad Vilniuje šaunu tai, kad mieste yra tiek daug žaliųjų erdvių ir kad mūsų sostinė – žaliausias Europos miestas pagal ploto ir žaliųjų erdvių santykį. Akcentuota, kad Vilniaus miesto želdynų prižiūrėtojai šį šienavimo sezoną imasi naujos miesto vejų šienavimo strategijos, kuri darniai susieta su žaliojo miesto politika – tvarkant aplinką bus siekiama atkurti natūralias pievas miesto erdvėse, išsaugoti tokių pievų ekosistemą, rasti balansą tarp tvarkos užtikrinimo ir natūraliai augančių želdinių išsaugojimo. Dalyviai: mokytojai, tėvai, mokiniai, mikrorajono gyventojai. Informacija buvo skelbiama internetinėje svetainėje ir socialiniuose tinkluose. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021-09-20–2021-10-29. Kūrybinė veikla gamtoje. Vaikai dėliojo piešinėlius iš surastų nukritusių lapų, šakelių, žiedų, daržovių, riša puokštes, kuria koliažus. Savo darbeliais puošia darželio aplinką. Dalyvavo 100 vaikų. Truko 4 val. Vaikai iš įvairios gamtinės medžiagos, daržovių kūrė paveikslus, puokštes, koliažus. Jais puošė darželio erdves. Vaikai suprato, kad gražiausius piešinius, kiemo ir namų papuošimus galima sukurti iš gamtinės medžiagos. Taip pasigrąžiname aplinką, mažinam vartojimą ir taupome pinigus. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021.09.21 ir 2021.09.22. Pedagogų kvalifikacijos kėlimas Vilniaus Universiteto botanikos sode Kairėnų skyriuje „Žaliosios edukacinės erdvės ir Žemės ir aplinkos meno paroda „Balansas“ 2 ak.val. dalyvavo 20 darbuotojų (pedagogų, ikimokyklinio ugdymo padėjėjų ir specialistų, dirbantys su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais). Projektas „Žvangučio sodas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žvangutis“.
2021-09-23. Edukacija „Rugiagėlė“. Dalyvavo 123 vaikai. Truko 2 val. Edukacija vyko Zoom platformoje, vėliau veiklos persikėlė į grupes. Rugiagėlė – Vilniaus 2021 metų augalas. Vaikus pažinimo keliu vedė personažai, dvi „Rugiagėlės“. Jos papasakojo vaikams apie piktžoles, jų daromą žalą, visi drauge aiškinosi, kodėl jos taip vadinamos . Papasakojo, kad rugiagėlės būna įvairių spalvų, kad jos taip pat yra piktžolės, bet turi ir gydomųjų savybių, todėl naudojamos medicinoje, kosmetikoje ir maisto puošimui. Gamtoje nėra blogų ar gerų organizmų, gamtai ne-inoma ir sąvoka „piktžolės“. Vaikai edukacijos metu žaidė žaidimą, žiūrėjo parengtą filmuką „Nuo sėklytės iki gėlytės“. Grupėse apsilankiusios Rugiagėlės vaikams padovanojo rugiagėlių arbatos, parengtą atmintinę apie naudingas šio augalo savybes ir pakvietė visus prisijungti kuriant bendrą „Rugiagėlių kilimą“. Vaikai ir suaugusieji spalvino rugiagėlių žiedelius ir klijavo bendroje darželio erdvėje, „ausdami“ Rugiagėlių kilimą. Vaikai sužinojo, kad piktžolėmis laikomi tie augalai, kurie auga ten kur jie nepageidaujami, kad yra piktų piktžolių, ir yra naudingų, tokių kaip rugiagėlė. Išgirdo, kad iš rugiagėlių gaminamos ne tik arbatos, bet ir naudojamos darant šampūnus, muilus, taip pat puošiant konditerijos gaminius. Apžiūrinėdami darželio „Žydinčią pievelę“, įsitikino, kad rugiagėlės būna įvairių spalvų. Atkreipė dėmesį, kad žiedeliai sudaryti iš įvairaus dydžio žiedlapių. Pastebėjo, kad kai kurios rugiagėlės užaugusios daug aukštesnės nei kitos gėlės, o sudžiovinti rugiagėlių žiedeliai nepraranda savo gražios mėlynos spalvos. Taip pat pamatė, kad kartu dirbdami, bendradarbiaudami galima sukurti gražų darbelį – „Rugiagėlių kilimą“. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-09-20/24. STEAM ugdymas tiriant gamtą. Oras. Dalyvavo 104 vaikai. Truko 5 val. Vaikai svarstė ir kėlė hipotezę, kad darželis yra tarp dviejų gatvių bei degalinės, todėl oras darželio kieme nėra švarus, o norėdami sužinoti ar tai tiesa, jie atliko eksperimentą su kerpėmis. Jie tyrinėjo darželio kieme ant medžių augančias kerpes. Pagal augančias kerpes sprendė, aiškinosi, koks oras darželio teritorijoje, taip pat tikrino, kur nusėda visi nešvarumai, nuosėdos. Surastus nešvarumus apžiūrinėjo padidinimo stiklu. Diskusijų metu vaikai bandė išsiaiškinti, kodėl mes kartais negalime pamatyti tam tikrų gamtos reiškinių? Su stikline prizme vaikai gaudė saulės spindulius ir bandė padaryti vaivorykštę. Vaikai sužinojo, kad pagal augančias kerpes galima nustatyti ar oras švarus, ar ne. Sužinojo, kokios kerpės auga, kai švarus oras ir kokios, kai oras nešvarus. Ore sklandantys nešvarumai nuo automobilių, fabrikų, gaisrų nusėda ant medžių, augalų lapų, žiedų. Atrado, kad per padidinimo stiklą galima geriau įžiūrėti. Kai būna didelis oro užterštumas (smogas) mes negalime pamatyti tokių gražių gamtos reiškinių kaip vaivorykštė. Vaikai nustatė ir sužinojo, kad darželio teritorijoje oras švarus, nes čia yra nemažai medžių ir augalų: pasodintas „Pažintinis medžių takas“, Žydinti pievelė, „Jovarėlio sodelio“ daržas. Todėl padarė išvadą, kad reikia kuo daugiau vaikščioti pėsčiomis, važiuoti dviračiais, paspirtukais, saugoti, prižiūrėti ir sodinti kuo daugiau medžių, kitų augalų. Puoselėjant gamtą prisidėti prie jos saugojimo. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-09-27–2021-10.01.STEAM ugdymas tiriant gamtą. Vėjas. Dalyvavo 115 vaikų. Truko 5 val. Vaikai klausėsi pasakojimų, informacijos paieškai naudojosi enciklopedijomis, žiūrėjo vaizdo pamokėles, klausėsi audio įrašų apie vėją. Diskutavo apie vėjo naudą, ir žalą gamtai, žmogui. Aiškinosi kur vėjas didesnis? Kokius daiktus vėjas gali pakelti ? Iš kur kieme ant palangių nešvarumai? Vaikai patys bandė sukelti vėją. Vaikai suprato, kad vėjas, tai oro srovė, nuo kurios priklauso orų permainos ir mūsų oro kokybė, jeigu nebūtų vėjo, dideliame mieste būtų labai užterštas oras. Išsiaiškino, kad vėjas yra naudingas gamtai ir žmogui – išnešioja sėklas, nupučia debesis ir pagerina oro kokybę, varo jėgaines, pakelia bures, bet gali pridaryti ir žalos – nulaužti medį, nukelti stogą. Vaikai išmoko neišėję į lauką nustatyti, ar vėjuota diena pagal matomus požymius (pvz., vėjo nešamas rudeninis lapas ir pan.). Suprato, kad kuo aukščiau užlipi tuo vėjas būna didesnis. Sužinojo, jei vėjas didelis tai sėklytes gali nunešti po visą pievą ir net toliau. Prisiminė, kad yra didelių vėjo malūnų – vėjo jėgainių – kurios naudoja vėją ir pagamina elektrą. Suprato, kad žmonės statydami vėjo, saulės, vandens jėgaines, naudoja gamtos sukurtą energiją ir taip prisideda prie gamtos saugojimo, nes tokiu būdu nėra išmetamos kenksmingos dujos – anglies dioksidas į atmosferą. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-09-28. Praktikumas apie aplinkai palankią vartojimo kultūrą. Organizuotas praktikumas (1val.) Zoom aplikacijoje įstaigos bendruomenei, Vilniaus „Vilkpėdės“ lopšelio-darželio mokytojams, VDU, VU studentams (60 dalyvių). Pristatyta tvarumo ir ekologijos puoselėjimo idėjos įstaigoje, vykdytos aplinkosauginės veiklos, projektai. Siekiame, kad kiekviena tikslinė auditorija (pedagogai, studentai, administracijos atstovai) pasisemtų ir atrastų artimų idėjų sau bei jas pritaikytų ugdymo proceso organizavimo metu plėtojant aplinkai palankią vartojimo kultūrą. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021-09-29. Vyresniųjų grupių darželio ugdytiniai dalyvavo ekologės Severijos Bunkutės edukacinėje pamokėlėje apie vabzdžius. Edukacijoje dalyvavo 6 grupės, 100 vaikų. Trukmė 3 val. Edukacinės pamokėlės metu vaikai sužinojo daug įdomios informacijos apie vabzdžius, žaidė judriuosius žaidimus, minė mįsles, atliko komandines užduotis. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021-09-30. Seminaras „Kerpės, jų tyrimai ir miesto tarša“. 9 įstaigos pedagogai 2 valandas gilino gamtamokslines žinias vadovaujami gamtos mokslų daktarės Jurgos Motiejūnaitės. Pedagogai gavo ne tik teorinių žinių apie kerpes, jų svarbą ekosistemai, bet ir praktiškai, įstaigos teritorijoje jas atrado, identifikavo. Projektas „Biologinės įvairovės pažinimas ir tyrinėjimas lauko klasėje“. Vilniaus lopšelis-darželis „Vieversys“.
2021 m. rugsėjis. Organizuotas ir įgyvendintas įstaigos projektas „(Ne)naudingi žaislai“. Kūrybinių dirbtuvių metu sukurtos inovatyvios, ekologiškos, patrauklios vaikams priemonės, naudojant įstaigoje jau turimus, bet atgyvenusius daiktus. Popierius, kartonas, plastikiniai maišeliai panaudoti vėjarodžių gamybai. „Aitvariukų“ grupė iš popieriaus atraižų pagamino šiuo metu populiarius žaidimus POP IT. „Geniukų“ grupė iš pagamino gumytes plaukams, peteliškes. Įstaigoje nuolat rūšiuojama. Kiekvienoje grupėje yra popieriaus rūšiavimo talpos. Koridoriuje – stiklo, plastiko, popieriaus, baterijų. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021 m. rugsėjis. Kūrybinės dirbtuvės. Plakatai „Stop medžių laužymui“ 5 d. su vaikais gaminami plakatai. Su vaikais diskutuota kaip saugoti ir tausoti gamtą. Vyresni vaikai pradėjo mokyti elgesio su medžiais ir krūmais mažesnius vaikus. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021 m. rugsėjis. Darželio „Obuolių projektas“. Organizavo 1 gr. ir jos 1 mokytoja, dalyvavo 150 vaikų ( grupių). Siekiama, kad vaikas žaidimo pagalba ugdytųsi empatiją, norą padėti kitiems, būtų aktyvus proceso dalyvis. Sužinotų obuolių naudą organizmui. Kūrybinės dirbtuvės – obuoliukui siūtas rūbas. Pasodinti vaismedžiai, kuriuos vaikai prižiūri. Daug ir įvairių įgyvendinta veiklų su obuoliais. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021 m. rugsėjis. Vaidinimas „Rudeninė sriuba“ įstaigos lauko erdvėje. Dalyvavo 12 grupių, 150 vaikų ir 15 pedagogų. 2 val. Daržovių pažinimas, veikla su jomis. Vaikai sužinojo daugiau veiklos būdų su daržovėmis – ragauti, kurti, tyrinėti, nusakyti, surasti. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021 m. rugsėjis. Daržovių tyrimai. Vaikai visais pojūčiais tyrė užaugintą derlių: formas, spalvas, kvapus, paviršius ir t.t. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021 m. rugsėjis. Kūrybinis praktikumas.Muzikinių priemonių kūrimas iš antrinių žaliavų. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021 m. rugsėjis-spalis. Aplinkos tyrimų veikla „Surask 20 rūšių“Ugdomosiose veiklose dalyvavo 6 ugdytinių grupės (~ 120 vaikų). 4-5 m. amžiaus ugdytiniai tyrinėjo aplinką darželio lauko erdvėse. 5-6 m., ir 2 priešmokyklinio amžiaus vaikų grupės lankėsi Vingio, Pasakų parke. Priešmokyklinio amžiaus vaikai (2 grupės) dalyvavo VU botanikos sodo Vingio parko skyriaus lektorių organizuotose edukacinėse veiklose. 6 veiklos, 120 vaikų. Pro skaitmeninį mikroskopą eglės spygliai, anot Žemynos, atrodė kaip agurkai. Šalavijo lapas Mykolui buvo panašus į mėlyną gėlių pievą, mat pro mikroskopą buvo matomi ne tik žali, bet ir mėlyni taškeliai. „Pasaulis pro mikroskopą labai didelis. Tikrai tikrai“, – tikino Smiltė. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021 m. rugsėjis-spalis. Ugdomoji veikla „Parko taku“. Dalyvavo 6 vaikų grupės (4-5 m., 5-6 m., ir 2 priešmokyklinės gr.). Viso – 120 vaikų. Mokytojai parengė nuotraukas su skirtingais konkrečių vietų – objektų vaizdais, organizavo ugdomąsias veiklas. 4-5 amžiaus vaikams organizuotos veiklos darželio lauko erdvėse. 5-6 m., ir 2 priešmokyklinio amžiaus grupės lankėsi Vingio, Pasakų parke. Vaikai ieškojo tam tikrų nuotraukose užfiksuotų objektų, kūrė kelionės žemėlapius. Šiose veiklose vaikai ugdėsi ne tik tyrinėjimo, tačiau ir orientavimosi aplinkoje gebėjimus. Ugdomųjų veiklų idėjos, surinktos ir užfiksuotos vaikų mintys apie veiklas patalpintos elektroninėje knygoje. Sukurti žemėlapiai eksponuoti vizualizacijų parodoje 2021 m. spalio 26 d. darželio vidaus erdvėje. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021 m. rugsėjis-lapkritis. Edukacinėje erdvėje pedagogai pravedė praktines edukacines ugdomąsias veiklas: „Šešėliai gamtoje“, „Sėklytės kelionė“, „Šviesa ir tamsa“, „Augalų gyvenimo ratas“, kūrybinis pleneras „Gražiausia gėlytė ryte“, „Laikas – mūsų visata, mokysimės visada“, „Augalai – lietaus pranašai“, kūrybinės dirbtuvės „Dažymas augalais“, „Aš ir laikas“, „Saulytė nusileis, gėlytės susiskleis“, „Lauko augalai skirtingu paros laiku“, „Augalų gyvenimo ritmas“. Pravesta Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ vaikų edukacinė veikla lauke – po 30 min. vienai grupei. Iš viso 12 grupių, 6 val. vienai temai. Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos vaikų edukacinė veikla lauke – po 40 min. vienai klasei. Iš viso 10 klasių ir 2 priešmokyklinio ugdymo grupės, 8 val. Viso 24 edukacinės veiklos. Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“
2021 m. rugsėjis-spalis. Pedagogai pravedė edukacines ugdomąsias veiklas Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos daržo edukacinėje erdvėje. Veiklų temos: „Atpažįstu, tyrinėju, analizuoju daržoves“, „Sveikatos salotos“, „Kas ten darže auga?“, „Vitaminai mano draugai“, „Populiari daržovė česnakas“, „Aš auginu su rūpesčiu ir meile“, „Dienelės šaltėja, daržovių mažėja“, „Daržovių nauda žmogui“. Pravesta Vilniaus lopšelio–darželio „Justinukas“ vaikų edukacinė veikla lauke – po 30 min. vienai grupei. Iš viso 12 grupių, 6 val. Naudodamiesi rinkiniais „Daržo laboratorija“ vaikai atliko augalų eksperimentus su gamtai draugiškomis priemonėmis. Savo pastebėjimus, gautus rezultatus apibendrino pildydami daržo profesoriaus užrašus. Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021-10-01–2021-10-05. Koliažų iš gamtinės medžiagos kūrybinės dirbtuvės, skirtos Pasaulinei natūralios aplinkos dienai, Šypsenos ir Muzikos dienų paminėjimui. Dalyvavo130 vaikų, 14 pedagogų. Dirbtuvės vyko 2 dienas. Kūrybinių dirbtuvių metu bendruomenė turėjo galimybę išreikšti savo kūrybiškumą, nuotaiką kurdami ornamentus lauko aplinkoje iš įvairios gamtinės medžiagos. Susitarta, kad kūrybai būtų naudojama natūrali, tuo metu turima gamtinė medžiaga (lapai, kaštonai, kankorėžiai, akmenukai ir pan.), atsisakant rudens gėrybių, kurios gali būti naudojamos maistui. Inicijuota diskusija su vaikais apie maisto taupymą. Tokiu būdu vaikai kartu su kitais dirbtuvių dalyviais ugdėsi supratimą apie racionalų gamtos resursų naudojimą, rūpinosi supančios aplinkos estetika ir kokybe. Kūrybinių dirbtuvių rezultatas – koliažų paroda „Muzikinės gamtos šypsenos“ | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-10-01–2021-10-15. Socialinė aplinkosauginė veikla „Medžių pažinimas ir globa“. Dalyvavo apie 50 vaikų, 8 mokytojos. Socialinės aplinkosauginės veiklos organizuotos trijuose darželiuose: „Pušynėlyje“ adresais Miglos g. 53 ir A.Mickevičius g. 21 ir darželyje „Eglutė“. Šiomis veiklomis atkreiptas dėmesys į darželių aplinkoje augančius medžius, jų pažinimą, priežiūrą ir globą. Vaikams buvo pravestos pamokėlės apie medžių sandarą, naudą, sodinimą ir priežiūrą, globą. Kartu su mokytojomis vaikai sodino medelius, kur reikalinga apkasė apsinuoginusias šaknis, balino vaismedžių kamienus, pureno aplink juos žemę. Vykdant socialines aplinkosaugines veiklas vaikai ugdėsi jautrumą medžiams, įgijo žinių ir patirties apie medžius, jų naudą, priežiūrą, globą, per patirtinę veiklą formavosi aplinkai draugiškas vertybines nuostatas, patobulino aplinkosaugines kompetencijas. Socialinė aplinkosauginė veikla „Medžių pažinimas ir globa“ | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-10-04/30. Organizuotas respublikinis edukacinis projektas „Vabzdžių gamyba iš antrinių žaliavų“. Dalyvavo 22 įstaigos. Dalyviai atsiuntė 72 kūrybinių darbų iš antrinių žaliavų nuotraukas bei pagaminto vabzdžio aprašus. Darbo valandų skaičius neribojamas. Veiklų apibendrinimas ir sklaida – 24 valandos. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021-10-05. Derliaus šventė. Šventėje buvo pasakojama apie daržovių, vaisių naudą, racionalų jų naudojimą, sunkų jų augintojų triūsą. Dalyvavo mokyklos bendruomenė. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021-10-05. Ugdomoji pažintinė veikla „Svogūnų pynė“. Ekologinio daržo lysvėse užderėjo gausus rudeninis svogūnų derlius. Vaikai, padedami priešmokyklinio ugdymo pedagogės, mokytojos-ekspertės Danutės Pučienės, surinko iš lysvės svogūnus, juos valė, skaičiavo, matavo svogūnų dydį, svėrė. Pynė pradėta pinti nuo didžiausių galvų, po to imtos vidutinės ir paskiausiai – mažiausios. Atrinkti pažeisti svogūnai, kuriuos pirmiausiai reikia panaudoti maisto gamybai. Vaikai svogūnų pynę pynė, rišo. Supynę pamatavo pynės ilgį. Jos ilgis buvo 48 centimetrai, o pasvėrus paaiškėjo, kad ji sveria 3 kg ir 200 gramų. Veikla vaikams paliko daug teigiamų įspūdžių, vaikai įgijo patirties. Su ugdytiniais buvo aptarti ir daržovių ruošimo žiemai būdai. (rauginimas, konservavimas, marinavimas ir t.t.). Vienas iš svogūnų laikymo būdų žiemai yra supynimas į pynę. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021 m. spalis. Pasakojimai ir padavimai apie pelkes. Metodinės medžiagos parengimas ir jos sklaida. 2 pamokėlės. 2 val. 40 vaikų. Darželio teritorijoje įrengta nauja edukacinė erdvė „Pelkė“. Vaikai galėjo apžiūrėti pelkę, kartu su mokytoja susipažinti su pelkės ekosistema, joje augančiais augalais, sužinoti iš kur pelkės atsiranda, kokias paslaptis jos slepia. „Ramuniukų“ grupės ugdytiniai klausėsi pasakojimų ir padavimų apie Lietuvos pelkes. Vaikai kartu su mokytoja apžiūrinėjo Lietuvos žemėlapį, sužinojo kokios yra didžiausios Lietuvos pelkės, kokie jų pavadinimai, kokie augalai jos auga, gyvūnai gyvena. Vėliau vaikai klausėsi pasakojimų, padavimų ir legendų apie pelkių atsiradimą. Patirtus įspūdžius perteikė meninėje veikloje. Su ugdytinių pagalba sukurta metodinė priemonė apie didžiausias Lietuvos pelkes, į kurią sudėta pasakojimai, padavimai ir legendos apie pelkes, jų atsiradimą. Metodinė priemonė iliustruota. vaikų piešiniais. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021-10-06/29. Organizuota Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų edukacinė patyriminė mugė „Gamtos vaikai“. Dėl šalyje susidariusios COVID-19 situacijos edukacija vyko nuotoliniu būdu. Iš viso 1 edukacinė veikla, trukmė 1 val. Dalyvių skaičius: 147 vaikai, 15 mokytojų iš 6 Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų: Vilniaus lopšelių-darželių „Pilaitukas“, „Žolynas“, „Justinukas“, „Raktelis“, Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos, Vilniaus Karaliaus Mindaugo mokyklos. Siekiant skatinti vaikų smalsumą domėtis bei sudaryti sąlygas aktyviai tyrinėti, stebėti aplinką, eksperimentuoti, praktiškai veikti įtvirtinant metų laikų išmokimą, gamtamokslines, aplinkosaugines žinias sieti su žaidybiniais elementais, dalyviai savo įstaigose, naudodamiesi kompiuterine įranga, analizavo internetinėje knygoje pateiktą Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ komandos filmuotą edukacinę veiklą, kurioje pasakų personažai – Pepė ilgakojinė ir Karsonas, raganaitės, žaliosios gėlininkės, kūrybiškai, per patirtines veiklas pristatė tris edukacines erdves: gamtiniai tyrinėjimai, stebėjimai, eksperimentai, bandymai; edukaciniai žaidimai su priemonėmis pagamintomis iš gamtinių medžiagų ir antrinių žaliavų; laiko skaičiavimas ir metų laikų pažinimas žaliojoje edukacinėje lauko erdvėje „Saulės laikrodis“.
