Ekologinio švietimo renginiai „Vilniečių gamtamokslinės kompetencijos ugdymas tyrinėjant aplinką“

Paskelbta 2017|10|31

Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto Kraštotvarkos ir agroverslo technologijos katedros bendruomenė, įgyvendindama Vilniaus miesto savivaldybės 2017 metų Ekologinio švietimo programos projektą „Vilniečių gamtamokslinės kompetencijos ugdymas tyrinėjant aplinką“ visuomenei organizavo visą eilę seminarų gamtos pažinimo, asmens gamtamokslinės kompetencijos ugdymo tikslu. Projekto vadovė doc. dr. Rimantė Kondratienė. Veikla prasidėjo jau vasaros pradžioje, kai Lietuvos saugomų ir retų augalų kolekcijoje buvo organizuota atvirų durų diena ir renginio dalyviai supažindinti su saugomais, retais, aromatiniais, etnografinių darželių augalais. Toks renginys buvo organizuotas ir rudenį – renginio dalyviai susipažino su rudens reiškiniais kolekcijoje.
Ekologė dr. Ona Motiejūnaitė seminaro dalyviams pristatė galimybes projektine veikla prisidėti prie Vilniaus miesto savivaldybės Ekologinio švietimo bei Savivaldybei pavaldžių įstaigų aplinkosauginio švietimo programų įgyvendinimo. Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektai skirti perteikti visuomenei darnaus vystymosi nuostatas, žinias ir patirtį, atspindinčius žmogaus įvairiapusį ryšį su aplinka; ugdyti gamtojautą, aktyvią asmeninę poziciją, pilietišką, ekologiškai mąstančią ir aplinką tausojančią visuomenę; skatinti darnų vystymąsi akcentuojant aplinkosauginį švietimą ir informavimą siekiant tobulinti visuomenės kompetenciją ir domėjimąsi aplinkosaugos problemomis, aplinkos kokybės gerinimą sprendžiant atliekų tvarkymo ir taršos mažinimo problemas; remti aplinkos saugojimo iniciatyvas, skatinti asmenų aplinkosauginį aktyvumą ir komunikavimą, glaudų visuomenės bendradarbiavimą su vyriausybinėmis įstaigomis, visuomeninių organizacijų, bendruomenių ir institucijų partnerystę įgyvendinant darnią miesto plėtrą, skatinant sveiką gyvenimo būdą ir sveiką aplinką mieste.
Informaciją apie ekologinio švietimo veiklas galima rasti internete: http://www.vilnius.lt/index.php?2113412633

2017-10-11. Seminaras „Žmogaus ir gamtos santykių raiška aplinkosauginiu aspektu: pagarba gyvajai gamtai ir jos naudojimas“.
Seminare nagrinėtos augalo – edukacinės priemonės naudojimo ugdymo procese galimybės, susipažinta su Lietuvos floros augalų įvairove. Seminaro dalyviai turėjo progos nagrinėti samanas, sudaryti jų rinkinuką edukacijai. Aptartos ir kitos Lietuvos floros augalų grupės: pataisai, asiūkliai, paparčiai, plikasėklai ir žiediniai augalai. Augalų pažinimo pamokėlę pravedė dr. Ona Motiejūnaitė.
Vaikų ekologinio ugdymo veiklas keliaujant saulėtu oranžiniu traukiniu pristatė Rita Stulpinienė (Vilniaus l/d „Rūta“, pranešimas). Pranešėja paaiškino kaip vaikai nuo sėklytės sudygimo, daigų išauginimo iki vaisių subrendimo rūpinosi moliūgais, juos augino stebėdami vykstančius pokyčius. Tokiu būdu ugdoma pagarba gyvybei, aplinkai draugiškos vertybinės nuostatos, skatinamas bendradarbiavimas – moliūgų daigai buvo dovanojami šeimoms, mokykloms, bendruomenėms ir pan. Bendrai veiklai susibūrė ne tik Vilniaus, bet švietimo įstaigų bendruomenės iš įvairių Lietuvos vietų. Netgi buvo atstovų iš užsienio. Šiais metais net iš Australijos mokykla dalyvavo. Tai puikus pavyzdys kaip idėja gali būti realizuota per projektinę veiklą, asmens pagarba bei meilė gamtai ugdoma plėtojant kūrybišką, aplinkai draugišką oranžinę atmosferą mūsų visuomenėje.
Jolita Lukošaitienė (Vilniaus Balsių progimnazijos biologijos mokytoja metodininkė) ir Vida Laucienė (Vilniaus Balsių progimnazijos pradinių klasių mokytoja) pasidalijo darbo patirtimi tyrinėjant aplinką. Visus sudomino tai, kad tyrinėti aplinkos kartu keliauja pradinukai su vyresnių klasių mokiniais ir visi draugiškai, padėdami vieni kitiems atlieka mokytojų parengtas užduotis. Kad būtų lengviau ir įdomiau mokytis gamtoje, mokytojos inicijavo pažintinio tako įrengimą netoli mokyklos teritorijos. Įrengti stendai – atversti vadovėlio puslapiai gamtos tyrinėtojams.
Virginija Kriaučiūnaitė (Vilniaus Gabijos gimnazijos biologijos ir anglų kalbos mokytoja) pristatė mokinių aplinkos tiriamųjų darbų organizavimo patirtį Neries vandens poveikio kambarinių gėlių augimui tyrimo pavyzdžiu. Tokie tyrimai ugdo mokinių pastabumą gamtoje, padeda suprasti gamtoje vykstančių procesų vieningumą ir žmogaus neapdairios veiklos poveikio natūralioms sistemoms žalą, ugdo mokinių tyrimo atlikimo įgūdžius, gilina gamtojautą.
Dana Kunicka (priešmokyklinės grupės pedagogė, Vilniaus l/d „Berzelis“) pasidalino patirtimi supažindinant vaikus su augalais ir ugdant meilę gamtai (pranešimas „Mano gėlytė“). Pranešėja akcentavo, kad augalų auginimas, priežiūra sukelia vaikams daug teigiamų emocijų, ugdo aplinkos puoselėjimo įgūdžius, padeda pažinti gamtą ir stiprina motyvaciją ją saugoti.
Seminaro pabaigoje visi dalyviai, vadovaujami Alinos Rokienės, turėjo progą tobulinti floristikos įgūdžius ir iš gamtinės žaliavos pasigaminti kiškutį ar kitą vaikams patrauklų žaislą.


