Informacija apie oro kokybę

Paskelbta 2017|10|25

Atvėsus orams, įjungus šildymą, padidėjus autotransporto srautams – prastėja aplinkos oro kokybė. Prastėjančią kokybę atspindi ir aplinkos oro kokybės tyrimų stotelės. Kietųjų dalelių paros ribinės vertės spalio mėnesį buvo viršytos du kartus. Kietosiomis dalelėmis yra vadinami skysčio lašelių ir dalelių mišiniai, kurių sudėtyje gali būti metalų, dulkių, suodžių ir kt. Priklausomai nuo dalelių dydžio, kuo smulkesnės dalelės, tuo giliau dalelės gali prasiskverbti į žmogaus organizmą, turi rimtas pasekmes žmonių sveikatai. Dalelės per kvėpavimo takus gali patekti į plaučių audinius, trikdyti širdies, kraujagyslių funkcijų sutrikimus, skatinti alergijas, astmos priepuolius.

Nemaža dalis miesto gyventojų kaip kurą šildymui naudoja anglį, malkas ir neretai krosnyse yra deginamos atliekos. Primename individualių namų gyventojams, kad pagal Lietuvos Respublikos aplinkos oro apsaugos įstatymą (20 straipsnio 2 punktas) yra draudžiama deginti atliekas, išskyrus atvejus, kai jos deginamos specialiai tam skirtuose įrenginiuose, o už įstatymų pažeidimus – asmenys yra traukiami administracinėn ar baudžiamojon atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka. Pagrindinės rekomendacijos individualių namų gyventojams tai, kad krosnyse draudžiama deginti įvairias atliekas, rekomenduojama kasmet patikrinti namo šildymui naudojamus įrenginius – krosnis, židinius, dūmtraukius. Reikia įvertinti būsto ventiliacinės sistemos efektyvumą, patikrinti ar šildymo įranga tinkamai paruošta naudojimui, prieš šildymo sezoną išvalyti kaminus, pašalinti susikaupusius suodžius. 

Gydytojų rekomendacijos  padidėjusiam aplinkos oro užterštumui:

• Nerekomenduojama lauke užsiimti aktyvia fizine veikla ir būti ilgą laiką;
• Vengti pasivaikščiojimų arti intensyvaus eismo gatvių, sankryžų;
• Saugiai organizuoti patalpų vėdinimą;
• Saugiai organizuoti fizinę veiklą lauke;
• Blogai pasijutus – kreiptis į medikus.

Susipažinti su aplinkos oro kokybės indeksu ir oro monitoringo duomenimis galima Aplinkos apsaugos agentūros internetinėje svetainėje. Oro užterštumo sklaidos žemėlapiai pateikti Vilniaus miesto savivaldybės aplinkos apsaugos internetinėje svetainėje, oro dalyje ir to pačio puslapio, kokybės žemėlapiuose, pasirinkus sluoksnius su oro tematika.