Pateiktoje vaizdo medžiagojegamtinių tyrinėjimų, stebėjimų, eksperimentų, bandymų stotelėje, Pepė ilgakojinė ir Karsonas, naudodamiesi visais pojūčiais, įvairiomis priemonėmis skatino vaikus lyginti, tyrinėti augančius augalus, atsižvelgiant į jų savybes, juos tikslingai grupuoti, klasifikuoti. Liesdami ir stebėdami augalus mikroskopo kameros pagalba, įvairių dydžių lupomis ragino vaikus tyrinėti, diskutuoti apie augalo sandarą ir savybes, juos grupuoti pagal dydį, spalvą, formą ir kitus bendrus požymius. Personažai atlikdami gamtinius bandymus, skatino vaikus atrasti tyrinėjimo, pažinimo, atradimo džiaugsmą. Žadino vaikų smalsumą ir susidomėjimą, kurie moko ilgiau išlaikyti dėmesį, lavina pastabumą, kūrybiškumą, skatina bendravimą ir bendradarbiavimą. Siekiant skatinti vaikų patirtinę veiklą, formuotis aplinkai draugiškas vertybines nuostatas ir suteikti žinių apie ekologiją bei aplinkosaugą, raganaitės edukacinių žaidimų stotelėje paaiškino gamtinių medžiagų savybes, daiktų antrą kartą naudojimo galimybes ir svarbą. Skatino žaisti su žaislais/žaidimais pagamintais iš natūralių gamtinių medžiagų bei antrinių žaliavų. Siekiant išugdyti vaiko gamtos tausojimo bei saugojimo įpročius raganaitės žaidimo forma įtvirtino vaikų žinias apie šiukšlių rūšiavimą. Suteikė informacijos apie rūšiavimo procesą, reikšmę, naudą gamtai, žmogui. Laiko skaičiavimo „Saulės laikrodis“ stotelėje, žaliosios gėlininkės naudodamos sukurtus informacinius–interaktyvius stendus „Metų laikai gamtoje: pavasaris, ruduo“ ir „Metų laikai gamtoje: vasara, žiema“, dėliones, QR kodą, tyrinėdamos augančius augalus žaliojoje edukacinėje erdvėje, perteikė žinias apie paros ir metų laikus, analizavo gamtoje vykstančius procesus, atkreipė vaikų dėmesį į laiko svarbą gamtai ir jos išsaugojimą. Per praktinę žaidybinę veiklą įtvirtino metų laikų sąvokas, cikliškumą. Dalyviai apdovanoti Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ parengtu sėkmingos patirties pavyzdžių praktiniu leidiniu „Gamtos eksperimentai“. PATYRIMINĖ MUGĖ „GAMTOS VAIKAI“ – Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“ (lm.lt). Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021 m. rugsėjis-lapkritis. Organizuota Respublikinė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų edukacinė veikla „Geri darbai gamtai“. Dalyvavo 53 mokytojai su ugdytiniais iš 20 Vilniaus, Kauno, Akmenės, Joniškio, Mažeikių, Radviliškio, Šalčininkų r., Trakų, Utenos, Alytaus ugdymo įstaigų. Minint klimato kaitos savaitę įstaigų bendruomenės vykdydamos įvairias edukacines veiklas, parodas, konkursus, akcijas, žygius, dieną be automobilio ir kt., naudodamiesi praktiniais įgūdžiais plėtė gamtamokslines žinias, formavo teigiamą vaikų požiūrį į gamtą ir atsakomybę už jos išsaugojimą, antrinių atliekų pakartotiną panaudojimą, vartotojiškumą, prisidedant prie ekologinių problemų sprendimo, aplinkos gražinimo, ugdant aplinkosauginį sąmoningumą. Pedagogai su vaikais organizavo edukacines veiklas susijusias su aplinkos švarinimu: nukritusių rudeninių lapų tvarkymu, daržo, gėlyno paruošimu žiemai, augalinių atliekų kompostavimu. Sodino ir prižiūrėjo rudenį sodinamų gėlių svogūnėlius, nuėmė daržuose užaugintų daržovių derlių. Organizuotos kūrybinės dirbtuvės, kuriose vaikai, prisirinkę įvairių augalų dalių (lapų, uogų, rudeninių žiedų), piešė gamtiniais dažais ne tik ant popieriaus, bet ir ant medžiagų skiaučių. Edukacinių veiklų metu vaikai aktyviai veikė lauke, išgyveno naujų įspūdžių, lavino kūrybiškumą, praplėtė veiklos patirtį gamtoje, pajuto jos dėsningumą, grožį, įvairovę. Ugdėsi norą pažinti gamtą, pagarbą ir atsakomybę už jos išsaugojimą ir saugaus elgesio gamtoje įgūdžius. Lavinosi praktinius aplinkos priežiūros, teigiamą požiūrį į antrinių atliekų pakartotiną panaudojimą, atsakingesnį požiūrį į aplinką. Suvokė, jog buitinių atliekų rūšiavimas, antrinis jų panaudojimas padeda saugoti gamtos išteklius, palaikyti švarią ir sveiką aplinką. Įvairiapusėje vaikų veikloje, naudojant gamtą kaip ugdymosi priemonę, formavosi pažintinės ir protinės galios, kokybiškesnis ugdymasis gamta. Pratinosi tausoti gamtinius išteklius, formavosi teigiamas vaikų požiūris į aplinkos saugojimą, tvarkymą, atskleidžiant gamtos svarbą ir reikšmę žmogaus gyvenimui. Dalyviai turėjo galimybę pasidalinti savo veiklos patirtimi – edukacinės veiklos aprašu ir veiklų nuotraukų koliažais. EDUKACINĖ VEIKLA „GERI DARBAI GAMTAI“ – Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“ (lm.lt). Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021-10-13 ir 2021-11-17. 4ornitologo pamokėlės tikslu susipažinti su paukščiais. 2 pamokėlės „Paukščiai šalia mūsų“; 2 pamokėlės „Lietuvoje žiemojantys paukščiai“. Dalyvavo60 vaikų, 12 darbuotojų. Pamokėlių metu vaikai sužinojo daug įdomybių apie šalia mūsų gyvenančius ir Lietuvoje žiemojančius paukščius: jų pavadinimus, išvaizdos savybes, mitybos ypatumus įprastu ir šaltuoju metų laikais, apie jų gyvenamąsias vietas, stebėjo paukščius su ornitologo žiūronais artimiausioje aplinkoje. Šiomis veiklomis ugdoma vaikų jautrumas gamtai ir jos objektams, formuojamos aplinkai draugiškos vertybinės nuostatos. Edukacinės pamokėlės „Paukščiai šalia mūsų“ | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt); Ornitologo edukacinė pamokėlė „Žiemojantys paukščiai“ | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-10-14. Bendruomenės šventė ,,Sveikas, rudenėli‘‘. Organizuotos paveikslų iš gamtinės medžiagos kūrimo dirbtuvės. Trukmė 5 val., dalyvavo 100 bendruomenės narių (80 vaikų, 12 mokytojų, 8 tėvai). Vaikai daugiau sužinojo, kaip iš gamtinės medžiagos pagaminti paveikus, grožėjosi savo, kitų vaikų ir tėvų, mokytojų kūryba. Vaikai atliko užduotis, sužinojo, kaip išsaugoti gamtą, kaip kiekvienas turi rūpintis ja. Projektas „Mokausi iš gamtos“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pagrandukas“.
2021-10-15–2021-11-15. Praktinė pažintinė veikla ,,Ankštinių augalų pažinimas“. Ikimokyklinio ugdymo pedagogė Karolina Kurcikevičienė su „Bangelių “ grupės ugdytiniais ėmė įgyvendinti ilgalaikį eksperimentą. Šios veiklos metu ugdytiniai turėjo galimybę susipažinti su ankštiniais augalais, juos stebėti bei tyrinėti. Vaikai tyrė avinžirnių sėklų brinkimą vandenyje, stebėjo sėklų dygimą ir daigų augimą. Daigeliai augo stikliniame inde ant popierinio rankšluosčio, kuris neleidžia taip greitai išdžiūti, tad vaikai turėjo galimybę matyti visą augimo procesą: šaknų sistemos, stiebo, lapų augimą bei jų pokyčius. Toliau sekė sėklų atpažinimo užduotis. Mokytoja paaiškino vaikams, kad ankštinių (pupinių) šeima yra viena didelė augalų šeima, tačiau augalų rūšys viena nuo kits skiriasi sandara, žiedų spalva, lapų spalva ir forma, sėklų spalva ir forma. Vaikai tyrė pupų, pupelių, avinžirnių ir žirnių sėklas, jas lygino. Galiausiai vaikai pabuvojo „skonio ekspertais“. Kompetetinga ,,Bangelių“ grupės skonių vertinimo komisija įvertino pupelių, virtų avinžirnių skonį, kvapą, išvaizdą. Mokytoja vaikus pavaišino avinžirnių užtepėle, kuri dar vadinama humusu. „Skonio ekspertai“ įvertino skonį, atpažino sudedamąsias dalis. Sužinotos informacijos įtvirtinimui buvo žaidžiamas žaidimas ,,Atspėk, kieno sėkla?“ – sumaišytos įvairios sėklos indelyje, o ugdytiniai užmerktomis akimis, pasikliovę tik savo lietimo ir uoslės pojūčiais bandė atspėti, kas tai per sėklą. Ugdytiniams buvo labai smagu ir įdomu. Visą šį ilgalaikį eksperimentą vainikavo ,,Tele Bim Bam“ dainelė „Pupa“, šokiai ir džiugios vaikų emocijos. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021-10-18–2021-10-25. Kūrybinės dirbtuvės „Kamštelių misija“, skirtos Klimato kaitos savaitei. Dalyvavo apie 150 vaikų, 7 mokytojai, 3 tėvai. Vaikai su mokytojomis iš surinktų plastikinių kamštelių gamino, kūrė įvairias priemones savo žaidimams. Vaikai per kūrybines patirtines veiklas patobulino aplinkosaugos kompetencijas, mokėsi spręsti problemas. Klimato kaitos savaitė | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-10-18–2021-10-25. Projekto „Kuriu pasaką: „Branginu kiekvieną stichiją – padedu Žemei“ metu sukurtų pasakų skaitymas ir diskusijos apie jas. Renginys skirta Klimato kaitos savaitei. Dalyvavo apie 150 vaikų, 7 mokytojai, 3 tėvai. Sukurtos 8 pasakos apie gamtos stichijas – vandenį, orą, žemę ir ugnį, kuo jos svarbios ir kodėl jas reikia branginti. Pasakos aptartos, paskaitytos mažesniems darželio vaikams. Šiomis veiklomis atkreiptas dėmesys į Klimato kaitos iššūkius ir reikalingussprendimus. Vykdant šias veiklas buvo skleidžiamos aplinkosauginio ir ekologinio švietimo idėjos, formuojamos aplinkai draugiškos vertybinės nuostatos. Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-10-18/20/22. 6 edukaciniai užsiėmimai „Tvari aplinka – naujos galimybės“. Dalyvavo 105 mokiniai, organizuota 6 užsiėmimai, 12 ak.val. Edukaciniuose užsiėmimuose mokiniai, bendradarbiaudami su Future Live (šiuolaikiškoje interaktyvių technologijų paroda), turėjo galimybę išklausyti paskaitą ekologinio turinio tema, pažvelgti į ekspozicijas „Ar žinai, kad?“ , dalyvauti edukacinėse kūrybinėse dirbtuvėse „Padovanok daiktui antrą gyvenimą“, taip pat moksleiviams buvo organizuojamos pamokos, viktorinos ir žaidimai „klasėje be sienų“ – netradicinėje aplinkoje: „Aplinkos kontrastai“ ir „Atliekų kultūra“. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021-10-21 ir 2021-11-11. Du edukaciniai renginiai „Džiaugsmai ir rūpestėliai nuo pavasario iki rudens“. Dalyvavo 120 vaikų, 17 mokytojų. Vaikai ir darželio bendruomenė turėjo galimybę patirti džiaugsmingų potyrių, teigiamų emocijų, pasididžiavimo ir sėkmės jausmus. Pasitelkdami saviraiškos priemones išreiškė patirtį ir įspūdžius apie gamtą, aplinkosaugą, veiklas žaliosios edukacinės erdvėse, įprasmino patyrimą ir žinias menine raiška, žaisdami edukacinius žaidimus. „Džiaugsmai ir rūpestėliai nuo pavasario iki rudens“ | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-10-22. Gamtos šventė su projekto ir socialiniais partneriais. 160 dalyvių. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla
2021 m. spalis. Sukurto filmuko „Gamtos gurkšnis. Vaistažolės“ peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. spalio mėn. 4, 5, 6, 7, 8 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų; Vilniaus lopšelio-darželio, Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių apie 140 vaikų. 17 peržiūrų, filmuko turinio aptarimų. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. spalis. Filmuko ,,Vieniems piktžolė, kitiems – vaistas“ (I dalis)peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. spalio mėn. 18, 19, 20, 21, 22 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų; Vilniaus lopšelio-darželio, Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių apie 140 vaikų. 17 peržiūrų, filmuko turinio aptarimų. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. spalis. Filmuko ,,Vieniems piktžolė, kitiems – vaistas (II dalis – Pasakos). Tai įgarsintų pasakų filmukas apie vaistinius augalus pagal autorės Polonca Kovač knygą „Mažosios burtininkės paslaptys“. Filmuko peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. spalio mėn. 14,15, 18,19,20 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų; Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių apie 140 vaikų. 17 peržiūrų, filmuko turinio aptarimų. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. spalis. Filmuko „Ekologiškos trąšos (humuso) ruošimas“ peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. spalio mėn. 4, 5, 6, 7, 8 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų; Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių apie 140 vaikų. 17 peržiūrų, filmuko turinio aptarimų. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. spalis. Filmuko „Sliekai“ peržiūros grupėse. Vaikai su mokytojomis grupėse gilinosi į filme atskleistą turinį, susipažinti su sliekais iš arčiau, patyrinėti, pastebėti ką jie veikia keliavo prie komposto dėžės. Vaikai sužinojo, kad sliekai (kitaip vadinamos – žieduotosios kirmėlės) gyvena 10 cm gylyje, sliekai purena dirvą ir taip ją pagerina, minta lapų ir daržovių atliekomis. Sužinojo, kaip galima patiems pasigaminti ekologišką trąšą, kad sliekų pagamintas humusas labai naudingas, juo galima tręšti augalus, daržoves, kad ši trąša yra vertinga, saugi ir nekenkia aplinkai. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021m. spalio III savaitė. Iš antrinių žaliavų pagamintų paveikslų dirbtuvės – konkursas. Trukmė – 9 val. Dalyvių skaičius – 283. Darbelių skaičius – 36 vnt. Dirbtuvių-konkurso tikslas – kviesti ugdymo įstaigų mokinius iš antrinių žaliavų sukurti paveikslą, taip sudarant ugdytiniams galimybę praktiškai prisiliesti prie žaliavų antrinio panaudojimo, akcentuojant aplinkosaugines problemas, formuojant palankų aplinkai gyvenimo būdą bei skatinant kūrybiškumą. Dirbtuvių-konkurso uždaviniai: ugdyti vaikų ekologinį sąmoningumą, akcentuojant nereikalingų daiktų mažinimą, daiktų pakartotinį naudojimą, atliekų rūšiavimą; skatinti vaikų iniciatyvumą, kūrybiškumą, fantaziją, leisti pajusti vaikams savo kūrybos indėlį ir svarbą; plėtoti kūrybinį bendradarbiavimą tarp švietimo įstaigų; surengti mokinių iš antrinių žaliavų pagamintų paveikslų parodą. Vertinimo kriterijai: kūrybinis darbas atliktas pagal numatytus reikalavimus; kūrybinio darbo originalumas; kūrybinio darbo kokybė, estetiškumas. Buvo suorganizuotos pamokėlės apie daiktų vartojimą ir antrinį jų panaudojimą. Mokiniai buvo supažindinti su šiuolaikinio žmogaus vartojimo kultūra, suvokė tam tikro elgesio priežastis bei pasekmes ir susipažino su pagrindiniais atliekų tvarkymo principais bei suprato, kodėl svarbu atliekas pakartotinai naudoti. Mokiniai patys praktiškai prisilietė prie žaliavų antrinio panaudojimo. Tokiu būdu buvo nagrinėjama atliekų perdirbimo problema, skatinamas pakartotinis ir ilgalaikis daiktų naudojimas bei siekiama ugdyti kūrybiškumą ir kritinį mąstymą. Buvo suorganizuotas bendras Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos ir Vilniaus Medeinos pradinės mokyklos iš antrinių atliekų pagamintų paveikslų konkursas. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
2021-10-26. Informacinis seminaras mokytojams. Seminaro trukmė 1 val. Informacinio seminaro mokytojams metu dalyviams buvo suteikta informaciją apie vykstantį renginį „Ekologiškumo virusas plinta 2021“ nurodytos šių metų pilotinės renginio kryptys, tikslai, supažindinta su projekto nuostatomis ir naujovėmis. Buvo atsakoma į dalyvių pateiktus klausimus, suteikiama pagalba norint prisijungti prie projekto. Taip pat pranešėjai pristatė Vilniaus Žirmūnų gerąją praktiką aplinkosaugos srityje, kalbėjo apie aplinkosauginių aspektų integravimą į biologijos, chemijos, fizikos, technologijų pamokas. Seminaro metu tiesiogiai pasiekta ne mažiau nei 100 žmonių. Projektas Aplinkosaugos konkursas „Ekologiškumo virusas plinta 2021“. Vykdytojas Vilniaus Žirmūnų gimnazija.
2021-10-26. Priešmokyklinio ugdymo pedagogai organizavo 2 veiklas Vilniaus „Vilkpėdės“ lopšelio-darželio priešmokyklinio amžiaus, 5-6 m. vaikams (40 vaikų). Buvo organizuotos veiklos „Aš augalų tyrinėtojas“ ir „Medžių dovanos“. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021-10-26. Priešmokyklinio ugdymo pedagogai, dalindamiesi žaliųjų edukacinių erdvių naudojimo vaikų ugdymui patirtimi, organizavo gamtos pažintines veiklas lauko klasėje Vilniaus „Vilkpėdės“ lopšelio-darželio mokytojams. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021-10-27. Ugdomoji veikla „Žolynėlių magija“ su vaistininku-žolininku Mariumi Lasinsku. Dalyvavo 112 vaikų. Trukmė 1 val. Darželio kieme susirinkę vaikučiai susipažino su vaistininku-žolininku Mariumi Lasinsku ir jo padėjėju Jonuku ir sužinojo, kad augalai labai panašūs į mus: turi kojas – šaknis, stuburą – kamieną, rankas – šakas, galvą – viršūnę, kad augalai turi vardą ir pavardę: dilgelė – pavardė, didžioji – vardas. Žolininkas papasakojo vaikams, kaip elgtis gamtoje renkant vaistažoles, kokią vaistažolių arbatą reikia gerti jei negali užmigti ar skauda gerklę, kokias prieskonines žoleles galima valgyti ir pagardinti maistą. Papasakojo ir kartu su vaikais pagamino prieskonių mišinį ir prieskoninę (žalią) druską. Vaikai sužinojo apie augalų panašumus su mumis. Sužinojo, kad iš Sužinojo, kad jei skauda gerklė, padės čiobrelių arbata, jei negali užmigti – vaistinė melisa ar ramunė. Sužinojo, kad mes patys galime pasigaminti prieskoninių mišinių ir prieskonių druskos ir ja pasiskaninti maistą. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-11-05. Edukacinė programa „Žemė – gyvybės planeta“. 25 vaikai. Edukacijos metu vaikai sužinos iš ko sudaryta mūsų Žemės planeta, ko reikia, kad žemėje egzistuotų gyvybė, kas yra oras ir t.t. Vaikai pasineria į įdomų mokslo pasaulį ir atlieka smagius eksperimentus su sausu ledu. Programos organizatorius „Giliuko laboratorija“. Projektas „Gamtos namų duris pravėrus“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“.