2017-10-25 „Žmogaus ir kraštovaizdžio santykių raida, kitimo tendencijos“.

Seminaras prasidėjo Lietuvos saugomų augalų kolekcijoje, kurią supa nuostabus kraštovaizdis. Buvo išsiaiškinta kodėl rudenį gelsta medžių lapai, kaip tyrinėti atskirus kraštovaizdžio elementus, pateiktos nuorodos į tyrimo metodikas. Didelis dėmesys buvo skirtas medžiams kraštovaizdyje. Lektorė dr. Ona Motiejūnaitė kolekcijoje dalyvius supažindino su Lietuvos floros reliktu – beržu keružiu, aptarė kokie beržai auga Lietuvoje. Buvo prisiminta Lietuvos gamtinės aplinkos raida, kai maždaug prieš 10 000 metų pradėjo formuotis Lietuvos reljefas, upių sistema ir augalija. Seminaro dalyviams buvo pristatyta medžių nuotraukų paroda, kurią lengva eksponuoti ir kuri supažindina su medžių įvairove, jų įdomiausiomis savybėmis. Tai buvo alyvmedis, puošva, fikusai, raudūnė, žveltis ir t.t. Aptarta tema „Medžiai – įvairių šalių nacionaliniai simboliai“.


Visus dalyvius linksmai nuteikė ir išjudino Tamaros Tretjakovos (Vilniaus Levo Karsavino mokykla, Vilniaus l/d ,,Berželis“) sukurtas muzikinis žaidimas, kurio metu seminaro dalyviai tapo vaikais ir mokėsi pažinti medžius pagal jų lapų formą, mokėsi pažinti spalvas, o kriaušė ir obelis net pavaišino vaisiais. Toliau pranešimą apie gamtos pažinimą atliekant muzikos pratimus pristatė Inga Gučienė (Sietuvos“ progimnazijos vyr. muzikos mokytoja). Kūrybiškai dirbanti pedagogė puikiai suderina muziką ir gamtos objektų pažinimą – tokie užsiėmimai patrauklūs, įdomūs, mokiniams padedantys tobulėti.

Virginija Kriaučiūnaitė (Vilniaus Gabijos gimnazijos biologijos ir anglų kalbos mokytoja) pasidalijo patirtimi mokyklos teritorijoje sodinant ir auginant kaštonus. Iš sėklos išauginti medeliai jau puošia mokyklos teritoriją. Mokiniams jie yra itin brangūs – juk tai jų pačių daiginti, auginti medeliai. Todėl ir skriausti jų niekam neleidžia, rūpinasi, kad užtektų drėgmės, kad kenkėjai nepažeistų. Apie medžius reikėjo daug ką sužinoti. Ši gamtos dalyko veikla integruota su anglų kalbos dalyku.
Diana Taraškevič (Vilniaus l/d „Žirniukas“) labai detaliai pristatė jau ne vienerius metus įstaigoje vykdomą projektą „Medis ir aš“. Kiek daug įvairių vaikų ugdomojo proceso veiklų galima atlikti pasirinkus temą apie medžius. Dabar jau visa bendruomenė žino kur ir kokie medžiai auga įstaigos teritorijoje, kuo jie ypatingi. Juk medžiai ir jų lapai buvo piešiami, skaitomos eilės ir dainuojamos dainos apie juos, medžiai – namai kitiems organizmams. Jie reikalingi kuriant sveiką ir jaukią aplinką. Pranešėja teigė, kad šis projektas paskatino visą darželio bendruomenę susiburti, tobulėti, veikti.