2021-11-07. Kūrybinės dirbtuvės „Vabzdžių viešbučio gamyba“. Pagamintas vabzdžių viešbutis, kuris pastatytas gamtos pažinimo tako vienoje stotelių. Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021-11-10. Darželio ugdytiniai dalyvavo nuotolinėje Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro edukacijoje „Gamtos mitų griovėjai: Kas nėra vabzdžiai?“. Edukacijoje dalyvavo 6 grupių vaikai, viso 100 vaikų. Dalyvaudami nuotolinėje edukacinėje pamokėlėje, vaikai įgijo žinių apie vabzdžius, sužinojo daug įdomių faktų, mokinosi kartu su vabzdžių žinovu atrasti ir atskirti tikroviškus faktus nuo išgalvotų. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021-11-11. „Madų šou“ organizavimas ir pravedimas. Organizuotas ir pravestas „Madų šou“ renginys, skirtas aplinkai draugiškos vartojimo kultūros ugdymui, aplinkos taršos problemų priminimui. Šiuo renginiu norima parodyti, kad surinkus ir panaudojus antrines žaliavas, buitines atliekas galima jas kūrybiškai pritaikyti naujų kūrinių gamybai. Informacija mokyklos svetainėje: https://verkiumokykla.lt/madu-sou-konkursas-neregeta-mada/. Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021-11-16. Aplinkosauginis seminaras „Kartu už darnią aplinką“ Zoom platformoje. Trukmė 4 val. Seminare dalyvavo 53 dalyviai. Informacija paskelbta https://verkiumokykla.lt/seminarai-skirti-aplinkosaugai/. Renginys skirtas projekto veiklų sklaidai ir bendruomenės švietimui, kurio metu mokyklos bendruomenė kartu su besidominčiais kolegomis, Verkių ir Žirmūnų seniūnijos specialistais aptarė aplinkos ugdomąją reikšmę, žaliųjų mokymosi aplinkų kūrimo principus, dalinosi gerąją visuomenės aplinkosauginio švietimo patirtimi. Pranešimai ir pranešėjai: Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“ Šarūnas Gerulaitis, Vilniaus Verkių mokykla-daugiafunkcis centro l.e.p. direktorius; Verkių mikrorajono žaliosios aplinkos, Rasius Virbalas, Verkių seniūnijos seniūnas; Kūrybiškumo ugdymas gamtinėje aplinkoje. Mokyklų aplinkų konkursas, Almantas Kulbis, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus vedėjas; Verkių regioninio parko gamtos ir kultūros paveldo vertybės, Rokas Butkus, Verkių regioninio parko direkcijos specialistas; Gamtamokslinės kompetencijos link: Gamtos kuprinė kiekvienam, doc. dr. Giedrė Kmitienė, profesinio mokymo centro „Žirmūnai“ metodininkė; Mano vaidmuo darnioje aplinkoje, Salomėja Vanagienė, Gamtos tyrimų centro doktorantė. Seminaro metu buvo keliami diskusiniai klausimai, kaip keisti gyventojų vartotojišką kultūrą padedant ugdytis aplinkai draugiškas vertybines nuostatas ir atsakingai veiklai. Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021-11-17. Seminaras pedagogams „Žaliosios edukacinės erdvės. Kiminas – augalas be šaknų ir žiedų“. 15 pedagogų, 2 val. Lektorė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologė, gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė. Seminaro metu ekologė supažindino su pelkės ekosistema, samanų įvairove. Dalyviai nagrinėjo kiminų ir kitų samanų sandarą, nes lektorė atnešė įvairių samanų, tinkančių edukacinei erdvei „Samanos“ įrengti (maršantija, kiminai, gegužlinis, šilsamė, šilinė plunksnė, kerėža, atžalinė gūžtvė, palminė junetė, dvyndantė, melsvoji balzganė). Taip pat buvo aptarti ir kiti augalai: gailiai, beržas keružis (reliktas, kuris yra įdomi mokymo priemonė edukacinėje erdvėje), spanguolės, švyliai, puplaiškiai, vabzdžiaėdžai augalai iš saulašarės genties ir kaip paprasta rūšis skirti pagal lapo formą: apskritalapė, bukalapė, ilgalapė (vabzdžiaėdžių augalų edukacinė erdvė visada domina ir suaugusius, ir vaikus). Aptarti buvo ir pelkių tipai, jų raida bei kokie tyrimai atliekami pelkėse. Su daugeliu augalų mūsų darželio pedagogės galėjo susipažinti praktiškai, pamatyti jų herbariumus, paliesti sudžiovintus augalus. Savo pastabumą pedagogės galėjo išmėginti bandydamos atpažinti augalus, kurių aprašymo – pavadinimo šalia nebuvo. Seminaras buvo itin produktyvus ir naudingas, daug sužinota apie augalus, pasisemta idėjų kaip tobulinti mūsų lopšelio-darželio teritorijoje pradėtą kurti žaliąją edukacinę erdvę „Pelkė“ ir kokių dar edukacinių erdvių reikia įkurti. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021-11-19/25. Atliekų mažinimo savaitė. Dalyvauja visa darželio bendruomenė. Kūrybinės dirbtuvės – vaikų ekologinės savimonės ugdymui. Daiktams suteiktas naujas gyvenimas. Kurtas tolerancijos miestas, kuriame norėtų gyventi kiekvienas. Vaikai įvardino savybes, kokie jie yra: kultūringi, tvarkingi, paslaugūs, supratingi, mylintys, padedantys, tvarkantys savo aplinką namuose ir mylintys bei globojantys gamtą. Ugdytiniai jau žino, kad įdėjus darbo, šiek tiek kūrybos ir kiaušinių dėkliukas gali greitai pavirsti krokodilu, viščiukų šeimyna ar net didžiuliu traktoriumi. O nereikalingos pakuočių dėžutės lėlyčių nameliais, ar mašinų garažais. O kiek visokių žaisliukų galima pasigaminti kalėdinės eglutės papuošimui… Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelio darželio auklėtiniams veiklos iš antrinių žaliavų jau tapo tradicija. O ir su savo gamybos žaisliukais žaisti tikrai smagiau. Vaikai ne tik gamino žaisliukus, bet ir mokėsi taisyklingo atliekų rūšiavimo. Vyko grupėse edukacinės pamokėlės, kurias vedė darželio socialinė pedagogė Vaidutė Šumkauskienė. Taip darželyje per praktines veiklas ugdomas vaikų ekologinis sąmoningumas. Mes nors ir maži, bet mūsų siekiai dideli. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021-11-21/25 ir 12-09. Trys seminarai. Jų trukmė 24 val. Dvi priešmokyklinio ugdymo mokytojos dalyvavo mokymų programos pedagogams „Ikimokyklinukų ugdymas lauke. Kaip prisijaukinti lauką?“, „Patirtinis ugdymas lauke“, „Saugiai jaučiamės lauke“. seminaruose. Mokymus vedė ir lauko žaidimus bei ugdymo metodiką lauke pristatė mokytojas, lauko darželio projektų vadovas ir stovyklų vaikams komandos narys T. Audenis. Projektas „Biologinės įvairovės pažinimas ir tyrinėjimas lauko klasėje“. Vilniaus lopšelis-darželis „Vieversys“.
2021-11-22. Muzikinis festivalis ,,Ekologiniai liaudies žaidimai“. Pasitelkiant Lietuvių liaudies kūrybą, ugdyti vaikų ekologinę savimonę, skatinti vaikus pažinti gamtą per muziką, bendrauti vaizdų, garsų, judesio kalba, patirti džiaugsmą, sėkmės jausmą. Uždaviniai: ugdyti vaikų gamtos grožio pajautimą, ekologinę savimonę per muzikinius gebėjimus; skatinti ugdytinius ir pedagogus įsitraukti į ekologinės savimonės ugdymą per meninę-kūrybinę veiklą, pasidalinti gerąja patirtimi; stiprinti bendradarbiavimą tarp miesto bendrojo ugdymo mokyklų ir specialiųjų ugdymo institucijų; suteikti galimybę ugdytiniams pasirodyti viešoje erdvėje, atskleidžiant savo meninius gebėjimus muzikos, šokio, dainos, srityse. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021-11-23. Aplinkosauginis seminaras „Kartu už darnią aplinką“ Zoom platformoje. Trukmė 4 val. Seminare dalyvavo 65 dalyviai iš visos Lietuvos. Renginys skirtas dalintis gerąja patirtimi su mokyklomis, kurios moko specialiųjų poreikių turinčius mokinius, tos kurios turi didelę patirtį aplinkos tvarkyme ir tomis, kurios tik pradeda. Pranešimai ir pranešėjai: Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“, Šarūnas Gerulaitis, Vilniaus Verkių mokykla-daugiafunkcis centro l.e.p. direktorius; Edukacinių erdvių kūrimas ir praktinis pritaikymas. Verkių mokyklosdaugiafunkcio centro patirtis, Asta Sinkevičienė, Renata Dombrova, Irma Ogylbienė, Agnė Kiselytė, Vilniaus Verkių mokyklos-daugiafunkcio centro mokytojos; Rasa Tarleckienė, Vilniaus Verkių mokyklos-daugiafunkcio centro socialinė darbuotoja; Edukacinių erdvių naudojimas ugdymo procese. Kaip įtraukti bendruomenę į edukacinių erdvių kūrimą?, Daiva Staškūnienė, Šeduvos lopšelis-darželio direktorė; Sveikatinimo ir gamtosauginių erdvių kūrimas įgyvendinat „eTwinning“ projektus. Jurbarko „Ąžuoliuko“ mokyklos patirtis Aušra Baliukynaitė, Jurbarko rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja, Snieguolė Mažeikienė, Jurbarko „Ąžuoliuko“ mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, l.e.p. direktoriaus funkcijas; Edukacinių erdvių praktinis pritaikymas Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje, Danutė Kriščiūnienė, Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė; Patyriminis ugdymas gamtinėje aplinkoje, Eglė Jakubkienė, Siausios 13-osios progimnazijos mokytoja; Švietimo bendruomenių įtrauktis į aplinkosaugines projektines veiklas, Rasa Žiemiene, Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ direktorės pavaduotoja ugdymui ir Rita Stulpinienė, Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ mokytoja ekspertė; Mokyklos edukacinių erdvių kūrimas įgyvendinat kinestetinio mokymo(si) metodą, Iveta Ambrulaitienė, Šilutės Pamario pagrindinė mokyklos mokytoja. Pedagogai, dalyvavę projekto veiklose, dalinosi savo sumanymais, kaip tobulinti aplinkosauginio ugdymo procesą tam naudojant mokyklos žaliąją aplinką. Informacija mokyklos svetainėje https://verkiumokykla.lt/seminarai-skirti-aplinkosaugai/. Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
Ekskursijos, išvykos
2021-09-20/23. Organizuotos edukacinės-pažintinės išvykos vaikams į Pilaitės mikrorajono esantį mišką-parką. Išvykose dalyvavo 6 grupės, 100 vaikų. Miške, šalia skruzdėlyno įrengtas edukacinis stendas „Skruzdėlė – miško saugotoja“. Dalyvaudami išvykose, vaikai tyrinėjo miške esančius skruzdėlynus, organizavo miško švarinimo akciją, įtvirtino saugaus elgesio miške taisykles, ugdėsi ekologinio sąmoningumo sampratą, stiprino gamtą ir žmogų siejantį ryšį. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021-09-29. Priešmokyklinių grupių vaikų išvyka į VU botanikos sodą. Priešmokyklinių grupių „Katinėliai“ ir „Žirniukai“ vaikai dalyvavo išvykoje į VU botanikos sodą (Kairėnų g. 43). Dalyvavo 36 vaikai. Truko 2 val. Po sodą vaikus vedžiojo botanikos sodo specialistė Gintarėlė Jurkevičienė. Vaikai domėjosi augančiais augalais. Aptarinėjo įvairių augalų lapų formas, žiedynus. Aplankė Japonišką sodą, apžiūrėjo žaliąjį pastatą, stebėjo kaip auga vijokliniai augalai – pupa, apynys, vynmedžiai. Apsilankė „Eglės namuose“, klausėsi „Senojo fontano pasakos“. Aplankė vaistažolių – arbatos darželį. Susipažino su prieskoninių ir aromatinių, vaistinių augalų įvairove. Vaikai sužinojo, kad Botanikos sode auga įvairių rūšių augalų, kad augalai sodinami „šeimomis”, tam tikromis rūšimis. Sužinojo, kokiais augalais galime pagardinti ir aromatizuoti įvairius patiekalus, kad šiltnamiuose daiginami ir saugomi augaliukai. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. rugpjūtis-spalis. 6 išvykos į gamtą. Įstaigos priešmokyklinukai (18 vaikų) vyko į 6 išvykas (12 val.), lankėsi Žirmūnų mikrorajono apylinkėse ir geriau pažino juos supančią gamtinę aplinką. Daugkartinių kelionių metu vaikai turėjo galimybę stebėti sausumos bei vandens paukščius, atpažinti medžius ir augalus, ieškoti gamtinių gėrybių. Projektas „Biologinės įvairovės pažinimas ir tyrinėjimas lauko klasėje“. Vilniaus lopšelis-darželis „Vieversys“.
2021 m. rugsėjis-spalis. 5 išvykos, 160 mokinių. Edukacinės išvykos praktiškai pažinti Lietuvos gamtą, fiksuoti jos grožį fotografijose ir mokytis saugiai elgtis gamtoje. Parengtos vizualizuotos saugaus elgesio taisyklės gamtoje. Keliauta po Vilniaus (Valakupių, senamiesčio) apylinkes ir stebėtas miesto kraštovaizdis, gamtos objektai. Kelionė į Dubingių žirgyną, vaikai su pedagogais aplankė Japonišką sodą, pasigrožėjo mini zoologijos sodo gyventojais, stebėjo gyvūnus, klausėsi jų skleidžiamų garsų, stebėjo šėrimą, išvykos metu nužingsniavo 4 km 600 ir truputį pavargę, bet kupini gerų įspūdžių grįžo į mokyklą. Keliaudami Šilėnų pažintiniu taku (spalio 11 d.) vaikai gilino žinias apie gamtos objektus, ugdėsi draugiško gamtai elgesio įgūdžius. Vaikų pasisakymas: „Palikę savo mokyklinį autobusą toliau iškeliavome pėsčiomis. Šiandien buvo mažų atradimų ir stebuklų kupina diena. Žygio metu nuėjome 6 kilometrus. Įveikėme ir stačias įkalnes, ir siaurus miško takelius, sužinojome kodėl paprastas miško keliukas grįstas akmenimis. Dar kartą įsitikinome, kaip svarbu, kai draugas laiku ištiesia pagalbos ranką…“. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Vaikų išvykos į Karoliniškių draustinį – kiekvieną rudens penktadienį (priešmokyklinukai) 60 vaikų 8 pedagogai, trukmė 12 val. – 12 išvykų. Išvykose vaikai stebi, tyrinėji gamtą, ypač augalus, ugdosi aplinkos tyrimo įgūdžius. Vaikai išmoko suprasti augalų augimo ciklą, prižiūrėti, saugoti, globoti. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021 m. rugsėjis-spalis. 3 išvykos į mišką, Gamtos virsmo stebėjimas rudens gamtoje. Vienos grupės vaikai vyko rugsėjo 17 d., spalio 1 d. ir lapkričio 19 d. Stebėjo kaip kinta ilgaamžio ąžuolo išvaizda artėjant žiemai. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“.
2021 m. rugsėjis-spalis. Organizuotos 7 ekskursijos ,,Edukacinių tentų pasaulyje‘‘(vedė mokytoja Vitalija Pačkauskienė, 5 val., dalyvavo 150 dalyvių). Ekskursijose dalyvavo darželio vaikai, mokytojai, tėvų atstovai. Buvo pakviesti projekto partneriai – Vilniaus lopšelio-darželio ,,Mažylis“ vaikai. Vaikai susipažino su metų laikais, daržovių, prieskonių, medžių, gėlių pavadinimais, piešė matytus vaizdus, atsakė į klausimus, dalyvavo viktorinose. Projektas „Mokausi iš gamtos“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pagrandukas“. Projektas „Mokausi iš gamtos“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pagrandukas“.
2021-10-05. Ekskursija į Varnikų pažintinį taką. Trukmė 4 val. Dalyvavo 20 vaikų, 5 mokytojai. Rinkta medžiaga metodiniam leidiniui. Pelkė, liūnas, raistas ar šlapynė, štai kur klausimas? Būtent į šį klausimą, Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelio-darželio ugdytiniai, kartu su pedagogais, rado atsakymą edukacinės išvykos į „Varnikų pažintinį taką metu. Per Varnikų draustinyje telkšančią Ilgelio pelkę driekiasi Varnikų pažintinis takas. Gidė papasakojo apie pelkės kilmės istoriją, supažindino su pelkei būdinga augmenija bei gyvūnija. Gidė atkreipė vaikų ir mokytojos dėmesį ir į saugumo reikalavimus, kurių būtina laikytis žygiuojant taku, nutiestu iš lentų, priminė, kaip atsargiai ir atsakingai reikia elgtis gamtoje. Vaikai susižavėję klausėsi ne tik gidės pasakojimo, bet ir džiaugsmingai sutiko su pasiūlymu paragauti spanguolių, kurias patys savo rankutėmis galėjo nusiskinti. Vaikai paragavo ne tik spanguolių, bet ir kiškio kopūstų bei palygino jų skonius. Taip pat sužinojo, kam senovėje žmonės naudojo pelkėje augančius kiminus, gailius, pasitikrino žinias apie medžius. Mažieji žygio dalyviai į darželį grįžo pilni įspūdžių ir sužinoję daug naujų dalykų. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021-10-12. Ekskursija į Neries regioninį parką Dūkštose. Dalyviai priešmokyklinės „Pelėdžiukų“ grupės 18 auklėtinių ir 4 suaugusieji Ekskursija truko 3 val. Vaikai visais jutimais smalsiai tyrinėjo, stebėjo gamtą, klausėsi parko vyr. specialisto, ekskursijos vadovo Sauliaus Pupininko pasakojimų apie šį unikalų gamtos kampelį. Projektas „Biologinės įvairovės pažinimas ir tyrinėjimas lauko klasėje“. Vilniaus lopšelis-darželis „Vieversys“.
2021-10-29 (3 ekskursijos) ir 2021-11-16. Edukacinės išvykos (ekskursijos) į Nacionalinį saugomų teritorijų centrą. 4 edukacijos po 1 val. 80 vaikų. Išvykų metu vaikai stebėjo ir tyrinėjo natūralioje aplinkoje, ugdėsi per patirtį. Projektas „Gamtos namų duris pravėrus“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“.
2021-10-30. Ekskursija į VDU botanikos sodą. 5 val. 20 vaikų 3 pedagogai. Pažintis su augalų įvairove. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
Konferencijos
2021-10-20. Lazdynų bendruomenės konferencija ,,Vilniaus miesto kraštovaizdžio pažinimas, tyrimai ir apsauga“. 6 ak. val. Dalyvavo 28 mokiniai, 2 tėvai, 4 mokytojai. Konferencijoje buvo skaitomi pranešimai įvairiomis „žaliomis“ temomis: „Žaliojo Vilniaus pažinimas ir puoselėjimas“, „Vilniaus miesto kraštovaizdžio pažinimas ir apsauga“, „Biologinės įvairovės stebėjimas Vilniaus Lazdynų mokyklos teritorijoje“, „Edukacinių zonų Lazdynų mokyklos teritorijoje pristatymas“. Konferencijos metu buvo organizuojamos dvi praktinės veiklos, kurios labai patiko visiems konferencijos dalyviams: „Pažinkite savo gimtąjį kraštą“, „Ruduo fotografijoje – tyrimas ir stebėjimas“. Dalyviai buvo supažindinami su Vilniaus miesto gamtiniu (natūraliu arba subnatūraliu), miestiškuoju (antropogeniniu, urbanizuotu)) kraštovaizdžiu. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021-10-27. Konferencija „Aplinkosauginė veikla artimiausioje vaiko aplinkoje“, trukmė 2 val. Dalyvavo 59 klausytojai iš Marijampolės, Vilniaus, Visagino, Ukmergės miestų. 7 pranešėjai dalinosi gerąją patirtimi. Pranešimai: Aplinkosauginė veikla „Žvangučio sode“. Birutė Grabliauskienė, Ramunė Vėželytė; Mokomės žaliojoje aplinkoje ir iš jos. Edukacinių erdvių lauko teritorijoje kūrimas. Aida Makutėnienė, Violeta Bisikirskienė, Vilniaus lopšelis-darželis „Vaidilutė“; Projektas „Mažieji gamtosaugininkai“. Dalia Novoslavska, Laima Zabukaitė. Vilniaus lopšelis-darželis „Liepsnelė“; Nariuotakojai artimiausioje vaiko aplinkoje. Jūratė Achmedovienė. Vilniaus lopšelis-darželis „Žvangutis“. Vaikų gamtamokslinės kompetencijos ugdymasis lauko žaliojoje edukacinėje erdvėje „Gėlių alėja”. Ingrida Šalc. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“. 5 elementai nuotolinio ugdymo metu. Gitana Petrauskienė, Oksana Markina. Vilniaus lopšelis-darželis „Vėrinėlis“. Medžių pažinimas artimiausioje aplinkoje. Daiva Sebeckienė, Gertrūda Narkovič. Vilniaus lopšelis-darželis „Žvangutis“. Projektas „Žvangučio sodas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žvangutis“.
2021-10-28. Organizuota Respublikinė mokytojų teorinė-praktinė konferencija „Gamta – grožėkis, atrask, matyk, tyrinėk, analizuok“. Dėl COVID-19 situacijos šalyje, veikla vyko vaizdo konferencijų programoje Zoom. Konferencijoje pristatyti 9 pranešimai, dalyvavo 22 pranešėjai, 111 klausytojų. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojai, švietimo įstaigų vadovai, neformaliojo švietimo įstaigų mokytojai ir kt. dalinosi patirtimi ugdant vaikų ekologinę savimonę, jų aplinkos tyrinėjimo įgūdžius, skatinant kūrybiškumą, taikant inovatyvius vaiko ugdymosi metodus bei priemones organizuojant gamtamokslines aplinkosaugines veiklas. Pranešėjai pristatė mokymosi gamtoje ir iš gamtos idėjas plėtojant vaikų gamtojautos ugdymą(si) visais metų laikais, naudojant stebėjimo ir tyrinėjimo būdus, formas, galimybes, mokant juos pažinti ir atsakingai elgtis gamtoje. Pasidalino patirtimi apie edukacinių lauko erdvių kūrimą ir naudojimą švietimo įstaigų aplinkoje vaikų gamtamokslinei patirčiai plėtoti. Pranešimuose atspindėjo lauko edukacinių erdvių kūrimo ypatumus (metodus, būdus, priemones), aplinkos pritaikymą vaikų ugdymui(si), inovatyvias idėjas ir patirtis, kuriant edukacines lauko erdves vaikų gamtamokslinei patirčiai plėtoti. Pateikti įstaigose įkurtų erdvių pavyzdžiai bei pristatytos jų pritaikymo galimybės. Dalinosi įžvalgomis, kaip motyvuoti bendruomenę kuriant ir turtinant lauko aplinką per projektinę veiklą. Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021-11-04. Metodinė-praktinė konferencija Vilnius miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogams, tėvams „Teatras gamtoje“. Konferencijoje dalyvavo 75 dalyviai, buvo skaityta 10 pranešimų. pranešimus gamtamokslinio ugdymo, žaliųjų edukacinių erdvių naudojimo tema skaitė ir aplinkos tyrimo organizavimo patirtimi dalinosi lektoriai: Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologė, Vilniaus kolegijos docentė Ona Motiejūnaitė; Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakulteto lektorė Kazė Verbickienė; Vilniaus lopšelio-darželio „Pagrandukas“ direktorė Vida Kisielienė; Vilniaus lopšelio-darželio „Spygliukas“ direktorė Rasa Andrejeva ir meninio ugdymo mokytoja Ona Amulytė; Vilniaus lopšelio-darželio „Mažylis“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Goda Stonkuvienė ir mokytoja Orinta Lionaitė; Vilniaus lopšelio-darželio „Coliukė“ mokytoja Agata Vysockienė; Vilniaus lopšelio-darželio „Žiedas“ mokytoja metodininkė Svetlana Gerasimenko ir mokytoja Anžela Jankovskaja; Vilniaus Markučių lopšelio-darželio direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jūratė Janulytė ir mokytoja metodininkė Audronė Sinkevič; Vilniaus lopšelio-darželio mokytojos metodininkės Rasa Okulevičienė ir Daiva Gaidelienė. Konferenciją apibendrino ir įžvalgomis ateičiai dalinosi Vytauto Didžiojo Universiteto mokslininkės docentės Agnė Brandišauskienė ir Milda Brėdikytė. Jau patirtį turinčių pedagogų pranešimai suteikė galimybę ir kitoms ikimokyklinėms įstaigoms dalyvauti Naratyvinio žaidimo (NEPL) metodikos veiklose, skirtose gamtosauginio ugdymo populiarinimui. Su konferencijos medžiaga buvo supažindinti Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo pedagogai. Projektas „Mokausi iš gamtos“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pagrandukas“.
2021-11-17. Nuotolinė vaikų konferencija „Gamta vaikų akimis“. Dalyvavo 200 vaikų su tėveliais. Truko 2 val. Vaikų konferencijoje „Gamta vaikų akimis“ dalyvavo trijų lopšelių-darželių vaikai. Vaikai pristatymuose pasidalino savo pastebėjimais ir atradimais gamtoje. Konferencijos metu vaikai lavino viešojo kalbėjimo gebėjimus dalinantis gamtos pažinimo patyrimais, suprato apie gamtos saugojimą ir tausojimą. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-11-22. Organizuota respublikinė ikimokyklinio ugdymo įstaigų metodinė-praktinė konferencija „STEAM veiklos žaliosiose lauko aplinkose”. 250 dalyvių. Sukurti konferencijos nuostatai, programa. 11 pranešimų. Vilniaus miesto savivaldybės mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė padėkojo už gražią iniciatyvą ir palinkėjo kūrybingo darbo aplinkosaugos srityje ugdant mažuosius Vilniaus piliečius. Renginio globėja doc. dr. Ona Motiejūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologė, džiaugėsi ugdymo įstaigų vykdomomis veiklomis, ragino ir toliau aktyviai dalyvauti Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektų konkursuose. Konferencijos partnerių – Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakulteto – dekanė Vaiva Juškienė pasidžiaugė bendradarbiavimu ir siūlė toliau plėtoti šią aktualią temą. Bendrai organizuota metodinė-praktinė konferencija sujungė Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Ukmergės, Alytaus, Mažeikių, Varėnos, Jurbarko, Prienų, Šakių miestų ir rajonų pedagogus, skatino juos bendradarbiauti, dalytis vaikų ekologinio aplinkosauginio ugdymo(si) lauko žaliosiose erdvėse patirtimi. Apibendrinti konferencijos rezultatai paskelbti internetinėje erdvėje. Skatintas gerosios patirties dalinimasis ir partnerystė vaikų ekologinio aplinkosauginio ugdymo(si) veiklų organizavimo lauko žaliosiose aplinkose srityje, inovatyvių metodų taikymo sklaida. Projektas „Žalioji Mažylio kelionė“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Mažylis“.
2021-11-23. Konferencija „Vaikų gamtosauginių kompetencijų ugdymas“, 3 val. Dalyvavo 14 įstaigų pedagogai (iš jų 11 Vilniaus miesto atstovai). Dalyviai dalijosi gerąja vaikų gamtamokslinio ugdymo patirtimi. Konferencijos kuratorė – doc. dr. Ona Motiejūnaitė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos miesto tvarkymo ir aplinkos skyriaus Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo skyriaus ekologė 12 pranešimų. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“
2021-11-24. Miesto gamtamokslinė konferencija „Atradimai gamtoje: mokslas ir menas 2021“. 8 akad. val., dalyvavo apie 80 žmonių. Parengta konferencijos programa, nuostatai, skaityti 8 pranešimai. Dalyvavo svečiai: Vilniaus m. savivaldybės ekologė doc. dr. Ona Motiejūnaitė, Vilniaus Tech (Vilniaus Gedimino technikos universitetas) docentas dr. Deividas Navikas, Vilniaus Technologijų ir dizaino kolegijos lektorė, Vilniaus Simono Konarskio gimnazijos mokytoja Kristina Višnevskienė. Konferencijos medžiaga publikuojama metodiniame leidinyje. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021-11-24. Mokinių teorinė-praktinė konferencija „Sąmoningai einu aplinkosaugos keliu“. Dalyviai – pradinių klasių mokiniai kartu su mokytojais. Suorganizuota bendra Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos ir Vilniaus Medeinos pradinės mokyklos mokinių konferencija aplinkosaugos tema. Konferencijoje buvo perskaityti 7 pranešimai, skatinantys atkreipti dėmesį į aplinkos saugojimo problemas. Konferencijos tikslas – skatinti draugiško aplinkai visuomenės požiūrio formavimą per aktyvų ir efektyvų mokinių bendradarbiavimą dalijantis gerąja patirtimi. Uždaviniai: ugdyti mokinių gamtamokslinį raštingumą; skatinti mokinių sąmoningą požiūrį į aplinkos saugojimą; prisidėti konkrečiais aplinką tausojančiais pasiūlymais sprendžiant aplinkosaugos klausimus; sudaryti galimybę mokiniams dalintis gerąja patirtimi aplinkos saugojimo srityje; skatinti mokyklų bendradarbiavimą. Tematika: Klimato kaita. Pasaulinė temperatūra kyla, ledynai tirpsta, žmoniją kankina sausros, liūtys, uraganai, gaisrai. Geriausias būdas mažinti klimato kaitą – statyti tvariai. Atsinaujinančių energijos šaltinių, pvz.: saulės ir vėjo energijos naudojimas, padės kovoti su klimato kaita. Aplinkos tarša – tiek oro, tiek vandens, tiek dirvožemio tarša. Užteršto vandens negalima gerti, užterštas oras naikina ozono sluoksnį ir sukelia sveikatos problemų, o užterštas dirvožemis naikina buveines bei kelia pavojų jame egzistuojančiai augalijai bei gyvūnijai. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
2021-11-25. Respublikinė metodinė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų konferencija ,,Žalių edukacinių erdvių naudojimo galimybės vaikų aplinkosauginiam ugdymui(si)“. Dalinimasis gerąja patirtimi. 4 val. Dalyvavo 56 pedagogai. Pristatyti 9 pranešimai. Sveikinimo žodį konferencijos dalyviams tarė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologė, gamtos mokslų daktarė Ona Motiejūnaitė. Konferencijos svečias, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus vedėjas, gamtininkas Almantas Kulbis konferencijos dalyviams skaitė pranešimą apie žaliąsias edukacines erdves, supažindino su žaliųjų edukacinių erdvių konkurso pakeitimais ir reikalavimais sekantiems metams. Patirtimis apie aplinkosauginio ugdymo žaliosiose erdvėse dalinosi ir pranešimus skaitė Vilniaus „Pilaituko“, „Viltenės“, „Coliukės“, „Pušynėlio“ bei „Ąžuolo“ lopšelių darželių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogės. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021-11-26. Apibendrinamoji nuotolinė projekto konferencija „Mokomės gamtoje“. Konferencijoje pasisakė Vilniaus Šilo mokyklos direktorė Egidija Urbanavičienė, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyrio ekologė doc.dr. Ona Motiejūnaitė. Pranešimai: ,,Mokomės gamtoje-2021“, Asta Stulgaitienė, Vilniaus Šilo mokykla; ,Mokymasis už klasės ribų“, ,,Edukacinių erdvių kūrimas ir praktinis pritaikymas“, Jolanta Jaraminienė, Vilniaus Šilo mokykla; Asta Sinkevičienė, Irma Ogylbienė, Vilniaus Verkių mokykla-daugiafunkcinis centras; „Mokomės gamtoje ir iš gamtos“, Gitana Surdokienė, Alytaus „Vilties” mokykla-darželis; ,,Pažinimo poreikis ir gamta“, Olga Mazniova, Visagino lopšelis-darželis „Auksinis gaidelis“, Vaikystės pedagogikos centras; ,,Mažais žingsneliais gamtos link“, Jolanta Aleknavičiūtė, Panevėžio lopšelis-darželis ,,Pušynėlis“; ,,Tiltelis į sveikatos šalį“, Natalija Peganova, Vilniaus Salininkų lopšelis-darželis; ,,Steam pritaikomumas gamtamokslinėje veikloje“, Alina Mikalajūnienė, Vilniaus Salininkų lopšelis-darželis. Vyko diskusija. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
Žaliosios edukacinės erdvės
2021-06-01–2021-06-30. Edukacinės erdvės „Pavasario šlaitas“ įrengimas. Sukurta 1 nauja žalioji edukacinė lauko erdvė darželio aplinkoje (Miglos g. 53) „Pavasario šlaitas“. Dalyvavoapie 60 vaikų, 10 pedagogų, 20 tėvų. Sukurta nauja žalioji edukacinė lauko erdvė darželio aplinkoje sudarė ir ateityje sudarys palankias sąlygas įstaigos ugdytiniams ir kitiems bendruomenės nariams domėtis, įgyti patirties ir žinių apie gamtinę aplinką pavasario metu. Dalyvaudami veiklose žaliojoje lauko edukacinėje erdvėje „Pavasario šlaitas“ vaikai ir kiti dalyviai įgijo naudingos patirties apie pavasarį augančius, žydinčius augalus, ugdėsi pagarbą aplinkai, atsakomybę už jos išsaugojimą ir saugaus elgesio gamtoje įgūdžius. Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-06-01–2021-11-30. 14 edukacinių erdvių naujinimas, tobulinimas. Esamos įstaigos teritorijoje edukacinės lauko žaliosios erdvės atnaujintos ir papildytos tiriamajai, gamtamokslinei, aplinkosauginio švietimo veiklai skirtomis priemonėmis. Dalyvavo apie 160 vaikų, 26 darbuotojai, 50 tėvų. Atnaujinta 13 edukacinių žaliųjų lauko erdvių: įrengtos 14 daiktadėžių, skirtų erdvių metodinei medžiagai ir priemonėms kaupti, įrengti informaciniai stendai prie erdvių, įsigyta priemonių erdvių atnaujinimui (žemės, trąšos, sėklos, tvorelės, erdvių lentelės). Taip pat įsigyta gamtos tyrinėjimo priemonių, metodinių ir edukacinių literatūros leidinių ir priemonių. Dalyviai įgijo ir patobulino praktinės veiklos įgūdžius gamtinei aplinkai pažinti ir saugoti, mokėsi rūpintis ir tvarkyti gamtos vertybes, rūpinosi aplinkos kokybe. Dalyvavimas veiklose edukacinėse erdvėse įtakojo gamtamokslinio vaikų ugdymo kokybę ir darželio bendruomenės narių sutelktumą bei sėkmingą jų bendradarbiavimą. Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-06-11 – 2021-07-15. Sveikatingumo takelio suprojektavimas ir įrengimas. Medelių, krūmelių, augalų daiginimas, sodinimas ir priežiūra (pasodinta šermukšnis, budlėja ir žoliniai dekoratyviniai, prieskoniniai augalai). Informacinių lentelių sukūrimas, montavimas, pažintinių stotelių ženklinimas. Žalioji edukacinė erdvė paskatino susiburti darželio bendruomenę. Sulaukta daug įdomių idėjų, geranoriškų iniciatyvų. Įgyvendinti sumanymai – sveikatingumo Kneipo takelio suprojektavimas ir įrengimas, naudojant tik gamtinę medžiagą (akmenukus, medžio šakas, žieves, pliauskas, skiedras, kankorėžius) bei pastatytas šiltnamis, kuriame projektuotos žemės vagos, pasodinti 6 grupių daiginti augalai. Teritorijoje sudėliotos informacines lenteles – visų esančių medelių, krūmų, lauko gėlių ir pasodintų augalų (gėlės, daržovės, prieskoniai, uogos) ir pažintinių stotelių. Būdami artimiausioje žalioje aplinkoje, ugdytiniai tiek darželio, tiek socialinių partnerių galėjo stebėti augalus, vabzdžius įvairiu metų laiku, vykdė bandymus, tyrinėjimus, švarino ir gražino aplinką (ypač rudenį); sveikatingumo take lavino judesių koordinaciją, grūdinosi. Savo patyrimus pasakojo tėvams ir draugams. Projektas „Žvangučio sodas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žvangutis“.
2021-06-14. Žydinčios pievelės įkūrimas. Edukacinės veiklos su vaikais pievelėje. Dalyvavo 65 vaikai. Trukmė 5 val. Viso darželio bendruomenė Žydinčia pievele, kaip pažintine ir vaizdine priemone, naudojasi pastoviai – ilgalaikiam stebėjimui. Vaikai kasė žemę, ją pureno, išrinko žoleles, šakneles, lygino, t.y., paruošė dirvą Žydinčios pievelės sėjai. Prieš sėją palaistė dirvą, rinkosi, kokias sėklytes sės. Vaikai svarstė, kur kokias sėklytes berti, barstė sėklytes pasirinktoje vietoje, jas maišė. Vaikai sužinojo, kaip reikia įrengti pievelę, kiekvieną dieną stebėjo mažus daigelius ir jų augimą. Sužinojo, kad pievelę, kaip ir kitus daržo augalus, reikia laistyti, tuomet greičiau auga. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021m. birželis. Įkurta žalioji edukacinė erdvė „Spygliuočių alėja“. Pasodintos 3 pušys , 1 maumedis, ginkmedis, pasėta rugiagėlių pieva (2021 metų žaliojo Vilniaus simbolis), pasodinta dilgėlė (2021 metų vaistinis augalas). Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021 m. birželis-rugsėjis. Edukacinės erdvės „Žvangučio sodas“ įkūrimas. Stotelės: 1. Informacijos aikštelė. 2. Kelionė į sodą. 3. Tyrinėjimai ir atradimai. 4. Klevo paunksmėje. 5. Žydinti budlėja – dangiškasis drugelių rojus. Stotelėse svarbiausia sudominti, skatinti vaikų smalsumą, pastabumą, norą patiems pastebėti, pažinti, atrasti. „Žvangučio sodo“ stotelių eiliškumas yra tikslingas. Kiekvienoje stotelėje pateikiamos tokios užduotys, kurios skatina ugdytinius stebėti, tyrinėti, eksperimentuoti, žaisti, patirti pažinimo džiaugsmą, dalytis su kitais savo atradimais ir patirtimi. Kelionės pradžioje informacijos aikštelėje ugdytiniai susipažįsta su kelionės maršrutu. Kelionė į sodą nukreipia į pojūčių atradimus, ugdytiniai stebi, liečia ir atranda daug įvairiausių augalų. Tyrinėjimų ir atradimų stotelėje ugdytiniai stebi, fiksuoja, tyrinėja gamtą, vykstančius sezoninius pasikeitimus. Klevo paunksmėje ugdytiniai atranda galiūno prieglobstį: po klevu vyksta tyrinėjimai, pramogos, atokvėpis. Galinėje stotelėje atranda mažytį drugelių rojų. Projektas „Žvangučio sodas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žvangutis“.
2021 m. birželis-spalis. Ekologinės daržininkystės vystymui atnaujintas daržas: įgytos 4 pakeltos lysvės, žaliosioms atliekoms kompostavimo dėžė, darbui skirti įrankiai, laistymo žarna. Šiomis priemonėmis naudojantis vyko ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų, pedagogų, tėvų praktiniai gamtos tyrinėjimai tiek įstaigos, tiek Vilniaus parkų žaliosiose erdvėse. Atnaujintame darže ugdytiniai ne tik įgijo praktinių darbo įgūdžių, tačiau akivaizdžiai pamatė, kas yra ekologinė daržininkystė. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021 m. birželis-spalis. Mini darželių įrengimas, priežiūra. Kiekviena grupė (iš viso 6) prižiūrėjo, laistė, puoselėjo savo mini darželį 2 val. per savaitę kiekviena grupė, 120 vaikų,12 mokytojų. Vaikai augino daržoves, prieskonius, gėles, susipažino su daržovių, prieskonių, gėlių pavadinimais, piešė matytus augalus, surengė parodėlę. Buvo įsigytos būtinos prekės: popieriniai rankšluosčiai, kibirėliai, laistytuvai, nupirkta sėklų, daigų, gėlių. Vaikai dalinosi patirtimi su partneriais, lopšelio-darželio ,,Mažylis‘‘ vaikais, kurie taip pat prižiūrėjo mini lysves savo darželyje. Projektas „Mokausi iš gamtos“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pagrandukas“.