Jevgenija Skilond (chemijos vyr. mokytoja, Vilniaus J. Lelevelio inžinerijos gimnazija) padrąsino visus dalyvius dalyvauti projektinėje veikloje. Gimnazijos mokiniai ir mokytojai sėkmingai dalyvavo GREEEN mokymosi visą gyvenimą Comenius programos projekte. „GREEEN – Environment Education European Network” – Europos tarptautintio ekologinio švietimo apie klimato kaitą tinklas. Projekto dalyviai kūrė ir pasakojo savo sukurtą istoriją apie klimato kaitos problemą, pateikė savo ateities viziją. Konkurse dalyvavo komandos iš 33 šalių. Po pirmo etapo buvo atrinkti 56 filmukai. Gimnazijos komanda šiame projekte tapo nugalėtojais! Daug naudingos informacijos galima rasti šio projekto internetiniame puslapyje: http://greeen-eu.net/.

Seminaro pabaigoje visi dalyviai, vadovaujami floristų Alinos Rokienės ir Tomo Čižoko, kūrė floristines kompozicijas.
Seminarų pertraukų metu dalyviai patys susidarė žolelių rinkinį arbatai, skanavo įvairių aromatinių augalų arbatas, kuriomis vaišino organizatoriai.
Dėkojame visiems seminarų dalyviams už aktyvų dalyvavimą, pranešėjams – už informatyvius pranešimus dalijantis ekologinio švietimo veiklų organizavimo patirtimi. Dalinkimės gerąja patirtimi, bendraukime, juk ne veltui sakoma, kad net laimingiausios gyvenimo akimirkos yra bevertės, jeigu jomis nėra dalijamasi.

Lapkričio 16 dieną kviečiame į konferenciją „Teminiai sodai asmens gamtamokslinės kompetencijos ugdymui“
Konferencija vyks Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakultete, Beržų g. 2A, Buivydiškės (atvykti galima 32 autobusu, sustojimas „Buivydiškės“).
Konferencijos pradžia 12 val.
PROGRAMA
11.30 – 12.00 Dalyvių registracija
12.00 – 12.20 Įžanga.
12.20 – 12.40 Teminiai sodai – edukacinė erdvė mokymuisi visą gyvenimą.
Dr. Ona Motiejūnaitė ( Vilniaus miesto savivaldybės ekologė, Vilniaus kolegijos docentė)
12.40 – 13.00 Kalninių ir alpinariumo augalų kolekcija Šiaulių universiteto Botanikos sode.
Dr. Rimanta Vainorienė. Šiaulių universiteto botanikos sodo mokslo darbuotoja.
13.00 – 13.20 GTC Botanikos instituto vaistinių augalų kolekcija.
Dr. Birutė Karpavičienė, Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja.
13.20 – 13.40 Biblijiniai augalai.
Dr. Judita Varkulevičienė, Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo mokslo darbuotoja.
13.40 – 14.10 Pietų pertrauka
14.10 – 14.30 Vaistiniai ir aromatiniai augalai žmogaus sveikatai.
Prof. dr. Ona Ragažinskienė, Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo vyresnioji mokslo darbuotoja.
14.30 – 14.50 Darželio gėlės močiutės ir mamos atminimui.
Dr. Vilija Snieškienė, Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo mokslo darbuotoja,
dr. Stasė Dapkūnienė, Augalų genų banko vyriausioji specialistė; Vilniaus universiteto botanikos sodo jaunesnioji mokslo darbuotoja, Rasa Žumbakienė , Lietuvos liaudies buities muziejaus vyresnioji muziejininkė
14.50 – 15.10 Aukštumalos pelkės pažintinis takas – visuomenės gamtamokslinės kompetencijos ugdymo erdvė.
Dr. Jūratė Sendžikaitė, Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto mokslo darbuotoja.
15.10 – 15.30 Stendinių pranešimų aptarimas
15.30 – 16.00 Diskusija.
Konferencija nemokama, būtina registracija. Dalyviams bus išduoti pažymėjimai.

Registracija ir informacija: ekologė dr. Ona Motiejūnaitė, Ona.Motiejunaite@vilnius.lt , tel. 8 5 211 2461.

Aplinkos apsaugos poskyris