2021 m. birželis-lapkritis. Pakelto daržo įrengimas mokyklos teritorijoje. Įrengta 12 pakeltų daržo lysvių. Sudaroma galimybė mokinimas ir lankytojams atlikti praktines tiriamąsias veiklas. Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021 m. birželis-lapkritis. Kompostavimo dėžės žaliųjų atliekų rūšiavimui įrengimas. Įrengtos 2 kompostavimo dėžės. Mokiniams aiškinama apie kompostavimo naudą ir kad tai – natūralus procesas, vykstantis gamtoje: nukritę negrėbstomi lapai pūva ir tręšia dirvą. Pūdami lapai tartum vėl grįžta į žemę, iš kurios išaugo, kartu užbaigdami savaiminį irimo procesą ir pamaitindami medžius susidariusiomis maisto medžiagomis. Vaikai mokosi gaminti kompostą iš lapų. Vėliau šį kompostą panaudos tręšiant medžius, auginant daržoves ir prieskoninius augalus gamtos stotelėje. Iš nukritusių lapų ir kitos gamtinės medžiagos kuria paveikslus ir eksponuoja mokyklos kieme įrengtoje kūrybinių darbų ekspozicijoje. Mokoma būti atsakingais rūšiuojant žalias atliekas. Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021 m. liepa. Kneipo pažintinio-sveikatingumo tako, praturtinto aromatiniais augalais atnaujinimas ir vaikų veiklos šioje erdvėje. Dalyvavo 19 vaikų. Truko 3 val. Viso darželio bendruomenė Kneipo pažintiniu-sveikatingumo taku naudojasi pastoviai, ilgalaikis naudojimas. Tako rėmai buvo sutvarkyti, ir vėl sudėlioti į Kneipo taką. Gamtinę medžiagą rinko visi bendruomenės nariai ir supylė į tam paruoštą vietą. Kneipo tako aromatiniai augalai, buvo sutvarkyti, persodinti. Prie tako ir ant rėmų įstatytos informacinės kortelės. Vaikai sužinojo, kad Kneipo takas yra sukurtas iš gamtinių medžiagų, juo vaikštinėti labai sveika ir jį gali pasigaminti kiekvienas. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. liepa-rugsėjis. Darželio lauko erdvėje įrengta lauko klasė, kurioje įrengta mobili tyrinėjimo ir atradimų laboratorija. Įsigytos priemonės tiriamajai veiklai: skaitmeninis mikroskopas, kišeniniai mikroskopai, didinamieji stiklai, tyrinėjimams skirti indai, prožektoriai, projektorius, mobili lentynėlė priemonėms pasidėti. Įsigytas vabzdžių viešbutis, drugelių namai. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021-07-05. Gamtos tyrinėjimų stotelės atnaujinimas. Dalyvavo 45 vaikai. Truko 3 val. Viso darželio bendruomenė „Gamtos tyrinėjimų stotele“ naudojasi pastoviai – ilgalaikis naudojimas.„Gamtos tyrinėjimų stotelė“ perkelta į kitą vietą darželio teritorijoje. Buvo pakeistos dėžučių informacinės lentelės. Gamtinė tyrinėjimų stotelė buvo nuolat papildoma gamtine medžiaga: kaštonais, kankorėžiais, gilėmis, medienos kaladėmis, lapais, sėklomis ir kita gamtine medžiaga. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-07-07/09. Ekologinio daržo įrengimas sode. Daržovių, prieskoninių žolelių, vaistažolių ir kt. augalų auginimas, priežiūra. Įstaigos kieme buvo pradėta įrenginėti lysves. Edukacinės veiklos su vaikais darže. Dalyvavo 53 vaikai. Truko 5 val. Viso darželio bendruomenė „Jovarėlio sodelio“ daržu naudojasi pastoviai – ilgalaikis naudojimas. Vaikai karučiais vežė žemes ir pylė į lysves, paruošė lysves augalų sodinimui, apžiūrinėjo sėklytes, lygino jas, žemėje darė griovelius ir sėjo, paskui jas užžėrė žemėmis, laistė. Persodino augalus iš vazonėlių į lysves. Sodo lysvėse pasodino įvairių daržovių, aromatinių ir prieskoninių žolelių, vaistažolių. Kiekvieną dieną vaikai keliavo prižiūrėti lysves, stebėjo augalus – bandė atpažinti ar visko užtenka augalams, tyrinėjo juos per padidinimo stiklą (grupėje tyrinėjo lapelius su mikroskopu), matavo, uostė ir grožėjosi vis augančiomis ir žaliuojančiomis lysvėmis. Vaikai išmoko paruošti žemę sodinimui, pažinti sėklas, sėti, sodinti, pikiuoti, persodinti, prižiūrėti. Pamatė augalo vystymosi stadijas. Išmoko atpažinti ir suprasti, jei augalas „prašo pagalbos“. Suprato, kad be vandens augalas negali augti, sužinojo, kas yra ekologiškas daržas. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. rugpjūtis. Kvapnioji pievelė. Šalia lopšelio-darželio „Pilaitukas“ kieme įkurto „Vabalų viešbučio“ įrengta kvapnioji pievelė vabzdžiams (pakeliamos daržo lysvės), jose pasodinti vaistiniai bei prieskoniniai augalai. Įrengtos 3 skirtingo aukščio pakeliamos lysvės. Pasiruošiamiesiems, lysvių įkūrimo ir augalų sodinimo darbams buvo skirta 12 val. Tyrinėdami kvapniojoje pievelėje augančius augalus, vaikai ir kiti bendruomenės nariai iš arčiau susipažins su ten augančiais augalais: šalavijais, čiobreliais, mėtomis, gelsvėmis, pipirmėtėmis, petražolėmis, melisomis, levandomis, salierais, rozmarinais, šaltmėtėmis. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. rugpjūtis-rugsėjis. Edukacinių tentų apie gamtą įrengimas darželio lauko edukacinėse erdvėse. Įsigyta 16 edukacinių tentų, įvairiomis gamtos pažinimo temomis: gėlės, medžiai, krūmai, vabzdžiai, paukščiai, naminiai ir laukiniai gyvūnai ir kt. Tentai yra metodinė medžiaga vaikų, visos bendruomenės švietimui gamtos pažinimo, aplinkosaugine tema. Projektas „Mokausi iš gamtos“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pagrandukas“.
2021 m. rugpjūtis-spalis. Edukacinės erdvės darželio aplinkoje „Pelkė“ tobulinimas, papildymas naujomis priemonėmis, metodinės medžiagos parengimas ir jos sklaida, edukacinės veiklos organizavimas. Visa darželio bendruomenė 1 edukacinė erdvė,1 metodinė medžiaga. Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelyje-darželyje įsibėgėjo veiklos, vykdomos pagal Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą ,,Vaikų aplinkosauginio ugdymo(si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. 2021 m. rugsėjo 6 dieną priešmokyklinio ugdymo pedagogė metodininkė Daina Grinčukienė, padedama direktorės pavaduotojos ugdymui Lionės Petrokienės bei prichologo asistentės Gintarės Bladžinauskienės, „Saulutės“ grupės ugdytiniams vedė praktinę – pažintinę veiklą ,,Pelkė ir jos augalai“. Praktinės – pažintinės veiklos metu pedagogė su ugdytiniais tobulino edukacinę erdvę „Pelkė“: gilino jau esamą pelkę, atvežta papildomai durpių, įsigyta pelkei būdingų augalų – kiminų, viksvų, nendrių bei kitų pelkinių augalų. Ugdytiniai turėjo galimybę susipažinti, stebėti bei tyrinėti šį gamtos stebuklą – pelkę, plytinčią čia pat – darželio teritorijoje. Vaikai susipažino su paprastąja spanguole, aptarė jos formą, dydį spalvą bei skonį, su kuriuo susipažino paragaudami šios, vitaminų kupinos, uogos. Taip pat praktinės – pažintinės veiklos pedagogė vaikus susipažino su pelkės ekosistema, išsiaiškino kuo pelkės svarbios gamtai ir žmogui, buvo plėtojami jų pažintiniai gebėjimai, skatinamas noras pažinti pelkinius augalus bei jų augimo sąlygas, plėtojo vaikų aplinkosaugos pagrindus. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021 m. rugpjūtis-spalis. Edukacinės erdvės ,, Ekologinis daržas“ tobulinimas ir metodinės medžiagos rengimas bei jos sklaida. Veikloje dalyvavo visa darželio bendruomenė. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021 m. rugpjūtis-spalis. Vilniaus lopšelio–darželio ,,Justinukas“ teritorijoje įrengta žalioji edukacinė aplinkos erdvė „Saulės laikrodis“. Saulės laikrodžio erdvė sudaryta iš dviejų dalių. Pirmojoje dalyje 12-oje vazonų (kaip ir valandų) pasodinti augalai, kuriuos vaikai stebėdami, analizuodami, tyrinėdami suprato, atpažino paros laiką jį siedami su augalo vegetacijos ypatumais. Įgijo žinių, kad dauguma augalų žydi šviesiu paros metu. Žinias apie paros laiką įtvirtino naudodamiesi sukurta edukacine priemone „Gamtos laikrodis“. Antrojoje dalyje augalai susodinti pagal jų vegetaciją metų laikais: pavasarį, vasarą, rudenį, žiemą. Vaikai stebėdami, analizuodami, tyrinėdami augalus suprato augalų augimo cikliškumą, jų pasikeitimą skirtingais metų laikais. Erdvės tarpusavyje viena nuo kitos skiriamos laikrodžio skaitmenis žyminčiomis plytelėmis. Metų laikų erdvėje, sustiprinti vaikų įspūdžiui, skatinant kūrybiškumą, įrengti keturi „sekretai“, kuriuos vaikai patys kuria. Aktyviai veikdami žaliojoje edukacinėje aplinkos erdvėje „Saulės laikrodis“ vaikai įgijo gamtamokslinių ir gamtosauginių žinių, patirties. Naudodamiesi pojūčiais priartėjo prie gamtos, jos reiškinių, turi galimybę pastebėti gamtos pasikeitimus kiekvienu paros, metų laiku. Veiklų metu ugdėsi skaičiavimo ir matavimo gebėjimus, estetinį suvokimą, savitai išreiškė savo įspūdžius, ieškojo informacijos. Aktyviai tyrinėdami gamtinę aplinką, įvaldė tyrinėjimo būdus (stebėjimą, bandymą, klausinėjimą), mąstė ir samprotavo, darė išvadas apie tai, ką pastebėjo, atrado, pajuto, patyrė, pajuto gamtos harmoniją, suprato savo veiksmų padarinius gamtai bei jų grįžtamąjį poveikį. Žalioji edukacinė aplinkos erdvė „Saulės laikrodis“ padėjo materializuoti ir modernizuoti ugdymo turinį, motyvavo ugdymo proceso dalyvius. Ji plačiai naudojama tiek įstaigos, tiek ir partnerinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų vaikams, sudarant galimybę apsilankyti joje. Edukacinėje erdvėje pedagogai pravedė praktines edukacines ugdomąsias veiklas. Žaliųjų edukacinių erdvių įvairovė ir poveikis ikimokyklinio amžiaus vaikų gamtamoksliniam ugdymui(si) – Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“ (lm.lt). Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021 m. rugpjūtis-spalis. Atnaujintos 3 edukacinės erdvės. „Čipolino daržas“ – 3 susitikimai po 2 val. – 6 val. „Pojūčių pica“ – 3 susitikimai po 1 val. „Lauko laboratorija“ – 3 susitikimai po 1 val. – 3 val. Parengtos naujos informacinės lentelės apie auginamas daržoves, įsigyta kabykla laistytuvams, talpykla vandeniui. Pagaminti ilgalaikiai plakatai, tinkami eksponuoti lauke: „Fotosintezė“, „Augalo dalys“. Įsigyta svarstyklių, rulečių, uždengiamų permatomų dėžių, skruzdėlių akvariumas, žiūronai, saulės sistemos modelis. Informacinės lentelės – puiki vaizdinė medžiaga, kuri padeda vaikams vizualiai perprasti augalų gyvenimo ratą, vyresniems – fotosintezės procesus. Žaismingi laistytuvai sukabinti šalia daržo prie įrengtos vandens talpyklos skatina vaikus savarankiškai rūpintis daržo augalais. Naujos įsigytos priemonės „Lauko laboratorijoje“ skatina vaikus tyrinėti, atrasti, pakankamas priemonių skaičius leidžia vaikams didesnėmis grupelėmis užsiimti tyrinėjimo veikla. Edukacinė erdvė „Pojūčių pica“ puikiai tinka sveikatinimo profilaktikai, siekiant grūdinti vaikų organizmą, mažinti plokščiapėdystės riziką. Projektas „Gamtos namų duris pravėrus“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“.
2021 m. rugpjūtis-spalis. Matematinių įgūdžių lavinimo erdvė „Kibkit žuvelės“. Įstaigos kieme įrengta erdvė – imituojanti kūdrą su medinėmis žuvimis. Įrengtoje erdvėje vaikai lavina savo matematinius ir gamtos pažinimo įgūdžius ugdydamiesi gamtoje per žaidimus, domisi žuvų rūšimis. Numatyta įtraukti vaikus ir jų tėvus renkant albumą „Žuvų rūšys“. Projektas „Gamtos namų duris pravėrus“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“.
2021 m. rugpjūtis-spalis. Edukacinės erdvės „Žydinčių arbatinukų alėja“ įkūrimas. Įkurta 12 žydinčių arbatinukų erdvė įstaigos kieme. Panaudojus senus, nebereikalingus virdulius ugdytinių tėvai, kartu su vaikais išpuošė juos spalvomis, pasėjo juose arbatai skirtų žolelių, petunijų taip suteikdami jiems antrą gyvavimą. Ši priemonė padėjo atkreipti bendruomenės dėmesį į saikingą vartojimą, kad pažvelgus kūrybingai į panaudotus daiktus galima vėl juos naudoti atrandant kitą paskirtį. Projektas „Gamtos namų duris pravėrus“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“.
2021-09-06/30. Lopšelio-darželio ,,Pilaitukas“ teritorijoje įrengtas „Vabalų viešbutis“, kuriuo galės naudotis ne tik visi darželio vaikai (apie 360 vaikų), bet ir socialinio partnerio-lopšelio-darželio „Gilužis“ ugdytiniai. „Vabalų viešbutis“ įkurtas edukaciniais tikslais, taikant inovatyvius patirtinio gamtos pažinimo metodus bei būdus, siekiant plėtoti vaikų ir kitų bendruomenės narių ekologinio sąmoningumo nuostatą. Įkurto „Vabalų viešbučio“ dėka, vaikai turi galimybę stebėti, tyrinėti vabalų gyvenimą iš arti, artimiau susipažinti su vabalų gyvenimo ypatumais. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. rugsėjis. Įrengta ir nuolat puoselėjama rugiagėlių pievelė saugant žaliąją veją ir pažintiniais tikslais. Lakštingalų gatvė. 160 mokinių. http://vilniaussilomokykla.lt/demesio-rugiageliu-pieva/. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021m. rugsėjo II savaitė. Medžių pažinimo erdvė. Trukmė – 2 val. Dalyvių skaičius – 80. Informacinių stovų kiekis – 13 vnt. Prie skirtingų Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos teritorijoje augančių 13 medžių rūšių mokiniai įrengė informacinius stovus. Vaikams sudarytos sąlygos atpažinti ir pažinti mokyklos aplinkoje augančius spygliuočius, lapočius medžius bei vaismedžius ir stebėti juose vykstančius pokyčius ištisus metus. Mokiniams buvo organizuotos patyriminės edukacijos apie medžius, jų rūšis, savybes ir paskirtį. Vaikai mokėsi atskirti medžių rūšis, suvokti juose priklausomai nuo metų laikų vykstančius pokyčius ir suprasti jų teikiamą naudą gamtai. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
2021m. rugsėjo III savaitė. Krūmų pažinimo erdvė. Trukmė – 5 val. Dalyvių skaičius – 62. Uogakrūmių kiekis – 14 vnt. Informacinių stovų kiekis – 6 vnt. Pasodinta 6 rūšių uogakrūmiai: juodieji ir raudonieji serbentai, avietės, šilauogės, agrastai, gervuogės. Šalia pasodintų krūmų įrengti informaciniai stovai. Vaikams sudaryta galimybė visus metus stebėti uogakrūmių augimo procesą bei tyrinėti krūmų panašumus, skirtumus ir suvokti jų teikiamą naudą. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
2021m. rugsėjo IV savaitė. Daržo erdvė. Trukmė – 7 val. Dalyvių skaičius – 98. Pakeltos lysvės – 5 vnt. Informacinių stovų kiekis – 1 vnt. Vaikai patys pasodino ir pradėjo auginti gėles bei daržoves. Vaikams sudarytos sąlygos patiems auginti ekologiškus produktus, suvokti jų augimo ciklus ir stebėti natūralų jų augimą. Mokiniams buvo suorganizuotos patyriminės edukacijos apie daržininkystę, pasodintas gėles ir daržoves. Vaikai suvokė ekologiškos daržininkystės svarbą ir buvo skatinami pažinti gėles bei daržoves ir suvokti jų teikiamą naudą. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
2021m. rugsėjo IV savaitė. Komposto erdvė. Trukmė – 2 val. Dalyvių skaičius – 98. Komposto dėžė – 2 vnt. Mokiniams sudarytos sąlygos patiems ekologiškai tvarkyti atliekas ir stebėti organinių trąšų atsiradimą, kuriomis patys tręšė sodintus augalus. Mokiniams suorganizuotos patyriminės edukacijos apie kompostavimą. Vaikai suvokė kompostavimo esmę ir jo teikiamą naudą tiek gamtai, tiek žmogui. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Medžių pažintinio tako įrengimas Lakštingalų gatvėje. 160 mokinių. Valstybinių miškų urėdijos Alytaus regioninio padalinio Medelynas darbuotojai konsultavo sodinant medelius ir padovanojo medelių apsaugas nuo graužikų. Lakštingalų gatvėje yra keturios ugdymo įstaigos: Vilniaus Šilo mokykla, Lakštingalų namai, lopšelis-darželis ,,Lakštingala“ ir socialinės globos vaikų namai ,,Gilė“. Gatvės žalioji zona šalia miško papildyta Lietuvoje augančiais pagrindiniais medžiais. Tikslas: mokinių supažindinimas su Lietuviškų medžių įvairove. Įrengtu medžių pažintiniu taku gali naudotis visi Lakštingalų gatvėje esančių ugdymo įstaigų ugdytiniai, Valakampių bendruomenė. Parengta metodinė-mokomoji medžiaga skatins visą šios gatvės bendruomenę domėtis gamta, augalais augančiais artimiausioje aplinkoje, juos pažinti, saugoti ir puoselėti visą aplinką. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Įrengta edukacinė erdvė ,,Gamtininkų laboratorija“. 160 mokinių. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Edukacinės erdvės „Pasaulio šalių kryptys“ kūrimas. Dalyvavo ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo vaikai (22 mokiniai), 1-10 klasės mokiniai (32 mokiniai), mokyklos bendruomenė (4 mokytojai). Lauko edukacinės erdvės kūrimas mokyklos teritorijoje, kurioje įrengta edukacijai reikalinga infrastruktūra ir informacinė sistema. Šioje erdvėje mokiniai mokysis geografijos, vyksta „klasės be sienų“ pamokos, kuriose pristatomas pasaulio kraštovaizdis. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Edukacinės erdvės „Sveikatingumo takelis“ įrengimas mokyklos teritorijoje. Naudojamos gamtinės medžiagos. Dalyvavo ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo vaikai (26 mokiniai), 1-10 klasės mokiniai (52 mokiniai), mokyklos bendruomenė (7 mokytojai, 2 tėvai, 2 mokyklos administracijos darbuotojai). Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Edukacinės erdvės „Dinozaurų kampelis“, kurioje buvo pasodinta magnolija, ginkmedis ir kiti augalai įkūrimas. Edukacinėje erdvėje moksleiviai turės galimybę sužinoti istorinius pasaulio evoliucijos faktus. Ginkmedis – augalas „gyvoji iškasena“, augęs dar dinozaurų klestėjimo eros metu, išlikęs iki šiol. Magnolija yra archainis medis, žydintis stambiais žiedais, jų vaisius primena kankorėžį. Botanikai visą didžiulį žiedinių augalų skyrių pavadino magnolijos vardu – magnolijūnai. Taip pat mokiniai naujoje erdvėje galės tyrinėti esamas aplinkas, ugdytis gamtamokslinį sąmoningumą, atrasti naujus, nepažintus augalus ir juos analizuoti, sužinoti jų istorijas. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Mokyklos teritorijoje įrengta žalioji edukacinė erdvė „Arbatžolių kampelis“. Šioje erdvėje pasodinti kvapūs, arbatai tinkami augalai: sultingoji mėta (Mentha requienii), pipirmėtė, levandos, braškės, žemuogės, šalavijai, čiobreliai. Aromatinis žaliasis kampelis ne tik puoš mokyklos kiemą, skleis puikų aromatą, bet ir tarnaus kaip edukacija netradicinių pamokų metu, kur moksleiviai galės analizuoti augančius augalus, jų savybes, poveikį žmogaus organizmui, juos rinkti, džiovinti, daryti herbariumą ir kartu degustuoti klasėje užplikydami puodelį skanios kvapnios arbatos. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Mentorystė. Vilniaus lopšelio-darželio „Justinukas“ iniciatyva, siekiant plėtoti žaliąsias edukacines erdves, Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos teritorijoje įrengta daržo edukacinė aplinkos erdvė. Daržo edukacinėje aplinkos erdvėje įrengtos dvi pakeliamos lysvės, kuriose vaikai turi galimybę auginti įvairias daržoves, prieskonines žoleles ir kt. Jie patys paruošia žemę lysvėse, sėja, sodina, stebi augalų augimo procesus. Ugdantis bendruomenės ekologinę kultūrą augalų priežiūrai naudojamos antrinės žaliavos. Edukacinė daržo erdvė naudojama tiek Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos, tiek Vilniaus lopšelio–darželio „Justinukas“, tiek kitų įstaigų vaikams, sudarant galimybę apsilankyti jame. Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021 m. rugsėjis. Verkių mokyklos-daugiafunkcio centro teritorijoje augančių sumedėjusių augalų rūšių, veislių ištyrimas ir susisteminimas. Parengtas sode augančių augalų sąrašas ir etiketės su aprašymais. Šiomis veiklomis siekiama skatinti mokinius domėtis medžių nauda žmogui ir gamtai, oro tarša, kaip mes galime prisidėti prie jos mažinimo sodindami medžius. Mokiniai skatinami kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, domėtis augančiais medžiais, tyrinėti gamtinę medžiagą, užsiimti aktyvia gamtamoksline veikla. Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021 m. rugsėjis-spalis. Mokyklos ir Verkių regioniniame parko teritorijoje įrengtas pažintinis gamtinis takas. Tako stotelės: „Mokyklos istorija“; „Mažieji mokyklos gyventojai – vabzdžiai“; „Natūrali pieva“; „Paukščiai“; „Pojūčių gėlynas“; „Mokyklos teritorijoje augantys medžiai“; „Ekologinis daržas ir sodas“; „Būkime atsakingi“; „Miškas“; „Kūdra“. Parengta metodinė medžiaga – trumpas kiekvienos stotelės aprašymas ir užduotys mokinimas. Informacinio stendo įrengimas. Įrengtas informacinis stendas, kuriame pateikiamas pažintinio tako planas su pažymėtomis stotelėmis. Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021 m. rugsėjis-spalis. Sodo atnaujinimas (obelų sodinimas). Organizuotas medžių sodinimas ir pasodintos 5 obelys. Informacija mokyklos svetainėje: https://verkiumokykla.lt/atnaujinome-gelynus-ir-sena-soda/. Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021-09-23. Komposto dėžės įrengimas „Jovarėlio sodelyje“. Dalyvavo 25 vaikai. Truko 2 val. Sodelio darže įrengta komposto dėže pastoviai naudojasi viso darželio bendruomenė – ilgalaikis naudojimas. Vaikai, padedami mokytojų, įrengė komposto dėžę. Vaikai, grėbė lapus, rinko nuvytusius augalus ir kitas augalų liekanas. Juos nešė, vežė karučiais į komposto dėžę. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-10-04. Sliekų apgyvendinimas komposto dėžėje. Į darželį atvyko sliekai. Siekta, kad vaikai susipažintų su sliekais, jų gyvenimu, sliekų nauda gamtai, žmogui, todėl buvo sukurtas edukacinis filmukas, kuriame personažai „močiutė“ ir „anūkėlė“ vaikams suprantamai, nuotaikingai ir vaizdžiai papasakojo apie sliekus, jų gyvenimo būdą, mitybą, humuso naudą, kaip ir kodėl jie apgyvendinti komposto dėžėje. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021m. spalio II savaitė. Pojūčių tako erdvė. Trukmė – 16 val. Dalyvių skaičius – 10. Takas – 1 vnt. Informacinių stovų kiekis – 2 vnt. Sukurtas ir išbandytas edukacinis žaidimas pojūčių takui. Sudarytos sąlygos mokiniams gilinant gamtos ir aplinkosaugos žinias, aktyviai judėti bei kritiškai mąstyti. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
2021 m. lapkričio II savaitė. Dirvožemio tyrinėjimo erdvė. Įrengta 1 vaizdinė priemonė ir 2 informaciniai stovai. Mokyklos aplinkoje buvo įrengta dirvožemio pjūvio vaizdinė priemonė. Šalia jos pastatyti 2 informaciniai stovai: apie dirvožemio sluoksnius ir dirvožemio gyvuosius organizmus. Mokiniams yra sudarytos sąlygos pamatyti dirvožemio sluoksnius bei tyrinėti jo pokyčius visus metus įvairiomis oro sąlygomis. Mokiniams buvo suorganizuotos patyriminės edukacijos apie dirvožemio sluoksnius, jų sandarą bei savybes. Mokiniai suvokė dirvožemio naudingas savybes bei jo ryšį su augalais ir daržininkyste. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
Konkursai, viktorinos
2021-09-30. Aplinkosauginis konkursas Vilniaus miesto mokiniams ,,Ką žinau apie gamtą”. 3 komandos. Konkursui klausimai buvo parengti pagal gamtos pažinimo temas: paukščiai, gyvūnai, augalai, rūšiavimas, ekologija ir kt. Parengtos praktinės užduotys. Vaikai turėjo puikią galimybę pasitikrinti bei įtvirtinti jau turimas žinias apie gamtą bei įgyti naujų. Konkursas – labai patraukli mokiniams ugdymosi forma, kai sužadinamas vaikų noras ne tik domėtis gamta, bet ir įgyti apie ją naujų žinių, tokiu būdu ugdoma vaikų ekologinė savimonė ir elgesio gamtoje kultūra. Konkurso dalyviai buvo apdovanoti diplomais ir prizais. Vaikai įtvirtino savo turimas gamtos mokslų, aplinkosaugos žinias. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021 m. rugsėjis. Mokinių kraštovaizdžio fotografijų konkursas virtualioje erdvėje „Mano Vilnius žalias“. 100 dalyvių. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021 m. rugsėjis. Konkursas „Atradimai tyrinėjant Vilniaus miesto kraštovaizdį“. Buvo skelbiamas fotografijų konkursas, kuriame dalyvavo apie 30 mokyklos bendruomenės narių (mokiniai, mokytojai, tėvai) ir Lazdynų seniūnijos gyventojai. Nuotraukas su Vilniaus miesto įspūdingais kraštovaizdžiais peržiūrėjo iš anksto sudaryta komisija, buvo išrinkti dviejų grupių konkurso nugalėtojai: 3 prizinės mokytojų ir 3 prizinės mokinių vietos. Nugalėtojai apdovanoti prizais (dovanų kuponais – apsilankimui edukaciniame užsiėmime Future Live) ir padėkomis. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Respublikinis konkursas „Medį stebiu-galvelę suku“. 66 kūrybiniai darbai. Sukurta 1 virtuali knyga: https://www.storyjumper.com/book/read/114113602/614b2b5de327d) Dalyvaudami konkurse dalyviai lavino kūrybinius ir meninius gebėjimus, stebėjo gamtą atrasdami ryšį su ja. Konkursu buvo siekiama ugdyti suvokimą apie medžių ekologinę ir estetinę svarbą žmogaus gyvenime, atsakingą požiūrį į gamtą, skatinant vaikų, tėvų ir pedagogų kūrybinį bendradarbiavimą. Lietuvos ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą organizuojančių ugdymo įstaigų pedagogai, ugdytiniai ir jų šeimų nariai buvo kviečiami kurti mįsles, priežodžius apie medžius, savo kūrybą iliustruoti. Projektas „Gamtos namų duris pravėrus“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“.
2021-10-01–2021-11-15. Eilėraščių skaitovų konkursas „Tarp vaistažolių ir Dilgėlė dvasią gydo“. Dalyvavo 16 vaikų, 18 mokytojų. Buvo parengti eilėraščių skaitovų konkurso nuostatai. Paskatinta iniciatyva daugiau sužinoti apie lietuviškiausią 2021 metų vaistinį augalą dilgėlę, atkreiptas dėmesys į vaistinių augalų pažinimo svarbą, jų racionalų praktinį naudojimą įvairiose srityse Konkurso metu sudarytos galimybės suvokti, pajausti ir išreikšti gamtos grožį ir naudą, jautrumą gamtai, sukauptas žinias ir potyrius kalbine raiška. Vaikai su pedagogų pagalba deklamuodami eilėraščius išreiškė savo patyrimą ir žinias apie vaistažoles ir jų naudą. Konkurso laimėtojams ir dalyviams įteikti prizai ir paskatinimo dovanėlės, padėkos. „Tarp vaistažolių ir dilgėlė dvasią gydo“ | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-10-21. Virtuali viktorina „Žalieji milžinai“, skirta medžio dienai paminėti (medžio dienos šventė). Trukmė: 2 val. 30 min. 40 dalyvių iš skirtingų Lietuvos miestų ugdymo įstaigų „Žibutė“. Viktorinos metu dalyvių laukė įvairios užduotys: pristatyti komandą, įminti mįsles, atlikti matematines užduotis ir pan. Suktų užduočių buvo pateikta ir komandų mokytojoms. Kiekvienos komandos mokytojai ir dalyviai po renginio buvo apdovanoti elektroninėmis padėkomis. Renginio metu buvo įtvirtintos priešmokyklinio amžiaus vaikų žinios apie medžius, jų reikšmę gamtai ir žmogui. Projektas „Gamtos namų duris pravėrus“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“.
2021-10-27. Organizuota Vilniaus miesto priešmokyklinių grupių vaikų draugiška komandinė viktorina „Ką žinai apie vabzdžius“. (virtualioje Microsoft Teams platformoje). Veiklos trukmė – 1 val. Viktorinoje dalyvavo 8 Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigų komandos: trys l-d „Pilaitukas“ komandos, dvi l-d „Vieversys“ komandos ir po vieną komandą iš l-d „Saulėtekis“, l-d „Medynėlis“ ir l-d „Gilužis“, iš viso 48 vaikai. Dalyvaudami viktorinoje, vaikai stiprino komandinio darbo įgūdžius, ugdėsi ekologinio sąmoningumo gebėjimus, įtvirtino žinias apie vabzdžius, patyrė atradimo džiaugsmą. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021-11-09. Virtuali viktorina „Kaip išsaugoti gamtą 2021“ tarp lopšelio-darželio „Jovarėlis“ priešmokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikų. Dalyvavo 110 vaikų. Truko 1 val. Virtuali viktorina vyko ZOOM platformoje. Ruošiantis viktorinai buvo parengta 20 klausimų. Panaudota mūsų sukurtuose edukaciniuose filmukuose pateikta medžiaga apie vaistines ir prieskonines žoleles, apie gamtą bei jos saugojimą. Paruošti klausimai sukelti į programą wordwall.net https://wordwall.net/resource/24564987/viktorina-jovar%c4%97lio-sodelis . Viktorinoje rungėsi 5-7 metų vaikai, 3-4 metų vaikai dalyvavo žiūrovų teisėmis. Vaikų atsakymus vertino 3 komisijos nariai, pakeldami – linksmą arba liūdną šypsenėlę. Viktorinos metu vaikai prisiminė ir įtvirtino žinias apie prieskonines ir vaistines žoleles, gamtą, jos saugojimą, tausojimą. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-11-10. Viktorina „Aš mokausi“. Trukmė 2 val., dalyvavo 5 vaikų grupės iš Vilniaus miesto įstaigų. Dalyvavo 4-5 metų vaikai iš 4 įstaigų (20) ir 18 pedagogų. Vaikams suteikta žinių apie aplinkos saugojimą, įtvirtintos žinios apie gamtą.4-5 metų vaikai geba klausyti, dalyvauti, atlikti užduotis, pasisemti žinių, gerą nuotaiką, mokėsi vertinti savo pasiekimus. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2022-11-11. Du konkursai „Ekologiškumo virusas plinta“ 3-4 ir 5-6 klasių Lietuvos Respublikos moksleiviams. Konkursą organizavo Vilniaus Žirmūnų gimnazija ir Jaunųjų Žaliųjų organizacija bei Vilniaus miesto Savivaldybė. „Ekologiškumo virusas plinta“ jau septintus metus kviečia respublikos moksleivių komandas dalyvauti ekologijos konkurse ir išbandyti jėgas aplinkosaugos srityje. Šio konkurso autorius ir iniciatorius buvęs Žirmūnų gimnazijos mokinys K. Vėgėlė. Projekte ypač aktyviai dalyvauja technologijų, biologijos mokytojai. Konkurse dalyvavo 28 suformuotos 3-4 ir 5-6 klasių komandos.Vieno renginio trukmė 2 val. Konkurso dalyvius pasveikino ir sėkmės palinkėjo Vilniaus Žirmūnų gimnazijos direktorius E. Grigaliūnas, technologijų mokytoja ir projekto vadovė V. Gailiūnienė, Vilniaus miesto savivaldybės ekologė, gamtos mokslų daktarė O. Motiejūnaitė. Savanoriai (iš Vilniaus Žirmūnų gimnazijos, VIMS – International Meridian School ir Jaunųjų Žaliųjų organizacijos), išklausę mokymus, subūrę komandą sugalvojo klausimus konkurso dalyviams, renginio scenarijų, paruošė kvietimus mokykloms, mokytojams ir kitą konkurso vykdymo medžiagą. Konkursų metu tiesiogiai pasiekta ne mažiau nei 300 žmonių. Konkurse dalyvavo 27 mokyklų mokiniai.
2022-11-11. Aplinkosaugos konferencija-konkursas „Ekologiškumo virusas plinta“ 7-8 ir 9-12 klasių mokiniams. 2 renginiai.Konkursą organizavo Vilniaus Žirmūnų gimnazija ir Jaunųjų Žaliųjų organizacija bei Vilniaus miesto Savivaldybė. „Ekologiškumo virusas plinta“ jau septintus metus kviečia respublikos moksleivių komandas dalyvauti ekologijos konkurse ir išbandyti jėgas aplinkosaugos srityje. Šio konkurso autorius ir iniciatorius buvęs Žirmūnų gimnazijos mokinys K. Vėgėlė. Projekte ypač aktyviai dalyvauja technologijų, biologijos mokytojai. Renginių trukmė 2 val. 7-8 ir 9-12 klasių mokiniai skaitė 17 aplinkosauginių pranešimų. Konkurso dalyvius pasveikino ir sėkmės palinkėjo Vilniaus Žirmūnų gimnazijos direktorius E. Grigaliūnas, technologijų mokytoja ir projekto vadovė V. Gailiūnienė, Vilniaus miesto savivaldybės ekologė, gamtos mokslų daktarė O. Motiejūnaitė. Konferencijos metu mokiniai pristatė aplinkosaugos problemas Vilniaus mieste, jų galimus sprendimo būdus. Konferencijos-konkurso metu mokiniai gilinosi ir pristatė aplinkosaugines problemas Vilniaus mieste, jų galimus sprendimo būdus. Pranešimai buvo rengiami šiomis temomis: žaliųjų aplinkosauginių erdvių Vilniaus mieste vizija; Vilniaus kraštovaizdžio tyrimai; augalų priežiūra jų pažinimas, priežiūra; Vilniaus m. aplinkos biologinė įvairovė, jos pažinimas, apsauga; Vilniaus m. kraštovaizdžio pažinimas ir apsauga ir kitos dalyvių pasirinktos temos. Konkurse dalyvavo 11 mokyklų atstovai.
2021-11-17. Nuotolinė viktorina „Gamtos žinovai“ Lietuvos miestų įstaigų priešmokyklinukams. 2 val. Dalyvavo 5 Lietuvos įstaigos, 10 mokytojų, 70 vaikų, 14 mokytojų. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
Parodos
2021-08-01–2021-10-08. Respublikinė piešinių paroda „Augalų istorijos. Rugiagėlė keliauja per pievą“. Eksponuota 40 kūrybinių darbų; dalyvavo 8 ugdymo įstaigos iš Vilniaus ir Raseinių; paroda eksponuota 1 mėnesį Karoliniškių bibliotekoje, po to eksponuojama įstaigos tinklapyje. Organizuojant parodą atkreiptas dėmesys į 2021 metų Vilniaus augalą – paprastąją rùgiagėlę, Parodos dalyviai paskatinti labiau susipažinti su rugiagėle bei kitais pievų augalais, tyrinėjant, piešiant, kuriant istorijas, pasakas apie rugiagėlę ir kitus pievų augalus, jų draugystę. Parodos eksponavimui įsigyta papildomi stendai. Sudarytos galimybės vaikams patirti kūrybos džiaugsmą, skatinant savitai išreikšti turimą patirtį apie pievų augalus meninės ir kalbinės raiškos priemonėmis. Užmegzti socialinės partnerystės ryšiai su Karoliniškių biblioteka, sudaryta bendradarbiavimo sutartis. KŪRYBINIŲ DARBŲ PARODA „AUGALŲ ISTORIJOS. RUGIAGĖLĖ KELIAUJA PER PIEVĄ“ | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-08-01–2021-07-31. Vilniaus miesto kūrybinių darbų paroda „Vėjo varpeliai“. Eksponuota 12 kūrybinių darbų; dalyvavo 7 vaikai, 8 mokytojai, 4 tėvai iš keturių Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Paroda eksponuota 6 savaites. Organizuojant parodą patobulintos vaikų, jų tėvų, pedagogų aplinkosauginė ir meninė kompetencijos, skatinant kūrybiškumą ir racionalų gamtos resursų naudojimą, kuriant, gaminant vėjo varpelius, susimąstant apie gamtos stichiją. KVIEČIAME Į PARODĄ „VĖJO VARPELIAI“ | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021 m. rugsėjis. Mokinių kraštovaizdžio fotografijų paroda virtualioje erdvėje „Mano Vilnius žalias“. Mokiniai keliavo po Vilnių, stebėjo jo kraštovaizdį ir jiems labiausiai patikusius vaizdus užfiksavo nuotraukose. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021-09-28. Organizuota vėjarodžių paroda „Vaikantis vėją“ darželio lauko erdvėje. Parodą aplankė ir Vilniaus „Vilkpėdės“ lopšelio – darželio 2 vaikų grupės (40 vaikų), 4 mokytojos. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021 m. rugpjūtis-rugsėjis. Organizuota Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų nuotraukų paroda „Žvalgausi po Vilnių“. Sukurti parodos nuostatai, parodos nuotraukos eksponuotos įstaigos internetinėje svetainėje, lauko stende. Vilniaus ugdymo įstaigų bendruomenės skatintos pažinti žaliąjį Vilnių aktyviai judant. Dalyvavo apie 450 žmonių. Projektas „Žalioji Mažylio kelionė“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Mažylis“.
2021 m. rugsėjis-spalis. Organizuota nuotraukų paroda „Daržo istorijos“ kartu bendradarbiaujant su Vilniaus karaliaus Mindaugo mokykla. Sukurti 1 (vienos) parodos nuostatai, parodos nuotraukos eksponuotos įstaigos internetinėje svetainėje, lopšelio-darželio stende. Skatintas vaikų domėjimasis augalais, rūpestis auginant bei prižiūrint daržą, puoselėjamas ekologinis vaikų sąmoningumas. Stiprinamas bendradarbiavimas su socialiniais partneriais – Vilniaus karaliaus Mindaugo mokykla. Dalyvavo apie 200 žmonių. Projektas „Žalioji Mažylio kelionė“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Mažylis“.
2021 m. rugsėjis-spalis. Nuotraukų virtuali paroda „Mano ir gamtos draugystė“.Parengta stendinė ir virtuali mokyklos svetainėje. Informacija mokyklos svetainėje https://verkiumokykla.lt/mano-ir-gamtos-draugyste/ . Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021 m. rugsėjis-spalis. Kūrybinių darbų paroda „Rudens dovanos“ įstaigos bendruomenėje. Darbelių atlikimui buvo naudojamos įvairios gamtinės medžiagos, sodo, daržo ar miško gėrybės ir kt. Sukurtiems darbeliams buvo suteikti pavadinimai. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021 m. rugsėjis-lapkritis. Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų piešinių paroda „Rugiagėlė Vilniaus miesto kraštovaizdyje“. Dalyviai: 63 vaikai, 44 mokytojai iš 9 Vilniaus miesto ugdymo įstaigų: Vilniaus lopšelių-darželių „Kūlverstukas“, „Jovarėlis“, „Justinukas“, „Rasa“, „Rūta“, „Žiedas“, „Žilvitis“, Vilniaus Antano pradinės mokyklos, Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos ugdytiniai. Vaikai, atvaizduodami rugiagėlę piešiniuose, artimiau susipažino su šia gėle, jos savybėmis, grožiu. Parodos dalyviai pasitelkdami dailės priemones, laisvai pasirinkę piešimo atlikimo techniką, ugdėsi meninę raišką, kūrybinius gebėjimus, estetinį suvokimą, gamtojautą. Atkreipė dėmesį į rugiagėlę Vilniaus miesto kraštovaizdyje, jos vertę ir grožį, plėtė gamtamokslinį, aplinkosauginį kraštovaizdžio suvokimą. Telkiant miesto bendruomenę bei skatinant ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų mokytojų bendravimą ir bendradarbiavimą piešinių paroda vyko dviem būdais – 2021 m. spalio 11-29 d. kūrybiniai darbai buvo eksponuojami Vilniaus m. savivaldybės centrinės bibliotekos Justiniškių filiale. Virtualiu būdu piešinių paroda eksponuojama socialinio tinklo www.facebook.com viešoje grupėje pavadinimu „Rugiagėlė Vilniaus miesto kraštovaizdyje“. Darbai individualūs arba kolektyviniai. PIEŠINIŲ PARODA „RUGIAGĖLĖ VILNIAUS MIESTO KRAŠTOVAIZDYJE“ – Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“ (lm.lt). Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021 m. spalis-lapkritis. Respublikinė virtuali nuotraukų paroda „Gamtos abėcėlė“. Parodos trukmė – 3 sav. Eksponuojamos 269 nuotraukos. Demonstruojamas 1 video filmukas (https://youtu.be/ZfqLmOGR8JQ). Dalyvaudami parodoje vaikai ir suaugusieji lavino pastabumą gamtoje, mokėsi neskubėti, buvo skatinami įsižiūrėti, pamatyti, geriau pažinti gyvosios ir negyvosios gamtos objektus. Inicijuota paroda paskatino vaikų šeimas leisti laiką gamtoje atrandant galimybę joje ilsėtis ir ugdytis, lavinant savo kūrybiškumą, ugdytis pastabumą. Projektas „Gamtos namų duris pravėrus“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žibutė“.
2021-10-05. Paroda ,,Gamtos dovanos“. Parodoje dalyvavo mokyklos bendruomenė (mokiniai – 25, tėvai – 4, mokytojai – 5), kurie kūrė puokštes, suvenyrus iš gamtinių medžiagų, eksponavo išauginto derliaus įdomybes. Dalyviams buvo bei paaiškinta, kad po parodos, visos gėrybės (eksponuojami vaisiai ir daržovės) bus panaudoti „Sveikos sriubos“ gaminimui. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021-10-07. Organizuota paroda „Šok į tvaraus gyvenimo stilių – prikelk batą antram gyvenimui“. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021-10-11/25. Vaikų piešinių paroda „Margaspalvis gėlių pasaulis“ „IKI“ prekybos centre S. Stanevičiaus g. 23. Eksponuota 20 piešinių. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-10-13. Vaikų piešinių paroda ,,Ką aš pamačiau“. Priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo ugdytiniai ir mokytojos. Organizuodamos piešinių parodą pedagogės siekė užtvirtinti žinias apie pelkės augmeniją, įgytas išvykos į Varnikų pažintinį taką metų bei skatinti vaikų kūrybiškumą, gamtojautą. „Berželių“ grupės ugdytinių piešiniuose atsispindėjo pelkėms būdinga augmenija, ypatingai spanguolės, su kuriomis ne tik susipažino, bet ir turėjo galimybę paragauti išvykos metu. Vaikams labai įsiminė ir lentutėmis per pelkę grįstas takas, mažos, būtent pelkių augmenijai būdingos pušelės. Piešinių parodos metu vaikai entuziastingai dalinosi ne tik prisiminimais apie išvyką, bet ir žiniomis apie pelkės augmeniją, jos svarbą ekosistemai. Projektas „Vaikų aplinkosauginio ugdymo(-si) tobulinimas žaliosiose edukacinėse erdvėse“. Vykdytojas Vilniaus „Žilvinėlio“ lopšelis-darželis.
2021-10-18–2021-10-25. Plakatų apie aplinkosaugą, klimato kaitą paroda, skirta Klimato kaitos savaitei. Eksponuoti 8 plakatai. Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-10-22. Rudens gėrybių paroda. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021-10-26. Aplinkos tyrimo veiklos „Surask 20 rūšių“ rezultatų vizualizacijos paroda darželio erdvėse. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021 m. spalis. Organizuota bendruomenės narių kūrybinė paroda „Vabzdžių gamyba iš antrinių žaliavų“. Šiai parodai darbelius iš antrinių žaliavų sukūrė 85 šeimos iš 18 lopšelio-darželio „Pilaitukas“ ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo grupių. Paroda vyko darželio teritorijoje. „Paukštelių“ grupės pavėsinėje buvo eksponuojami tėvelių bei vaikų kūrybiniai darbai, pagaminti iš antrinių žaliavų. Dalyvaudami kūrybinėje parodoje, bendruomenės nariai dalinosi savo idėjomis, stiprino bendradarbiavimo įgūdžius, gamindami vabzdžius iš antrinių žaliavų, stiprino ekologinio sąmoningumo pradmenis. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. spalis. Paveikslų iš gamtinės medžiagos paroda. Paveikslą kūrė vaikai ir pedagogai. Projektas „Mokausi iš gamtos“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pagrandukas“.
2021-11-05. Virtuali nuotraukų paroda „Gamta vaikų akimis“. Dalyvavo 163 vaikai su tėveliais – 652 nuotraukos https://www.youtube.com/watch?v=-Ecjj9yLFs8. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-11-08. Virtuali „Vaikų darbelių paroda“ įkelta į YouTube Dalyvavo 30 vaikų. https://www.youtube.com/watch?v=aVvEULgKOc8. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-11-10. Virtuali vaikų darbų paroda „Darbeliai iš gamtinės medžiagos“. Eksponuoti 55 darbeliai https://youtu.be/1a9kS94dMWk. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. lapkritis. Mokinių darbų paroda virtualioje erdvėje ,,Daiktų antrasis gyvenimas“. 100 dalyvių. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021 m. lapkritis. Respublikinė paroda „Rudenėlio dovanos“. Parodoje buvo kviečiami dalyvauti „Versmės“ metodinio būrelio įstaigų: ankstyvojo, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių mokytojus, ugdytinius, tėvelius ir kitus bendruomenės narius. Tikslas – ugdyti vaikų aplinkos pažinimo, socialinę ir meninę kompetencijas, suteikiant galimybę patirti kūrybos džiaugsmą gaminant iš rudens gėrybių bei gamtinės medžiagos kūrybinius darbelius (kompozicijas). Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021-11-23. Metodinių priemonių paroda iš antrinių žaliavų įstaigoje. Dalyvavo 13 pedagogų, pristatė savo parengtas priemones. Projektas „Mes daržininkai“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Puriena“ .
2021 m. lapkričio II -IV savaitė. Iš antrinių žaliavų pagamintų paveikslų 3 parodos. Trukmė – 120 val. Dalyvių skaičius – 900. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
Talkos, akcijos
2021-06-04. Aplinkos tvarkymo akcija-talka „Į pagalbą gamtai“. Renginys skirtas Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai paminėti. Dalyvavo 80 vaikų, 18 darbuotojų, 5 tėvai. Organizuotos dvi aplinkos tvarkymo akcijos-talkos darželio mastu: darželyje (Miglos g. 53) tvarkytas miškas aplink darželio teritoriją; darželio (A. Mickevčiaus g. 21) vaikai su mokytojomis rinko šiukšles Vingio parke. Šiomis veiklomis vykdyta aplinkos taršos prevencija, vaikai ir kitus bendruomenės narius paskatino sąmoningai ir atsakingai veikti prisidedant prie aplinkos apsaugos darbų. „Į pagalbą gamtai“ | Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis” (lm.lt). Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021 m. rugsėjis. Organizuota lopšelio-darželio „Pilaitukas“ bendruomenės narių miško švarinimosi akcija. Akcijos įgyvendinimo valandų skaičius neribojamas. Miško švarinimosi akcijoje dalyvavo 6 darželio grupės. Miško švarinimosi akcijos metu, vaikai, keliaudami po mišką, rinko šiukšles, kalbėjosi apie jų daromą žalą gamtai, gamtoje gyventiems vabzdžiams. Grįžę iš miško vaikai, mokinosi rūšiuoti miške surinktas šiukšles į tam skirtus, šalia darželio įrengtus konteinerius, aptarė atliekų rūšiavimo naudą. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. rugsėjis-lapkritis. Mokyklos bendruomenės tęstinė akcija ,,Plastiką keičiu į kartotinius gaminius“. 160 mokinių, 160 tėvų, 111 darbuotojų. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021 m. rugsėjis-lapkritis. Mikrorajono bendruomenės talkos Antakalnio rajono aplinkos tvarkymui. Antakalnio bendruomenės nariai, 10 darbuotojų, 18 mokinių (social. Įg.ugd. kl.). Vilniaus Šilo mokyklos SĮ A ir 9-10 A klasių mokiniai kartu su savo mokytojais įgyvendindami Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą ,,Mokomės gamtoje“ tęsia kasmetinę tradiciją ir prieš Vėlines lankosi Antakalnio kapinėse. Vaikai ne tik tvarko, grėbia ir renka lapus, bet ir uždega žvakutes ant nelankomų kapų. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021 m. rugsėjis-lapkritis. Mokyklos bendruomenės talkos edukacinių erdvių ir aplinkos kūrimui, tvarkymui. 30 darbuotojų, 20 tėvų, 140 mokinių. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021m. spalio IV savaitė. Aplinkos tvarkymo bei atliekų rūšiavimo talka. 1 talka. Trukmė – 3 val. Dalyvių skaičius – 167. Bendradarbiaujant su Justiniškių seniūnija, buvo suorganizuota mokinių ir kitų Justiniškių mikrorajono gyventojų bendra aplinkos tvarkymo talka. Tokiu būdu buvo skatinamas rūpinimasis aplinka, atliekų rūšiavimas bei stiprinamas bendruomeniškumo jausmas ir ugdomas visuomenės aplinkosauginis sąmoningumas. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
Metodinės, mokomosios medžiagos, lankstinukų rengimas
2021-06-01–2021-08-30. Parengtas naujos žaliosios edukacinės erdvės „Pavasario šlaitas“ aprašas. Apraše pateikta lentelė su erdvės pavadinimu ir apibūdinimu, apibendrintos vykdytos ir planuojamos vykdyti veiklos, vizuali vaikų veiklas edukacinėje erdvėje atspindinti medžiaga. Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-06-01–2021-11-30. Parengta metodinė priemonė „Pažink „Pušynėlio“ medžius“ apie augalų ir kitų gamtos objektų taikymą edukacinei veiklai. Joje pateiktos ugdomosios veiklos gairės žaliosiose lauko edukacinėse erdvėse temomis: „Rudenį žydinčios darželio gėlės“; „Margas skraido, raudona ropoja, žalias šokinėja. Kas?“; „Vaistažolių pasaulyje“; „Bulves virsim, bulves girsim“; „Ir papartis tau pražydės…“; „Tulpių fiesta“; „Apie miežį ir grikį“. Parengta metodinės priemonės 9 vnt. Metodinės informacinės medžiagos rengimui ir pateikimui įsigyta kanceliarinių priemonių (laminavimo vokų, popieriaus, klijų ir kt.), pirktos spausdinimo ir įrišimo paslaugos. Su metodinės medžiagos rengėjais sudarytos autorinių darbų sutartys. Parengtos metodinės rekomendacijos ir idėjos veikloms erdvėse bei metodinės ugdymosi priemonės, sudaro galimybę visapusiškai ugdyti(s) vaikams lauko edukacinėse erdvėse, siekti specifinių tikslų, apimančių vaiko santykį su edukacinių erdvių augmenija, gyvūnija bei kitais objektais, jos pažinimo ir priežiūros, tyrinėjimo veiklomis. Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-06-14–2021-07-16. Informacijos apie prieskonines žoleles ir pievoje žydinčius augalus, vaistažoles rinkimas ir sisteminimas. Mokytojos nuo 2021 m. birželio 14 iki liepos 16 d. 40 val. vaikštinėjo po parkus, laukus, sodus rinko (fotografavo, filmavo, ieškojo internete, knygose) informaciją apie prieskonines žoleles, pievoje žydinčius augalus, vaistažoles ir piktžoles. Surinktą medžiagą rūšiavo, sistemino ir ruošė priemones numatytoms veikloms. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. birželis-lapkritis. Parengta 20 (dvidešimties) augalų aprašai (pavadinimas, rūšis, metų laikų pokyčių kalendorius) ir atnaujintas darželio teritorijoje esantis dendrologinis takas. Projektas „Žalioji Mažylio kelionė“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Mažylis“.
2021 m. birželis-lapkritis. Sukurti 7 (septyni) metodiniai aprašai su QR kodais apie veiklas septyniose žaliosiose edukacinėse erdvėse: 1) Sodo atradimai; 2) Pėdučių takas; 3) Kvapų oazė; 4) Jausmų stotelė; 5) Orų stebėjimo stotis; 6) Daržo istorijos; 7) Vabalų viešbutis. Rengiant metodinius aprašus buvo bendradarbiauta su darželio bendruomene: pedagogais, tėvais, kitais darbuotojais, projekto partneriais. Ugdytas vaikų ekologinis sąmoningumas, turtinamos ir puoselėjamos žaliosios darželio lauko erdvės. Metodiniai aprašai (52 psl.) paskelbti įstaigos internetinėje svetainėje. Projektas „Žalioji Mažylio kelionė“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Mažylis“.
2021 m. birželis-lapkritis. Mokyklos ir Verkių regioniniame parko teritorijoje įrengto pažintinio gamtinio tako aprašymas. Parengta metodinė medžiaga – trumpas kiekvienos stotelės aprašymas ir užduotys mokinimas. Parengta medžiaga informaciniam stendui. Medžiaga skirta specialiųjų ugdymosi poreikių mokiniams ugdyti. Atliekant užduotis pažintiniame take mokysis ieškoti informacijos, turės galimybę teorines žinias pasitikrinti praktiškai. Mokiniams galės stebėti, tyrinėti ir pažinti gamtą, bei mokytis apibendrinti savo pastebėjimus. Taip pat, šios veiklos tikslas yra paskatinti mokinius ir jų tėvus kuo dažniau vaikščioti pėsčiomis ir stebėti pakeliui augančius medžius, jų įvairovę, pokyčius skirtingais metų laikais. Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
2021 m. rugpjūtis. Informacijos apie augalus parengimas, QR kodas.Darželio kieme įrengtose lysvėse augančių augalų pažinimui ir tyrinėjimui pagamintos interaktyvios edukacinės kortelės. Darželio bendruomenės nariai galės apžiūrėti vaistinius, prieskoninius augalus ir QR kodo skaitytuvo pagalba sužinoti augalo pavadinimą, ir plėsti žinias apie augalo naudingąsias savybes. Kortelių gamybai buvo naudojama kodo nuskaitymo programa (QR kodo skaitytuvas). Kortelių parengimo ir įkūrimo darbams – valandų skaičius neribojamas. Pagaminta 10 kortelių apie lysvėse augančius augalus. Kvapnioji pievelė su joje augančiais augalais ir pažintinėmis interaktyviomis kortelėmis įrengtos rugpjūčio mėn. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. rugsėjis-spalis. Edukacinė priemonė „Gamtos laikrodis“. Tai žaliosios edukacinės aplinkos erdvės „Saulės laikrodis“ aprašas, iliustruotas nuotraukomis, papildytas edukacinių veiklų šioje erdvėje planais. Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021 m. rugsėjis-spalis. Dalinantis patirtimi parengta metodinė medžiaga veikloms Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos daržo edukacinėje erdvėje. Šia medžiaga pasidalinta su Vilniaus miesto pedagogais. Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021 m. rugsėjis. Parengta edukacinės veiklos „Žaliasis vazonėlis“ metodinė medžiaga. Skatinant plėtoti partnerystę bei bendradarbiavimą dalinantis gerąja, inovatyvių patirčių grįsta patirtimi organizuojant edukacines ugdomąsias veiklas juo pasidalinta su kitais mokytojais. Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
2021-11-10. „Jovarėlio sodelyje“ buvo parengtas ir pastatytas informacinis stendas apie prieskonines žoleles ir daržoves. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“. Knyga (PDF formatu) Vilniaus miesto ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų edukacinė patyriminė mugė „Gamtos vaikai“. Internetinėje knygoje pateiktos patyriminės mugės „Gamtos vaikai“ veiklų idėjos suteikė galimybę vaikams ugdytis praktinius įgūdžius pažinti augalus, pajusti ir sustiprinti žinias apie gamtą per įvairius pojūčius, naudojant natūralius gamtos objektus, mokytis rūšiuoti atliekas, atskleidė daiktų naudojimo antrą kartą galimybes ir svarbą. Skatino bendravimą ir bendradarbiavimą, Sukurtos edukacinės erdvės, tai natūrali vizualizuota gamtos priemonė skatinanti įstaigos, socialinio partnerio, miesto bendruomenių domėjimąsi gamta, jos pokyčiais įvairiu paros ir metų laiku. Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“. „Gurkšnis iš gamtos“ veiklų metu buvo sukurtos knygelės „Jovarėlio skaniausi ir sveikiausi receptai“, „Jovarėlio sodelio vaistažolių knyga“ ir „Vaistažolinių arbatų nauda“ (PDF formatu). Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
Vaikų atradimai tiriant gamtą apibendrinti knygoje „Atradimų dienoraštis“ (PDF formatas). Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. rugpjūtis-spalis. „Žvangučio sodas“ aplinkosauginio ugdymo(si) mokomoji-metodinė medžiaga (28 psl.): aprašyta pažinimo stotelės, gamtotyros temos, idėjos, tyrinėjimai, užduotys, žaidimai. Parinkta papildoma literatūra, priedai su kūriniais. Projektas „Žvangučio sodas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žvangutis“.
2021 m. rugpjūtis-spalis. „Žvangučio sodo“ tyrinėtojo užrašai“ ugdytiniui – apie žaliosios erdvės edukacijai (tyrinėjimai, eksperimentavimai, meninė veikla ir kita) skirtas leidinukas (20 psl.). Leidinuką sudaro įvairios užduotys apie augalus, jų priežiūrą ir kita. Parengta metodinė medžiaga padėjo formuoti vaikų palankaus aplinkai elgesio nuostatas, gamtojautą bei elementarius aplinkotyros įgūdžius. Projektas „Žvangučio sodas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Žvangutis“.
2021-08/11 mėn. 5 edukacinių filmukų apie prieskonines žoleles, vaistažoles, piktžoles, natūralių trąšų (humuso) gaminimą kūrimas. Filmukų talpinimas elektroninėje erdvėje. Filmukų kūrimas ir talpinimas 25 val.
- Filmukas „Levanda“. https://www.youtube.com/watch?v=_mGg8ZTVrPw
Filmuko peržiūrose rugsėjo mėnesį dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 200 vaikų, Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 140 vaikų vaikų . Filmukas patalpintas YouTube 2021-08-24. Iki 2021 m. gruodžio mėn. 155 peržiūros. Filmuko trukmė 14 min., jis buvo peržiūrimas per kelis kartus, organizuojant kelių dalių veiklas, derinant skirtingas veiklas pagal savo pobūdį. Organizuotos diskusijos, duomenų rinkimas, refleksijos, atliekamos užduotėlės, kūrybiniai darbai, eksperimentai, vykdomas stebėjimas. „Jovarėlio sodelio“ lysvėse vaikai tyrė levandų žiedus, kvapą, skonį, skynė žiedus džiovinimui. Vaikai sužinojo kaip atrodo levanda. Klausėsi ,,Levandų sodybos“ įkūrėjos anglų kalbos mokytojos Aušros Kiselės pasakojimo apie levandas (jos gali būti baltos, rožinės ir tamsiai mėlynos). Levandas mėgsta bitės, drugeliai, žiogai. Sužinojo apie levandų naudą – ramina, gydo, valo ir gaivina orą. Iš levandų gaminamos arbatos, prieskoniai, sausainiai ir grožio priemonės. Vaikai sužinojo, kaip galima pasigaminti levandų žiedų vandenį (hidrolatą). Susipažino su hidrolato gaminimo patalpa ir hidrolato gaminimo procesu.
- Filmukas. „Gamtos gurkšnis. Vaistažolės“. https://www.youtube.com/watch?v=RKn4QPLUOlU
Filmuko peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. spalio mėn. 4, 5, 6, 7, 8 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų; Vilniaus lopšelio-darželio, Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių apie 140 vaikų. 17 peržiūrų. Filmukas patalpintas YouTube 2021-09-23. Iki 2021 m. gruodžio mėn. 291 peržiūra. Filmuko trukmė 26 min. Peržiūrimas per kelis kartus, diskutuojama, atliekamos užduotėlės, kūrybiniai darbai, eksperimentai, lauke pasivaikščiojimo metu vaikai aplankė Kneipo taką praturtintą aromatiniais augalais, uostė (mėtą, melisą), žaidė žaidimus. Vaikai sužinojo apie vaistažolių gydomąsias savybes, kokią arbatą rinktis peršalus, kurių arbatų pagalba slopinti gerklės ar žarnyno negalavimus, o kuri ramina nervų sistemą, mažina jaudulį, stiprina kraują. Sužinojo kur auga vaistažolės, kada renkamos, kaip jas džiovinti bei saugoti, ragavo ramunėlių, čiobrelių arbatas, pagardintas medumi. Gurkšnodami kvapniųjų vaistažolių arbatėles kalbėjosi, diskutavo apie jas, mėgavosi jų aromatu.
- Filmukas. ,,Margas prieskonių pasaulis. Arba gardi močiutės sriuba“. https://www.youtube.com/watch?v=vA7_4Ht2Hus
Filmuko peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. rugsėjo mėn. 20, 21, 22, 23, 24 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų; Vilniaus lopšelio-darželio, Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių apie 140 vaikų. 17 peržiūrų. Filmukas patalpintas YouTube 2021-09-11. Iki 2021 m. gruodžio mėn. 209 peržiūros. Filmuko trukmė 16 min. Peržiūrimas per kelis kartus, diskutuojama, atliekamos užduotėlės, kūrybiniai darbai, eksperimentai, lauke pasivaikščiojimo metu vaikai „Jovarėlio sodelio“ esančiose lysvėse, patys sėjo prieskoninius augalus, juos prižiūrėjo, laistė , stebėjo kaip auga , ragavo. Buvo sugalvoti personažai „Močiutė“ ir „Anūkėlė“ , kad geriau vaikai įsimintų pateiktą medžiagą apie prieskonines žoleles. Vaikai sužinojo, kas yra prieskoniniai augalai, kokių būna rūšių, kam jie naudojami, kuo naudingi žmogaus sveikatai. Dar vaikai sužinojo, kad prieskoniniai augalai, kurie ne tik pagardina maistą t. y. suteikia savitą skonį, bei aromatą gaminamam maistui, bet turi gydomųjų savybių, praverčia gydant kai kurias ligas. O sveikiems žmonėms padeda apsisaugoti nuo ligų. Vaikams buvo įdomu, kad prieskonius galima vartoti ne tik šviežius, bet ir džiovintus. „Močiutė“ kvietė vaikus pasigaminti „anūkėlės“ mėgstamų sumuštinių.
- Filmukas. ,,Vieniems piktžolė, kitiems – vaistas“. I dalis. https://www.youtube.com/watch?v=k_OOG_lc_o4
Filmuko peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. spalio mėn. 18, 19, 20, 21, 22 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų; Vilniaus lopšelio-darželio, Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių apie 140 vaikų. 17 peržiūrų. Filmukas patalpintas YouTube 2021-10-11. Iki 2021 m. gruodžio mėn. 449 peržiūros. Filmuko trukmė 25 min. Peržiūrimas per kelis kartus, diskutuojama, atliekamos užduotėlės, kūrybiniai darbai, eksperimentai. Vaikai sužinojo, kad kiekvienas žolynėlis yra kuo nors ypatingas, reikalingas, naudingas. Daugelis lauko gėlių laikomos piktžolėmis, nes auga ten kur nepageidaujamos. Sužinojo, kad rugiagėlės, pienės, aguonos, dilgėlės nedaro jokios žalos ir yra naudingos. Jos turi daug gydomųjų savybių. Buvo sugalvoti personažai (rugiagėlės, pienės, aguonos ir dilgėlės), kad vaikai geriau įsimintų informaciją apie šiuos augalus.
,,Vieniems piktžolė, kitiems – vaistas. II dalis – Pasakos. Tai įgarsintų pasakų filmukas apie vaistinius augalus pagal autorės Polonca Kovač knygą „Mažosios burtininkės paslaptys“. https://www.youtube.com/watch?v=nJi89OHWtUw . Filmuko peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. spalio mėn. 14,15, 18,19,20 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų; Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių apie 140 vaikų. 17 peržiūrų. Filmukas patalpintas YouTube 2021 10 22 dieną. Iki 2021 gruodžio mėn. 148 peržiūros. Filmuko trukmė 13 min., todėl pasakos buvo klausomos per kelis kartus. Pasakos apie vaistinius augalus buvo įgarsintos, jog vaikai lengviau ir greičiau įsisavintų informaciją apie šiuos augalus.
- Filmukas. „Ekologiškos trąšos (humuso) ruošimas“ https://www.youtube.com/watch?v=Dc8amNT-l_A.
Filmuko peržiūros vaikų grupėse vyko 2021 m. spalio mėn. 4, 5, 6, 7, 8 dienomis. Filmuko peržiūrose dalyvavo Vilniaus lopšelio-darželio „Jovarėlis“ 10-ies grupių 200 vaikų; Vilniaus lopšelis-darželis „Saulėgrąža“ 7-jų grupių apie 140 vaikų. Filmukas patalpintas YouTube 2021 09 29 iki 2021 gruodžio mėn. 68 peržiūros. Filmuko trukmė 6 min. Močiutė su anūkėle supažindino vaikus su sliekais, kaip jie gyvena komposto dėžėje, kuo minta, kaip augalų atliekos virsta natūralia ekologiška trąša, kuo humusas yra naudingas žmogui ir aplinkai. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-09-16. Knygelių bibliotekėlės įrengimas grupėje „Obuoliukai“. Siunta knygelių apie gamtą iš Vilniaus m. Justiniškių bibliotekos. Iš Justiniškių bibliotekos gauta 20 knygų apie prieskonines žoleles, daržoves, pievų augalus, medžius. Vaikai vartė knygeles, klausėsi pasakojimų, žiūrėjo paveikslėlius, tyrinėjo pro spalvotus stikliukus, atliko jose esančias užduotėles, klaidžiojo po labirintus, žaidė. Knygelės aplankė ir kitų darželio grupių vaikus. Knygelių siuntoje informacijos apie aromatinius augalus, vaistažoles ir piktžoles ir kitus augalus rado ir mokytojos. Vaikai išmoko saugoti knygeles, jas „gydyti“ nutikus nelaimei. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021 m. rugsėjis-spalis. Sukurtas ir pagamintas edukacinis stalo žaidimas „Vabzdžiai ir kiti bestuburiai“, žaidimas patalpintas darželio kieme. Žaidimas yra prieinamas visai darželio bendruomenei ir į darželį atvykusiems svečiams. Žaidimo kūrimas, gaminimas ir įrengimas darželio kieme vyko rugsėjo-lapkričio mėn. Žaisdami stalo žaidimą „Vabzdžiai ir kiti bestuburiai“ vaikai ir kiti darželio bendruomenės nariai, ugdysis bendradarbiavimo įgūdžius, pasitikrins savo turimas žinias apie vabzdžius, lavins loginio, informacinio mąstymo įgūdžius, stiprins gebėjimą spręsti problemas, patirs ir išgyvens atradimo džiaugsmą. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. rugsėjis-spalis. Mokytojai pagal vaikų amžių parengė metodines užduotis (knygeles, seklių lapus, spalvų plakatus) aplinkos tiriamajai veiklai „Surask 20 rūšių“. Vadovaudamiesišiomis užduotimis vaikai ieškojo tam tikrų gyvosios ir negyvosios gamtos objektų, organizmų rūšių. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021 m. rugsėjis-spalis Parengta metodinė priemonė „Lietuvos medžiai“ edukacijų vedimui įkurtame medžių pažintiniame take. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Parengta metodinė-mokomoji medžiaga „Eksperimentai“ edukacinėms veikloms edukacinėje erdvėje ,,Gamtininkų laboratorija“. Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021 m. rugsėjis-spalis. Sukurtos 4 metodinės priemonės veikloms įrengtose edukacinėse erdvėse. Dirvožemio tyrinėjimas; Krūmų bei medžių pažinimo metodinė priemonė; QR kodai: vaiskrūmiai; Ekologinės daržininkystė. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
2021m. spalio III savaitė. Eilėraščių (Haiku) knygelė apie gamtą ir aplinkos saugojimą. Trukmė – 17 val. Dalyvių skaičius – 262 vnt. Knygelių egzempliorių skaičius – 15 vnt. El. knygelės versija – 1 vnt. Parengta bendra Vilniaus „Pelėdos“ pradinės mokyklos ir Vilniaus Medeinos pradinės mokyklos mokinių haiku eilėraščių knygelė apie gamtą ir aplinkos saugojimą. Buvo sukurta ir elektroninė jos versija PDF formatu. Knygele buvo siekiama viename leidinyje apjungti mokinių kūrybiškas mintis ir pasidalinti jais su kitais bendruomenės nariais, taip skatinant gamtojautą ir aplinkosaugą. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
2021 m. rugsėjis-lapkritis. Mokytojai parengė ugdomųjų veiklų aprašus, skirtus organizuoti patirtines veiklas žaliosiose darželio erdvėse ir Vilniaus parkuose. Įvairios vaikų veiklos, skirtos gamtos pažinimui bei aplinkosaugos nuostatoms ugdyti, aprašytos elektroninėje knygoje „Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektas „Pasaulis pro mikroskopą. Edukacinių veiklų idėjos“, siejant jas su „Ikimokyklinio amžiaus vaikų pasiekimų apraše“ (2014) numatytais pasiekimais. Internetinis leidinys „Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektas „Pasaulis pro mikroskopą. Edukacinių veiklų idėjos“ (27psl.) skelbiamas darželio internetinėje svetainėje www.viltne.lt. Darželio pedagogai geranoriškai dalinasi savo įgyta patirtimi su kitais šalies pedagogais. Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021 m. spalis. Parengta edukacinė priemonė „Skruzdėlė – miško saugotoja“. Edukacinė priemonė parengta ir išeksponuota „Pilaitės“ miške, šalia ten esančio skruzdėlyno. Edukacinės priemonės dėka, vaikai ir kiti Pilaitės bendruomenės nariai, atkreips dėmesį į miške esančius skruzdėlynus, mokysis saugiai stebėti bei tyrinėti skruzdėlyną, pasidžiaugti jo darbščiosiomis gyventojomis, jo neardant. Išeksponuota edukacinė priemonė skleis pozityvią žinią, kad skruzdėlės yra miško sanitarai, naikinantys daugelį kenkėjų, susipažins su kita, edukaciniame stende pateikta įdomia informacija apie skruzdes. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021-10-11/29. Šalia vabalų viešbučio buvo parengtos edukacinės lentelės apie vabzdžius. Buvo pagamintos 24 ilgalaikės edukacinės-mokomosios lentelės: 12 su vabalų atvaizdais ir 12 kortelių su įdomiais faktais apie vabzdžius. Edukacinių kortelių paskirties tikslas: bendruomenės nariams suteikti žinių apie artimoje aplinkoje gyvenančius vabzdžius, jų gyvenimo ypatumus, siekiant plėtoti vaikų ir kitų bendruomenės narių ekologinio sąmoningumo nuostatą. Edukacinės-mokomosios lentelės darželio kieme įkurtos lapkričio mėnesį. Edukacinių lentelių pagalba, vaikai ir kiti bendruomenės nariai susipažins su vabalų įvairove, sužinos daug įdomių, žaismingai pateiktų faktų apie vabzdžius. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. spalis. Viktorinos „Ką žinai apie vabzdžius“ klausimai su atsakymais parengti ir patalpinti platformoje „Genially“ https://view.genial.ly/61798961f7bb910da948efc0, nuoroda pasidalinta įvairiose internetinėse, pedagogams skirtose svetainėse. Paruošta metodine medžiaga pedagogai galės naudotis ugdomųjų veiklų metu. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. lapkritis. Sukurtas ir pagamintas edukacinis lauko žaidimas „Vabzdžių šaškių turnyras“. Žaidimą sudaro šaškių lenta ir iš medžio pagamintos 24 šaškių figūrėlės su vabzdžių atvaizdais: žiogeliais ir boružėlėmis. Šaškių žaidimas įrengtas darželio kieme, šalia centrinio įėjimo į darželį. Žaidimas prieinamas visiems darželio bendruomenės nariams bei į darželį atvykusiems svečiams. Žaidimas taps patrauklia susibūrimo vieta, žaisdami šaškių žaidimą, vaikai lavins loginio mąstymo įgūdžius, mokinsis spręsti iškilusias problemas, įtvirtins šaškių žaidimo taisykles, susipažins su ant šaškių figūrų pavaizduotais vabzdžiais. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. lapkritis. Pagaminta 10 ilgalaikių dėlionių „Vabzdžiai“. Dėlionės pagamintos lapkričio mėnesį. Dėlionėse užfiksuoti dažniausiai sutinkami vabzdžiai: karkvabalis, boružėlė, skruzdėlė, bitė, musė, uodas, kamanė, laumžirgis, drugelis, žiogas. Dėlionės laikomos darželio bibliotekoje, žaisti su dėlionėmis turi galimybę visi darželio ugdytiniai (apie 360 vaikų). Pridedamos dėlionių nuotraukos. Žaisdami dėlionių žaidimą, vaikai įtvirtins žinias apie vabzdžius, bandys perskaityti, įsiminti vabzdžių pavadinimus, patirs ir išgyvens atradimo džiaugsmą. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. lapkritis. Kūrybinių darbų pristatymas „Ekologiškumo virusas 2021“ ir informacinio leidinio apie aplinkosaugą leidyba. Buvo surengta mokinių kūrybinių darbų iš antrinių žaliavų paroda ir išleistas „Ekologiškumo virusas plinta 2021“ kūrybinių darbų „Naujas daikto gyvenimas“ katalogas.
2021 m. lapkritis. Pagamintos 6 ilgalaikės dėlionės „Vaistiniai augalai“. Dėlionės pagamintos lapkričio mėnesį. Dėlionės laikomos darželio bibliotekoje, žaisti su dėlionėmis turi galimybę visi darželio ugdytiniai (apie 360 vaikų). Pridedamos dėlionių nuotraukos. Žaisdami dėlionių žaidimą, vaikai prisimins darželio kieme augančių vaistinių augalų pavadinimus, lavins smulkiąją motoriką, gilins ekologinio sąmoningumo gebėjimus, patirs ir išgyvens atradimo džiaugsmą. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. lapkritis. Parengtas įstaigų, dalyvavusių projekte „Vabzdžių gamyba iš antrinių žaliavų“ sėkmingos patirties pavyzdžių praktinis-metodinis elektroninis leidinys „Žaliasis vabalų pasaulis“ https://online.fliphtml5.com/sflke/ncze/?1637820179838. Sukurta elektroninė knyga, skirta kūrybinių idėjų sklaidai, patirties dalijimuisi su kitais šalies pedagogais. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021 m. lapkritis. Sukurta 1 metodinė priemonė „Tiriamoji veikla gamtamoksliniame ugdyme 2021“. Parengtas, recenzuotas ir išleistas 1 metodinis leidinys. Tiražas 30 egz., rengime dalyvavo 12 mokinių, 3 mokytojai, 1 ekspertas. Medžiaga buvo skelbiama internetinėje svetainėje ir socialiniuose. Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021m. gruodžio II savaitė. Mokinių konferencijos pranešimų santraukų knygelė. Trukmė – 15 val. Dalyvių skaičius – 18. Knygelių egzempliorių skaičius – 15 vnt. El. knygelės versija – 1 vnt. Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
Projektų viešinimas, rezultatų sklaida
2021-09-30. Publikacija. Mariolia Buinicka, Daiva Lapėnienė. „Pažintinis žygis į Vingio parką „Medžių pasaulis iš arti“. „Švietimo naujienos“. https://www.svietimonaujienos.lt/pazintinis-zygis-i-vingio-parka-medziu-pasaulis-is-arti/ . Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
2021-10-12. Publikacija. Liuda Gerasimova, Daiva Lapėnienė. https://www.svietimonaujienos.lt/mokomes-pazinti-medzius-zygiuodami-vingio-parko-takais/. Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
Publikacija J. Ovčinikova. Ir žaidimais žinias įtvirtiname. savaitraščio „Žaliasis pasaulis“ internetinė svetainė https://zpasaulis.lt/ir-zaidimais-zinias-itvirtiname/ . Projektas „Justiniškių mikrorajono aplinkos biologinės įvairovės ir gamtos dėsnių perpratimas orientuojantis į patyriminį ugdymą bei kritinį mąstymą gamtojautos ir aplinkosaugos srityje“. Vykdytojas Vilniaus „Pelėdos“ pradinė mokykla.
2021-11-24. Asta Sinkevičienė, Renata Dombrova, Irma Ogylbienė, Agnė Kiselytė, Vilniaus Verkių mokyklos-daugiafunkcio centro mokytojos, Rasa Tarleckienė, Vilniaus Verkių mokyklos-daugiafunkcio centro socialinė darbuotoja, Šarūnas Gerulaitis, Centro l. e. p. direktorius. Kartu vardan darnios ir švarios aplinkos galime padaryti daugiau. Švietimo naujienos https://www.svietimonaujienos.lt/kartu-vardan-darnios-ir-svarios-aplinkos-galime-padaryti-daugiau/ . Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
Publikacija Asta Stulgaitienė, Gamtą pažįstame ir iškylose. „Žaliasis pasaulis“. Nr.41 (2021-11-25). Projektas „Mokomės gamtoje“. Vykdytojas Vilniaus Šilo mokykla.
2021-11-30.Projekto „Jovarėlio sodelis“ rezultatų pristatymas paruoštas PowerPoint prezentacijos formatu. Rezultatų pristatymas Vilniaus l.-d. „Jovarėlio“ bendruomenei buvo įkeltas į FB grupę „Jovarėlio mokytojų edukacinę grupę“. Mokytojos projekto rezultatų pristatymu pasidalino savo grupių FB grupėse. Projektas „Jovarėlio sodelis“ pristatytas Vilniaus lopšelių-darželių „Saulėgrąža“ ir „Riešutėlis“ bendruomenėms, VU botanikos sodo specialistams, Vilniaus miesto Justiniškių bibliotekai 2021-11-30 išsiųsta į elektroninius paštus projekto pristatymo PowerPoint prezentacija. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
2021-11-30. Publikacija savaitrašytje „Žaliasis pasaulis“. „Pasaulis pro mikroskopą“.https://zpasaulis.lt/pasaulis-pro-mikroskopa/ .Projektas „Pasaulis pro mikroskopą“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Viltenė“.
2021-11-30. Jolanta Pileckienė. „Mes – gamtos dalis“. Publikacija savaitraštyje „Žaliasis pasaulis“. https://zpasaulis.lt/mes-gamtos-dalis/ . Projektas „Mes – gamtos dalis“. Vykdytojas Vilniaus Lazdynų mokykla.
2021-12-01. Dr. Goda Stonkuvienė, Lidija Dikčienė, Renata Kondratavičienė, Vaiva Juškienė. „STEAM veiklos žaliosiose lauko aplinkose“. straipsnis internetinėje svetainėje „Švietimo naujienos“, nuoroda: https://www.svietimonaujienos.lt/steam-veiklos-zaliosiose-lauko-aplinkose/. Projektas „Žalioji Mažylio kelionė“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Mažylis“.
Publikacija. Dalia Miklušienė, ikimokyklinio ugdymo mokytoja, Sigita Norvilienė ir Virginija Dagilienė, priešmokyklinio ugdymo mokytojos, Lilija Dževeckaja, direktoriaus pavaduotoja ugdymui. Gamtos pažinimo link – aš ir tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu.
www.švietimonaujienos.lt: https://www.svietimonaujienos.lt/gamtos-pazinimo-link-as-ir-tu-vabzdziu-pasauli-tyrinejame-kartu/. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
2021-11-30. Publikacija. Dalia Miklušienė, ikimokyklinio ugdymo mokytoja, Sigita Norvilienė ir Virginija Dagilienė, priešmokyklinio ugdymo mokytojos, Lilija Dževeckaja, direktoriaus pavaduotoja ugdymui. Straipsnis patalpintas savaitraštyje „Žaliasis pasaulis“ https://zpasaulis.lt/ir-vabzdziu-pasauli-tyrinejame/?highlight=pilaitukas. Projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vabzdžių pasaulį tyrinėjame kartu“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Pilaitukas“.
Publikacija savaitraštyje „Žaliasis pasaulis“. „Gamtos oazė – ten, kur tarša“. https://zpasaulis.lt/gamtos-oaze-ten-kur-tarsa /. Projektas „Jovarėlio sodelis“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“.
Publikacija savaitraštyje „Žaliasis pasaulis“. https://zpasaulis.lt/saules-laikrodis-vaiku-ugdymui/. Informacija apie įgyvendintą projektą skelbiama parengtame straipsnyje „Gamtos pažinimas ikimokyklinėje įstaigoje per projektinę veiklą“ Vilniaus lopšelio-darželio ‚Justinukas“ internetinėje svetainėje, savaitraštyje „Žaliasis pasaulis“ bei „Švietimo naujienos“ tinklalapyje. Projektas „Mažasis gamtininkas ir laiko ratas“. Vykdytojas Vilniaus lopšelis-darželis „Justinukas“.
Publikacija. Asta Sinkevičienė, Renata Dombrova, Irma Ogylbienė, Agnė Kiselytė, Rasa Tarleckienė, Šarūnas Gerulaitis Vilniaus Verkių mokyklos-daugiafunkcio centras. Darnios ir švarios aplinkos link. Savaitraštis „Žaliasis pasaulis“. https://zpasaulis.lt/darnios-ir-svarios-aplinkos-vardan/ . Projektas „Pažink supančią aplinką, ja rūpinkis ir saugok“. Vykdytojas Vilniaus Verkių mokykla daugiafunkcis centras.
Publikacija. Ingrida Šalc. „Mes – gamtai, gamta – mums“ https://zpasaulis.lt/mes-gamtai-gamta-mums/. Projektas „Mes – gamtai, gamta – mums“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pušynėlis“.
Publikacija A. Markevičienė. „Medį stebiu – galvelę suku“. https://www.svietimonaujienos.lt/medi-stebiu-galvele-suku/ .
Publikacija. Vida Kisielienė. Žaliosios erdvės – ugdanti ekspozicija. Kūrybiniai bendruomenės darbai eksponuojami lauko erdvėse.https://zpasaulis.lt/zaliosios-erdves-ugdanti-ekspozicija/ . Projektas „Mokausi iš gamtos“. Vilniaus lopšelis-darželis „Pagrandukas“.
Vilniaus miesto savivaldybėje visuomenės aplinkosauginio švietimo projektus kuruoja ekologė doc.dr. Ona Motiejūnaitė: Ona.Motiejunaite@vilnius.lt.
Aplinkos apsaugos ir želdinių tvarkymo poskyris